Pogoda w Polsce gwałtownie się zmieni. Mróz, przymrozki i intensywne opady śniegu do 20 cm, a nawet burze adwekcyjne

Pogoda w Polsce ulegnie gwałtownej zmianie. Mróz, przymrozki, intensywne opady śniegu, a nawet burze adwekcyjne. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne.

Pogoda. Czeka nas gwałtowne zmiana warunków pogodowych w Polsce

Marzec przyniósł wiele pogodnych dni z wysoką temperaturą w ciągu dnia. Nocami i w godzinach porannych często jednak zdarzały się przymrozki. Stabilne warunki pogodowe towarzyszyły nam przez wiele tygodni. Duże dobowe amplitudy temperatury były częste. W najbliższych dniach układy wyżowe ustąpią miejsca rozległemu obszarowi niskiego ciśnienia. Przez kilka dni pod rząd na przełomie marca i kwietnia prognozowane są wartości poniżej normy klimatycznej. Chłodna zapowiada się także pierwsza dekada nowego miesiąca.

Często towarzyszyć mają nam wartości poniżej normy klimatycznej. Wystąpią częste opady deszczu, jak i też opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Miejscami na nizinach powrócą zimowe warunki pogodowe. Bardzo prawdopodobne, że pierwsza dekada kwietnia zapisze się z wartości poniżej normy, jeśli chodzi o temperaturę.

Orientacyjna prognoza anomalii opadów na okres od 28.03.2022 do 4.04.2022 według GEFS

duże sumy opadowe w Polsce

Pogoda. Utworzy się rozległy obszar obniżonego ciśnienia nad Europą

Rozległe pole niżowe kształtować ma w wyraźny sposób przebieg warunków pogodowych na przełomie miesięcy. Często przechodzić będą w tym okresie niże barycznym z układami frontalnymi również z rejonu Morza Śródziemnego, które są bogate w wilgoć.

Na początku kwietnia musimy spodziewać się wyraźnej dominacji chłodnych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Okresami nawet o cechach arktycznych. Poprawi się sytuacja z opadami, gdyż docierające niże z frontami atmosferycznymi będą bogate w wilgoć.

Prognozowane średnie odchylenie temperatury na wysokości 2 metrów na okres od 1.04.2022 do 6.04.2022 według modelu GEFS

chłodny początek kwietnia w Polsce

Pogoda. Możliwe opady śniegu na nizinach w Polsce

Pogoda ulegnie wyraźnemu pogorszeniu od środy. Jednak już we wtorek pojawią się w wielu regionach przelotne opady deszczu. Intensywnie i często będzie padać również w pierwszych dniach kwietnia. W tylnej części jednego z niżów zostanie zaciągnięte powietrze pochodzenia arktycznego. Musimy spodziewać się przymrozków nocami i w godzinach porannych w wielu regionach Polski z uwagi na adwekcje znacznie chłodniejszej masy powietrza.

Wstępna prognoza grubości pokrywy śnieżnej na 1.04.2022, 09 UTC według GFS

śnieg spadnie na przełomie miesięcy w Polsce

Pogoda. Ochłodzenie będzie gwałtowne. Pojawią się opady zimowe w Polsce na nizinach

W trzeciej dekadzie marca wartości na termometrach niejednokrotnie przekraczały 15°C/20°C. Zdarzyły się najcieplejsze dni w roku. Coraz więcej jednak wskazuje, że spadek temperatury będzie wyraźny, musimy spodziewać się również częstych opadów atmosferycznych. Będzie to początkowo deszcz, ale wraz z napływem coraz chłodniejszego powietrza, rozkład temperatury w dolnej troposferze faworyzować ma opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Krajobrazy mogą ulec zabieleniu, a nawet utworzy się pokrywa śnieżna na nizinach, która długo nie poleży. W kontakcie z ciepłym gruntem i temperaturą przeważnie w okolicach zera, bądź nieco powyżej 0°C, śnieg ma się rozpuszczać. Nocami tylko jej ubytek nie będzie wyraźny.

Orientacyjna grubość pokrywy śnieżnej na 2.04.2022, 09 UTC według modelu ECMWF. Bardzo prawdopodobne, że wysokość pokrywy śnieżnej przez model europejski jest przeszacowana

pogoda. śnieżyce pojawią się w Polsce

Zimna pierwsza dekada kwietnia przed nami

Przyjemne wiosenne wartości na termometrach pozostaną do poniedziałku. Następnie z biegiem czasu wzrośnie zachmurzenie, spadnie temperatura, pojawią się częstsze opady deszczu – epizod z wysokimi temperaturami dobiegnie końca na jakiś czas. Wstępnie kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na okres od 1.04.2022 do 9.04.2022. Nie można jednak wykluczyć, że chłodne masy powietrza z dalekiej północy zagoszczą u nas na dłużej. Na wyraźne ocieplenie przyjdzie nam nawet poczekać do drugiej dekady kwietnia, lecz to też nie jest pewne i zimny okres synoptyczny prawdopodobnie ulegnie przedłużeniu.

Największe opady na przełomie marca i kwietnia wystąpią w południowej, częściowo centralnej i wschodniej części kraju. Najmniej prawdopodobnie padać ma w północnych dzielnicach Polski. Czekają nas mocno zróżnicowane warunki pogodowe. Niektórym wydawało się, że śnieg na nizinach nie da się we znaki, lecz od dłuższego czasu modele numeryczne jasno sugerowały podwyższone prawdopodobieństwo zimowych akcentów, o czym informowaliśmy na łamach naszego portalu od wielu tygodni, iż chłodne okresy w kwietniu zdarzą się i wtedy też temperatura często będzie poniżej średniej klimatycznej.

Podejdą niże z południa Starego Kontynentu

Wiele zależeć będzie od trajektorii niżów barycznych podchodzących do Polski od południa, południowego-zachodu, gdyż do ostatniej chwili nie można być pewnym ich szlaku wędrówki. Nie zabraknie opadów atmosferycznych w południowych i wschodnich dzielnicach naszego kraju. Rozbuduje się rozległe pole niżowe, w obrębie, którego wirować będą ośrodki niżowe z systemami frontów atmosferycznych. Już w pierwszych dniach kwietnia miejscami na południu kraju może zostać przekroczona miesięczna suma opadowa dla tego miesiąca.

Wstępna prognoza sum opadowych na okres od 28.03.2022, 00Z do 3.04.2022, 06 UTC według ECMWF

sumy opadowe powyżej normy na południu i wschodzie

Rozległy obszar obniżonego ciśnienia obejmie przeważający obszar Starego Kontynentu, rozciągając się w pasie od Półwyspu Iberyjskiego, przez Francję, Wielką Brytanię, przez Bałkany, Polską, aż po Ukrainę i Rosję. Dlatego też nie zabraknie w tych regionach intensywnych opadów atmosferycznych. Natężenie opadów okresowo ma być umiarkowane i silne, pojawią się także większe śnieżyce. Wiele jednak ma zależeć od rozkładu temperatury w dolnej troposferze.

Orientacyjna prognoza ciśnienia na 31.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według ECMWF

pogoda. pole niżowe w Polsce i Europie

Pogoda. Blokada wyżowa nad Europą zostanie zlikwidowana, jej miejsce zajmą wiry niżowe

Częściowo nad Europą Zachodnią, Atlantykiem Północnym oraz Islandią zaznaczy się silny wyż, który utrwalać ma adwekcje chłodnego powietrza do Polski przez większość czasu. My na przełomie miesięcy będziemy w zasięgu niżów barycznych. Czekają nas więc bardzo dynamiczne warunki pogodowe. Przewaga dużego i całkowitego zachmurzenia ma być wyraźna, dlatego też musimy spodziewać się opadów atmosferycznych. Jednak możliwe są także okresy z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Nie możemy jednak spodziewać się tak stabilnych warunków pogodowych jak przez wiele tygodni w marcu.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni według modelu GFS

pogoda. dominacja pola niżowego nad Polską i Europą

Chłodne okresy w kwietniu mogą powracać. Model CFS wstępnie sugeruje miesiąc poniżej normy klimatologicznej. Jeśli chodzi o opady, to wskazuje on kwiecień z opadami w normie, bądź nieznacznie powyżej normy klimatycznej. Wkrótce opublikujemy najnowsze informacje, gdyż przedłużające się okresy chłodu zahamować mogą wegetację i szybkie nadejście wiosny fenologicznej. Ograniczą jednak parowanie z uwagi na brak wysokiej temperatury, uzupełnią również zasoby wód gruntowych, nawodnią również w wielu regionach glebę po wyjątkowo suchym początku wiosny. Niewykluczone, że pojawią się także lokalne burze. Szczególnie w chłodniejszych masach powietrza. Głównie pochodzenia arktycznego.