Pogoda. Wichura uderzy od Atlantyku. Wiatr ponad 100 km/h. Na południu śnieżyce i burze

Pogoda nad Europą w dalszym ciągu jest w wielu miejscach dynamiczna. Jedynie na Półwyspie Iberyjskim spokojną aur zapewnia rozległy wyż atmosferyczny. W pozostałych regionach kontynentu mniej lub bardziej na pogodę wpływają ośrodki niskiego ciśnienia.

Najbardziej dynamiczna pogoda panowała będzie dziś na Wyspach Brytyjskich, w Skandynawii oraz we wschodnim regionie Morza Śródziemnego. Zacznijmy od Wysp Brytyjskich i nadciągającej tam wichury.

Silny wiatr. Wichury na Wyspach Brytyjskich

Na zdjęciu tytułowym widać, jak do Wysp Brytyjskich zbliża się obszar bardzo silnego wiatru. Porywy wiatru na Atlantyku osiągają obecnie 120 km/h. Strefa zwiększonego gradientu barycznego, a co za tym idzie silnego wiatru dotrze nad Wyspy dzisiejszego popołudnia i wieczorem. W wielu miejscach w Irlandii, Szkocji, czy północnej Anglii wiać będzie z dużą siłą. Siła wiatru przekraczać może 100 km/h. Dodatkowym zagrożeniem będą wysokie fale, które wlewać się mogą na ląd powodując szkody. Wichura trwała będzie na Wyspach przez większą część nocy.

Śnieżyce w Skandynawii i na południu Europy

Z nieco innym problemem zmierzą się w dniu dzisiejszym mieszkańcy Skandynawii (zwłaszcza Norwegii). Otóż w skutek zalegania nad Skandynawią chłodniejszych mas powietrza (w końcu) i napływu powietrza cieplejszego znad Atlantyku nad Skandynawią zalega strefa silnych opadów śniegu. W rozwoju chmur przynoszących śnieg pomaga front atmosferyczny, który wymusza rozwój pionowy chmur. W wielu miejscach Norwegii pokrywa śnieżna wzrośnie dziś o nawet kilkadziesiąt centymetrów.

Tymczasem na południu Europy (Grecja, Bałkany, Turcja) mamy do czynienia z atakiem zimy.

„Kropla chłodu”, którą widać na powyższej mapie geopotencjału przyniesie dziś w regionie silne opady śniegu pochodzenia konwekcyjnego. Mieszkańcy południowo-wschodniej Europy spodziewać się dziś muszą dość silnych burz śnieżnych. W wielu miejscach śniegu spaść może tak dużo, że do czynienia będziemy mieli z prawdziwym paraliżem. Tym bardziej, że służby porządkowe na południu Europu nie są gotowe na walkę z dużym śniegiem. Pamiętajmy jednak, że burze śnieżne mają charakter lokalny, więc nie wszędzie w regionie spadnie śnieg. Sytuacja taka utrzyma się na południowym-wschodzie kontynentu jeszcze dwa dni.

Umiarkowane temperatury

Chłodniej w pasie Europy Wschodniej. Od 0 w Rosji, prze 1-2 stopnie w Polsce i na Ukrainie, po 6 stopni w Bułgarii. Pas Europy Południowej to 12-14 stopni. Europa Centralna to 8-10 stopni ciepła. Najchłodniej oczywiście w Skandynawii. Tutaj całodzienny, lekki mróz.