25 lutego 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Wichura w Europie powoduje szkody. Silny wiatr również w Polsce

Wichura

Kilka dni temu pisaliśmy o silnej wichurze jaka przejdzie nad Europą. Silny wiatr, który w porywach osiągał nawet 170 km/h szaleje nad Europą Zachodnią od wczoraj. Dziś mocniej powieje również w Polsce dlatego postanowiliśmy o tym dla Was napisać.

Wiatr ponad 100 km/h

Wczoraj silny wiatr notowano między innymi na Wyspach Brytyjskich. Lokalnie porywy wiatru sięgały nawet 140 km/h. Dziś wichura trochę zwolni, lecz nadal wiatr będzie bardzo silny.

Wichura w Europie

Na powyższej grafice widać, że w dniu dzisiejszym najsilniejszego wiatru spodziewać się muszą mieszkańcy wybrzeża Holandii, Danii i Niemiec. Tam lokalnie wiało będzie dziś do 120 km/h. Silny wiatr wciąż wieje również na Wyspach Brytyjskich. Wichura ostatniej doby przyniosła olbrzymie szkody w na Wyspach. Doszło do lokalnych powodzi w skutek ulew i cofającego się morza. Zerwanych zostało wiele dachów. Strażacy interweniowali też w sprawie połamanych drzew.

Jutrzejsza wichura

Wichura, która obecnie przetacza się nad Europą związana jest z głębokim niżem GORAN. Jego centrum znajduje się obecnie na wschód od Wielkiej Brytanii. Po południowej stronie niżu występuje bardzo duży gradient baryczny, co powoduje silny wiatr. Strefa wichury powoli przesuwała będzie się w kierunku wschodnim. Jutro kolejna strefa silnego wiatru dotrze do Europy Zachodniej. Przykładowo w Hiszpanii w piątek wiało będzie prawie 120 km/h. Ta wichura z pewnością przyniesie szkody na Półwyspie Iberyjskim.

Silniejszy wiatr również w Polsce

Wiatr w Polsce nie będzie tak silny jak na zachodzie, jednak już dziś zdecydowanie przybierze on na sile.

Wiatr w Polsce

Czwartek przyniesie wiatr praktycznie w całym kraju. Najsilniej wiało będzie na południu i południowym wschodzie. Nie będzie to wichura, bo powieje do 70 km/h. Wiatr taki nie wyrządza szkód materialnych, jednak jest już mocno odczuwalny i nieprzyjemny. Silniejszych porywów wiatru spodziewać się muszą również mieszkańcy strefy nadmorskiej. Tam wiatr osiągnie siłę do 60 km/h. W piątek 22 stycznia wiało będzie jeszcze mocniej.

Wiatr w piątek w Polsce

Nadal najsilniejsze porywy wiatru pojawią się w Polsce południowej i północnej. Jednak w piątek 22 stycznia wiać może z prędkością nawet do 90 km/h. Nad samym morzem, w okolicach Świnoujścia wiatr wiać może jeszcze mocniej. Siłę i kierunek wiatru nad Polską na bieżąco sprawdzać można na naszej stronie z radarami. Link do strony poniżej.