Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Wichury w Polsce w niedzielę. Wiało będzie nawet 140 km/h. Ostrzeżenia przed wiatrem. Burze nie wystąpią

W niedzielę do Polski zbliża się niż WILFRED. Wraz z nim rośnie gęstość izobar na mapie barycznej nad naszą częścią Europy. Wraz z większym gradientem barycznym wzrośnie siła wiatru. W niedzielę solidnie powieje w linii od Wysp Brytyjskich, przez kraje Beneluksu, po Niemcy i Polskę.

Szczególnie silny i niebezpieczny wiatr pojawi się w Polsce północnej. Na poniższych prognozach siły wiatru widać doskonale jak wichura wkracza nad Bałtyk w okolicach 17-19 po południu. Najsilniejszy wiatr zaznaczony został na mapach na fioletowo.

Dziś popołudniu na Bałtyku siła wiatru przekroczy 100/km/h. Na morzu panował będzie sztorm. Oczywiście na lądzie nie będzie wiało aż tak mocno, lecz porywy wiatru również będą bardzo silne. Wzdłuż całej linii nadmorskiej wiało będzie w okolicach 80 km/h, w porywach nie wyklucza się jeszcze większej siły wiatru. Na szczęście obszar wichury bardzo szybko postępował będzie na wschód i już w drugiej części nocy odsunie się od polski w stronę Republik Bałtyckich.

Oczywiście mocniej powieje dziś po południu w większej części Polski. Wiatr w głębi kraju nie będzie tak silny jak nad morzem, jednak i tutaj wiało będzie w okolicach 60-70km/h. To również silne porywy wiatru, które powodować mogą szkody.

Obszarem, w którym powieje równie mocno co nad Bałtykiem będą wysokie partie gór. W Tatrach i w Sudetach wiatr może wiać z siłą przekraczającą 140 km/h. Wiatr będzie nosił cechy wiatru halnego. Będzie bardzo silny, południowy i ciepły. Temperatury na południu Polski wzrosną dziś do nawet 10-11 stopni powyżej zera.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla 7 województw. Ostrzeżenia obowiązują do jutrzejszego poranka. Zagrożone województwa to: zachodniopomorskie, pomorskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk