Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w Wielkanoc 2021. Ochłodzenie. Możliwe opady zimowe i mróz w Polsce

Pogoda na Wielkanoc 2021


Dziś Wielki Piątek. Najwyższa pora by przedstawić jaka pogoda w Wielkanoc 2021. Przedstawiamy prognozą pogody na Wielką Sobotę, Niedzielę Wielkanocą oraz Lany Poniedziałek. Niestety pogoda nie przyniesie nam w Wielkanoc zbyt wiele dobrego. Czekają nas dość chłodne dni. Prawdopodobnie nocami czekają nas przymrozki, a w górach nawet mróz. Zapraszamy na szczegółową pogodę na kolejne dni Świąt Wielkanocnych.

Pogoda w Wielkanoc. Jaka pogoda w Polsce w Wielką Sobotę?

Po bardzo ciepłej środzie i czwartku, do kraju wraz z frontem chłodnym nadeszło ochłodzenie. Będzie ono odczuwalne również w Wielką Sobotę. O tym jak chłodno będzie w Polsce niech świadczy, że w najcieplejszym momencie dnia w kraju zanotujemy zaledwie 8 stopni. Taka temperatura pojawi się na termometrach na południowym zachodzie kraju. Jednak w większości regionów kraju będzie chłodniej. Na północy i południu prawdopodobnie słupki rtęci nie wzrosną w Wielką Sobotę nawet do 5 stopni.

Temperatura nad Polską w Wielką Sobotę 3 kwietnia (źródło wxcharts.com)

Pogoda na Wielkanoc. Temperatura w Wielką Sobotę

W Wielkanoc dostawali będziemy się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Jednak w skutek wysokiego gradientu temperatury nad Polską rozwijały będą się chmury kłębiaste. Wnioskując z prognoza modelu SWISS-HD wygląda, że pogoda na Wielkanoc zafunduje nam sporo opadów przelotnych. W większości regionów padał będzie deszcz I krupa. Na południu kraju niewykluczone opady deszczu lub krupy śnieżnej oraz deszczu ze śniegiem i śniegu. Pamiętamy, że aktualny radar opadów nad Polską znajduje się w naszej zakładce pogodowej.

Prognoza opadów nad Polską w Wielką Sobotę 3 kwietnia (źródło kachelmanwetter.com)

Opadom konwekcyjnym towarzyszyć może silniejszy wiatr, lecz ten w sobotę nie będzie przekraczał w porywach 40 km/h. Wielka Sobota nie będzie należała do wietrznych. Będziemy pod wpływem wyżu, dlatego ciśnienie atmosferyczne będzie wysokie. W Wielką Sobotę ciśnienie przekroczy 1020 hPa (wg. modelu UMPL). Warto wspomnieć o nocy z soboty na niedzielę. Prawdopodobnie w Polsce w nocy pojawią się przymrozki (cały obszar kraju). W górach i na zachodzie nie wykluczamy nawet mrozu. Na zachodzie kraju mróz mógłby sięgać -2 stopni. W górach możliwe spadki temperatury nawet do -8 stopni.

Pogoda w Niedzielę Wielkanocną

Niedziela przyniesie poprawę pogody. Po chłodnej nocy i poranku zrobi się nieznacznie cieplej. Nad Polską pojawi się więcej chwil ze słońcem. W związku z rozbudową pola wysokiego ciśnienia pogoda w naszym regionie będzie się poprawiać. Jednak wciąż do kraju spływać będzie chłodne powietrze morskie z północnego zachodu kontynentu. Anomalia temperatury w Polsce będzie ujemna nawet do -8 stopni. Oznacza to, że pogoda na Wielkanoc 2021 przyniesie nam temperatury sporo niższe niż norma wieloletnia dla początku kwietnia.

Pogoda w Wielkanoc 2021. Niezbyt wysokie temperatury

W związku z ujemną anomalią temperatury nie ma co liczyć na ciepłą, wiosenną niedzielę. Maksymalna prognozowana (model ICON-EU) temperaturą w kraju jest 10 stopni na zachodzie. Temperatura taka pojawi się w pasie od Kujaw, przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk w najcieplejszym momencie dnia. W centrum kraju słupki rtęci w Wielkanoc wskażą w okolicach 6-8 stopni. Najchłodniej będzie na południowym wschodzie. W tych regionach zaledwie 4-6 stopni powyżej zera.

Ze względu na silny wpływ wyżu nie spodziewamy się opadów w niedzielę nad Polską. Pogoda w Wielkanoc przyniesie dużo chwil ze słońcem. Pojawiać mogą się chmury kłębiaste, nie powinny one jednak przynosić opadów w kraju. W związku z obszarem podwyższonego ciśnienia, to będzie w kraju nadal wysokie (w okolicach 1015 hPa). Wiatr w Polsce będzie praktycznie nieodczuwalny. Gdyby nie niskie temperatury to nie mielibyśmy naprawdę co narzekać na pogodę w Wielkanoc w Polsce. Noc z niedziele na poniedziałek nadal przynieść może przymrozki na wschodzie kraju.

Prognoza pogody na Lany Poniedziałek

Wiele wskazuje na to, że w Lany Poniedziałek, po południu pogoda zacznie się zmieniać. Do Polski może dotrzeć chłodny front atmosferyczny. Od zachodu do kraju w godzinach popołudniowych wkroczyć mogą opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu. Poniedziałek jest jeszcze odległym terminem w pogodzie, ale zachęcamy do bieżącego śledzenia opadów nad Polską w naszej zakładce radarowej. W przeciwieństwie do popołudniowego załamania pogody na zachodzie, Lany Poniedziałek w centrum i na wschodzie kraju powinien być dość słonecznym dniem. Więcej chmur już od południa w regionach zachodnich. Wraz ze zbliżającym się frontem chłodnym do kraju spływać znów zacznie chłodniejsze powietrze z północnego zachodu.

Temperatura w Lany Poniedziałek

Podczas gdy na południu Polski w Lany Poniedziałek może być nawet 14-16 stopni, na północnym zachodzie słupki rtęci wskażą ledwie 2-4 stopni. To bardzo silny kontrast termiczny. Nie można wykluczyć, że zmiana mas powietrza i popołudniowa (wieczorna) wędrówka strefy frontowej przyniesie zjawiska konwekcyjne w Polsce. Pod wieczór na północnym zachodzie i zachodzie kraju prócz deszczu nie można wykluczyć opadów deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu.

Podsumowując, jeszcze kilka dni temu sądziłem, że pogoda w Wielkanoc będzie gorsza niż się obecnie zapowiada. Spływ chłodu z północnego zachodu przynosi w Polsce ochłodzenie. Nocami możliwy jest powrót przymrozków. Najcieplej w wielkanocnym okresie zapowiada się Lany Poniedziałek, kiedy to na południu kraju termometry wskażą nawet 16 stopni. Naszą uwagę wciąż jednak przyciąga południe Europy. Na 6 kwietnia, po Wielkanocy prognozuje się powstanie na południu niżu genueńskiego. Jeśli te prognozy się sprawdzą, to w Polsce czeka na silny atak zimy i intensywne opady śniegu. Wszystko to prognozowane jest na 7 kwietnia. Atak zimy i śnieżyce nad Polską stają się coraz bardziej realne, o czym będziemy Was informować.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk