Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Tropikalne noce. Temperatury do 25 stopni nie dają chwili ulgi

Tropikalne noce w Europie i w Polsce

Fala upałów powoli rozpoczyna się w Polsce. Jednak dziś z afrykańskim żarem zmagają się choćby Francuzi. Już od rana temperatur podczas doby nie spadły tam poniżej 25 stopni Celsjusza. Tropikalne noce mocno dają się we znaki mieszkańcom wycieńczonym upałami.

Fala upałów w Europie. W dzień do 40 stopni, tropikalne noce

Silna fala upałów kolejny raz uderzyła w Europę Zachodnią i południe kontynentu. Dzisiejszy dzień przyniósł we Francji upał na poziomie 40 stopni Celsjusza. W większości regionów kraju było ponad 35 stopni. Do tego dochodzą gorące noce, podczas których temperatura nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza.

Tropikalne noce i silny upał w dzień na zachodzie Europy
Upał w dzień i tropikalne noce nękają mieszkańców Europy

Na powyższej grafice widać temperatury jakie panowały dziś w Europie. Silny upał panuje w pasie od Portugalii, przez Hiszpanię, Francję, Niemcy aż po zachód Polski. Mieszkańcy Hiszpanii, czy Francji zmagają się z upałem dochodzącym do 40 stopni za dnia. Po koszmarnie gorących dniach następują tropikalne noce nie dając nawet chwili ukojenia. Temperatura w nocy na zachodzie Europy przekracza 25 stopni Celsjusza. Lokalnie nawet w najchłodniejszym momencie doby jest prawie upalnie. Organizmy ludzkie nie mają chwili wypoczynku nękane całą dobę przez wysokie temperatury powietrza. Atak rekina w Europie. Pierwszy raz od ponad 170 lat.

Tropikalne noce przed nami również w Polsce

O nocy tropikalnej mówimy wówczas, gdy temperatura powietrza nie spada nocą poniżej 20 stopni Celsjusza. W związku z tym tropikalne noce również przed mieszkańcami Polski. Spójrzmy na temperatury powietrza w Polsce na najbliższą noc.

Tropikalna noc przed nami w Polsce
Tropikalne noce w Polsce

Na zachodzie kraju temperatury podczas nadchodzącej nocy będą bardzo wysokie. Na krańcach Polski Zachodniej słupki rtęci o 2 w nocy wskazywać będą nawet 24 stopnie Celsjusza. Pogoda nie da chwili oddechu nawet o poranku, gdy teoretycznie powinno być najchłodniej. Po bardzo ciepłej nocy jutro w Polsce upał będzie jeszcze silniejszy niż w środę. Słupki rtęci w kraju wzrosną do nawet 37-38 stopni Celsjusza o czym więcej pisałem w tym wpisie.

Gorąco w Polsce. Upał za dnia i tropikalne noce
Tropikalne noce i upał za dnia. Ciężki okres w pogodzie w Polsce

Jednak jutrzejsze popołudnie przyniesie już pierwsze burze w kraju. Lokalnie mogą to być zjawiska dość dynamiczne, dlatego już dziś ostrzegamy przed burzami. Groźna pogoda w Polsce również w piątek. Upał odpuści w sobotę w większości regionów kraju, jednak do tego czasu przed nami trzy tropikalne noce w kraju. W większości regionów słupki rtęci nie będą spadały poniżej 20 stopni Celsjusza. W związku z tym przygotować musimy się na „męczące” dni i noce z mało komfortowymi temperaturami.

Kiedy ochłodzenie i jak będzie silne?

Powyżej wspomniałem, że upał odpuszczać zacznie w sobotę. I jest to prawdą. Jeszcze w piątek wysoie temperatury niemal w całym kraju. Jednak po południu do Polski północno zachodniej wkroczy strefa frontu atmosferycznego. Przed frontem w piątek po południu dojdzie do formowania się silnych burz i nawałnic. Jednak noc z piątku na sobotę nie będzie już tak ciepła na zachodzie kraju. Za frontem do kraju spłyną chłodniejsze masy powietrza.

Ochłodzenie zakończy falę upałów w kraju
Ochłodzenie zakończy tropikalne noce. W weekend już chłodniej

Wypychanie gorących mas powietrza na wschód dobrze obrazują prognozy temperatury na sobotnie przedpołudnie. Podczas gdy w centrum kraju będzie już poniżej dwudziestu, na wschodzie i południowym wschodzie wciąż panował będzie upał. Na ten moment okazać może się, że silne burze w sobotę wystąpią już za wschodnimi granicami Polski. Jednak z tą prognozą wstrzymam się do okolic piątku. Wtedy położenie frontu atmosferycznego będzie już znane ze znacznie większą dokładnością. Wracając do ochłodzenia jakie w weekend nadejdzie do Polski. Upał ustąpi, ale nie zrobi się bardzo chłodno. Początek przyszłego tygodnia przyniesie nam ulgę od bardzo wysokich temperatur, jednak wciąż będzie ciepło i przyjemnie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk