Pogoda w poniedziałek 16 stycznia 2023. Poprawa pogody, ale nie wszędzie. Możliwe opady śniegu

Podczas ostatniej doby nad Polską panowała bardzo dynamiczna, miejscami niebezpieczna pogoda. Przez Polskę przeszły wichury z wiatrem do 140 km/h. W wielu regionach intensywnie padał deszcz. Sprawdzą zamieszania był front okluzji, który wędrował z zachodu na wschód. Pogoda w poniedziałek we wschodniej Polsce również wynikała będzie jeszcze z obecności frontu.

Pogoda w poniedziałek nadal nie będzie spokojna

Rzut oka na mapę baryczną Europy na poniedziałek 16 stycznia 2023. Nad północnym Bałtykiem widać centrum niżu Fryderyk. To właśnie z tym ośrodkiem związany jest system frontów atmosferycznych, którego ciepły wycinek zalegał będzie jeszcze na wschodzie kraju.

Pogoda w poniedziałek. Sytuacja baryczna w Europie
Pogoda w poniedziałek. Sytuacja baryczna w Europie

Podczas gdy niżowa pogoda panuje na północy i w centrum kontynentu, na wschodzie i zachodzie rozwinęły się silne antycyklony. Ten na zachód od Europy doprowadzi do zmian cyrkulacji w drugiej połowie tygodnia. Wyż ze wschodu przynosi wciąż bardzo silny mróz na daleki wschodzie Europy. Wróćmy jednak do Polski, ponieważ w naszym kraju pogoda w poniedziałek nie uspokoi się całkowicie. Przeczytaj również: Mróz do -63 stopni na wschodzie. Blisko rekordu zimna

Pogoda w poniedziałek. Nadal silny wiatr na północy
Pogoda w poniedziałek. Silny wiatr na północy

W pierwszej części dnia pogoda na poniedziałek przyniesie znów silny wiatr na północy Polski. Najmocniej wiało będzie nad samym morzem. Tutaj przed południem porywy wiatru sięgać mogą 80 km/h. Nieco słabiej wiało będzie na lądzie, jednak wciąż będzie to wiatr mocny. W północnej połowie kraju w pierwszej części dnia nadal wiać może z prędkością przekraczającą 60 km/h. Jednak z każdą godziną pogoda w poniedziałek będzie się uspokajać. Po południu wiatr będzie już prawie nieodczuwalny w całym kraju.

Opady możliwe w poniedziałek na wschodzie Polski
Opady w poniedziałek nad Polska Wschodnią

Dzisiejszy dzień przyniesie rozpogodzenia w zachodniej połowie Polski. Podczas gdy w centrum i na zachodzie możliwe będą chwile ze słońcem, wschód kraju wciąż pod strefie frontowej. Dlatego też na wschodzie nie spodziewam się rozpogodzeń. Dodatkowo na krańcach Polski Wschodniej znów występować będą opady. Przeważnie będą to opady deszczu. Jednak nie można wykluczyć dziś również opadów deszczu. Przeczytaj również: Atak zimy w Polsce w tym tygodniu

Temperatury w poniedziałek w Polsce

Pogoda w poniedziałek przyniesie już delikatne ochłodzenie. Nadal nie będzie to zima, jaka przed nami w drugiej części tygodnia. Jednak dziesiątek na termometrach również dziś nie ujrzymy.

Pogoda w poniedziałek. Chłodniej w Polsce
Pogoda w poniedziałek. Nieco chłodniej

Powyżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień wg. modelu ECMWF. Widać, że nowy tydzień przyniesie temperatury delikatnie niższe niż choćby w weekend. Maksymalna temperatura na wschodzie Polski to 4 stopnie powyżej zera. Tylko nieco cieplej na zachodzie, gdzie pogoda w poniedziałek przyniesie do 6 stopni Celsjusza. Ciśnienie atmosferyczne przez większość dnia na stałym poziomie około 100 hPa. Po południu i wieczorem ciśnienie mocno w dół. We wtorek barometry pokazywały będą nawet poniżej 990 hPa. W kolejnych godzinach zapraszam na stronę główną. Wydamy choćby prognozę pogody na 5 dni dla Polski. Pojawi się też pewnie aktualizacji dotycząca najnowszych prognoz odnośnie śnieżyc w drugiej części tygdnia.