Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w Polsce zacznie się poprawiać. Przed nami skok temperatury do 20-22 stopni. Słońca będzie coraz więcej

Pogoda w Polsce na niedziele i kolejne dni. Ocieplenie, słońce i opady deszczu

Wczoraj nad krajem przemieszczał się front atmosferyczny. Przynosił on opady i burze na zachodzie i w centrum Polski. Front nie dotarł wczoraj na wschód (wbrew prognozom). Słabnąca strefa zachmurzenia frontowego na wschód kraju dotarła w niedzielę. Pogoda w Polsce dziś zacznie się już poprawiać. Zapraszam na szczegóły.

Pogoda w Polsce. Wyż zacznie wpływać na pogodę

Aby zrozumieć co obecnie dzieje się w pogodzie i co będzie się działo w następnych dniach, rzućmy okiem na bieżącą sytuację baryczną.

Pogoda w Polsce. Sytuacja baryczna nad Europą
Pogoda w Polsce. Sytuacja baryczna nad Europą 30 kwietnia

Nad Skandynawią obserwujemy niż. Na zachód od Polski rozbudowuje się wyż, który z każdą godziną coraz mocniej wpływał będzie na pogodę w kraju i regionie. Wczoraj przez kraj wędrował związany z niżem front chłodny. Za frontem, w ścieżce pomiędzy niżem skandynawskim, a wyżem z centrum w okolicach Danii spływać zaczęło do nas nieco chłodniejsze powietrze. Odczujemy to dziś na termometrach, ale o tym za chwilę. Z każdą godziną wyż coraz silniej wpływać będzie na pogodę w Polsce. Widać to doskonale na poniższym obrazie satelitarnym z niedzielnego poranka. Podczas gdy na wschodzie znajduje się jeszcze strefa chmur związana z okludującym frontem atmosferycznym, od poranka w niedzielę pięknie i słonecznie jest na zachodzie kraju. I taka słoneczna pogoda w Polsce panowała będzie również w poniedziałek.

Pogoda w Polsce. Zachmurzenie na wschodzie kraju
Pogoda w Polsce. Zachmurzenie na wschodzie kraju

Temperatury dziś i w kolejnych dniach

Tak jak wspomniałem powyżej, dziś spływa do nas nieco chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. Skutkuje to nieco niższymi temperaturami w Polsce w niedzielę. Poniżej prognoza temperatury dla Polski na dzisiejszy dzień.

Prognoza temperatury dla Polski na niedzielę 30 kwietnia
Prognoza temperatury dla Polski na niedzielę

Na powyższej grafice widać doskonale ciepłe masy powietrza wypchnięte na wschód od Polski. Widać również jak strefa zachmurzenia frontowego wpływa na niższą temperaturę we wschodniej Polsce. Za strefą frontową temperatury są dziś o kilka stopni niższe niż przed frontem. Dlatego też dziś w większości regionów kraju termometry wskazywały będą w okolicach 12-13 stopni Celsjusza. Jednak nie załamujmy rąk, ponieważ już od jutro w kraju znów zrobi się cieplej. Poniżej prognoza temperatury na najbliższe dni.

Pogoda w Polsce. Animacja prognoz temperatury

Na powyższej animacji widać, że po dzisiejszym, chłodniejszym dniu czeka nas bardzo zimna noc. Na północy kraju, w strefach pogodnego nieba znów w Polsce pojawią się przymrozki. Pierwszy i drugi dzień maja przyniesie nieco wyższe temperatury. Zwłaszcza w Polsce południowej, gdzie temperatury sięgać mogą 20, a we wtorek nawet 22 stopni Celsjusza. W środę ochłodzi się, a przez kraj znów przechodził będzie front atmosferyczny przynosząc zachmurzenie i opady. Końcówka przyszłego tygodnia to okres w którym kraj podzieli się na chłodną północ i znacznie cieplejsze południe. Przeczytaj również: Padł rekord temperatury kwietnia. Upał w Hiszpanii do 39 stopni Celsjusza.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk