Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. W Europie dziś nawet 35°C upał, natomiast w Polsce arktyczny chłód


Pogoda. W Europie południowo zachodniej dziś nawet 35°C, natomiast w Polsce dalej zalegać ma arktyczny chłód. Na szczęście przymrozki na skutek dziennego ogrzewania przypowierzchniowej warstwy granicznej zanikną. W perspektywie kilku dni odbuduje się strefowa cyrkulacja strefowa i czeka nas napływ ciepłych mas powietrza, ale na tak wysokie temperatury jak na Półwyspie Iberyjskim nie mamy co liczyć, chociaż najbliższy weekend i przyszły tydzień może być wyjątkowo ciepły jak na październik w naszej części Starego Kontynentu.

Tak sytuacja wyglądała dziś w Europie o poranku pod względem temperatury

Silna blokada strefowej cyrkulacji przyczyniła się do adwekcji bardzo chłodnych mas pochodzenia arktycznego wprost do Polski.

Elementem blokady stał się wyż skandynawski, który nie wpuszczał układów niżowych wraz z frontami do Polski od zachodu. Natomiast w środkowych warstwach troposfery widoczny był charakterystyczny układ omega. Dlatego od kilku dni utrzymuje się napływ zimnego powietrza pochodzenia arktycznego, jakiego obszarem źródłowym są rejony polarne.

Napływ na poszczególnych poziomach izobarycznych, czyli 950 hPa, 850 hPa, ale także 700 hPa doskonale obrazują trajektorie wsteczne mas. Również przy ziemi występował napływ z północ, obszarem źródłowym powietrza, które zalega nad Polską są rejony Morza Barentsa i Oceanu Arktycznego oraz Morza Grenlandzkiego, dotarło ono do nas po 7 dniach. Kierunek adwekcji zacznie ulegać już dziś zmianie na północno zachodni i zachodni w związku z migracją wyżu na południu, który wcześniej ulokowany był nad Skandynawią, natomiast pod koniec tygodnia całkiem prawdopodobna jest cyrkulacja południkowa objawiająca się napływem bardzo ciepłych mas powietrza z rejonów południowych Starego Kontynentu i Morza Śródziemnego

Pogoda. Upał od dłuższego czasu utrzymuje się na Półwyspie Iberyjskim, dziś nawet 35 stopni

Na południowym zachodzie Europy upał występuje od dłuższego czasu. Spowodowane jest to zaleganiem powietrza zwrotnikowego. Wczoraj w wielu miejscach Półwyspu Iberyjskiego temperatura przekroczyła 32 stopnie, co obrazuje poniższa grafika.

Temperaturę mas powietrza na poziomie 850 hPa, czyli około 1500 m.n.p.g doskonale widać na rycinie poniżej. Na wysokości 1,5 km temperatura powietrza w południowo zachodniej części Starego Kontynentu wynosi około 17°C – 20°C, natomiast w Polsce jest ujemna.

Ujemna anomalia temperatury na obszarze Polski

Wczoraj cała Polska objęta była ujemną anomalią temperatury, która sięgała blisko 9 stopni poniżej normy. Najmniejsza zanotowana została na polskim wybrzeżu, bo około -4,2°C poniżej normy względem okresu referencyjnego 1981-2010, natomiast największa na krańcach południowych.

meteomodel.pl

Początek miesiąca przynosi ujemną anomalię temperatury za ostatnie 6 dni w Polsce, w kolejnych dniach czeka nas jednak powrót do temperatur w okolicach normy wieloletniej a nawet kilka stopni powyżej niej.

meteomodel.pl

Pogoda. Dodatnia anomalia temperatury na sporym obszarze Europy, natomiast na Półwyspie Iberyjskim jest cieplej niż zwykle

Poniższa rycina dotyczy poziomu 850 hPa, czyli 1,5 km n.p.g. Doskonale widać, że anomalia temperatury na obszarze Polski, ale na wysokości 1500 metrów sięgać może dziś aż -12°C. poniżej normy wieloletniej, natomiast na południowym zachodzie Europy wyniesie aż 8°C powyżej normy.

Nieco niższa, ale dalej wysoka ujemna anomalia temperatury występować ma dziś na wysokości 2 m, na Półwyspie Iberyjskim ma być ona dodatnia

Pogoda. W Polsce jeszcze arktyczny chłód, natomiast na Półwyspie Iberyjskim dalej upał

Jeszcze tylko dziś nasza część Europy pozostanie w arktycznym powietrzu, ale na zachodzie Polski zaznaczy się już cieplejsza masa. Od jutra stopniowe ocieplenie. Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego dalej zmagać będą się z upałem, jaki sięgnąć może nawet 35 stopni w najcieplejszym momencie dnia, zwłaszcza na południu tego regionu.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na wysokości 2 m n.p.g na Półwyspie Iberyjskim w poniedziałek

Dla porównania Polska dziś