Pogoda. Walentynki zapoczątkują silne wichury w Europie. Siła wiatru dojdzie do 220 km/h. Do tego burze i ulewy. Bardzo złe prognozy

Od kilku dni wspominamy w naszych wpisach o bardzo głębokim niżu, który zbliża się do Europy. W dniu dzisiejszym niż UTA, bo taką dostał nazwę znajdzie się już nad Islandią.

Głęboki niż uderza w Islandię w Walentynki

Ciśnienie w centrum niżu UTA spadło obecnie do 935 hPa. Niż wciąż się pogłębia. Prognozuje się, że ciśnienie w jego centrum spadnie nawet poniżej 920 hPa. To bardzo głęboki ośrodek niżowy, jak na nasz region Świata.

Pięknie uformowany niż obserwować można na obrazach satelitarnych, między innymi tutaj. Niż już w dniu dzisiejszym, w Walentynki uderzy w Islandię. W piątek rano wiatr na wybrzeżu przekroczy 170 km/h. Kolejne godziny, na wzgórzach Islandii to wiatr wiejący z prędkością przekraczającą 220 km/h.

W kolejnych godzinach silna wichura znad Islandii odsuwać się zacznie na północ. Mieszkańców Europy kontynentalnej interesować zacznie niż wtórny VICTORIA, który obecnie nie niesie ze sobą dynamicznej pogody, lecz już w niedzielę głęboki niż „VICTORIA” uderzy w Wyspy Brytyjskie niosąc ze sobą silny wiatr i burze.

W Europie wichurę przyniesie niż wtórny

Prędkość wiatru przekraczać może na Wyspach 140 km/h. Fale, które uderzą z zachodu mogą mieć wysokość nawet 15 metrów. Warto również mieć na uwadze, że po południowej stronie niżu z zachodu na wschód zaciągane będzie dość ciepłe, zasobne w wilgoć powietrze z południa. Za frontami powietrze będzie chłodniejsze. W troposferze panowała będzie dobra dynamika. Wszystko to pozwala prognozować burze w Europie.

W kolejnych dniach wichura przesuwała się będzie dalej na wschód. Poniedziałek przyniesie silny wiatr i burze występowały będą w Krajach Beneluksu, Francji i Niemczech. W tych regionach siła wiatru również przekroczy 120 km/h. Wiatr wiejący z taką siłą nadal ma niszczącą siłę i jest groźny dla życia.

Strefa silnego wiatru dotrze do Polski w nocy z poniedziałku na wtorek. Na ten moment jest jeszcze za wcześnie, by wydawać konkretne prognozy. Na ten moment nie chcemy wydawać jeszcze dokładnej prognozy z jaką siłą wiało będzie we wtorek w Polsce. Pewne jest, że noc z poniedziałku na wtorek najbardziej niespokojna będzie na zachodzie i północy kraju, ale porywy nie powinny przekroczyć 80 km/h.