W niedzielę do Polski zbliża się niż WILFRED. Wraz z nim rośnie gęstość izobar na mapie barycznej nad naszą częścią Europy. Wraz z większym gradientem barycznym wzrośnie siła wiatru. W niedzielę solidnie powieje w linii od Wysp Brytyjskich, przez kraje Beneluksu, po Niemcy i Polskę.

Szczególnie silny i niebezpieczny wiatr pojawi się w Polsce północnej. Na poniższych prognozach siły wiatru widać doskonale jak wichura wkracza nad Bałtyk w okolicach 17-19 po południu. Najsilniejszy wiatr zaznaczony został na mapach na fioletowo.

Dziś popołudniu na Bałtyku siła wiatru przekroczy 100/km/h. Na morzu panował będzie sztorm. Oczywiście na lądzie nie będzie wiało aż tak mocno, lecz porywy wiatru również będą bardzo silne. Wzdłuż całej linii nadmorskiej wiało będzie w okolicach 80 km/h, w porywach nie wyklucza się jeszcze większej siły wiatru. Na szczęście obszar wichury bardzo szybko postępował będzie na wschód i już w drugiej części nocy odsunie się od polski w stronę Republik Bałtyckich.

Oczywiście mocniej powieje dziś po południu w większej części Polski. Wiatr w głębi kraju nie będzie tak silny jak nad morzem, jednak i tutaj wiało będzie w okolicach 60-70km/h. To również silne porywy wiatru, które powodować mogą szkody.

Obszarem, w którym powieje równie mocno co nad Bałtykiem będą wysokie partie gór. W Tatrach i w Sudetach wiatr może wiać z siłą przekraczającą 140 km/h. Wiatr będzie nosił cechy wiatru halnego. Będzie bardzo silny, południowy i ciepły. Temperatury na południu Polski wzrosną dziś do nawet 10-11 stopni powyżej zera.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla 7 województw. Ostrzeżenia obowiązują do jutrzejszego poranka. Zagrożone województwa to: zachodniopomorskie, pomorskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie.

.

2 Comments

 • Regen
  Posted 15 grudnia 2019 09:41 0Likes

  W pierwszej chwili patrzę na obrazek i wygląda jak PILNE w serwisach informacyjnych. Dobry pomysł z tym.

  Mówiąc w bardzo dużym zaokrągleniu – przejdzie bokiem. Ale to jeśli chodzi o północ Polski. Na południu kraju jednak wichury dadzą o sobie znać. Ale i tak dobrze, że ten fioletowy kleks nie będzie przechodził przez środek naszej ojczyzny. Co to jest? Lato?

  Wczoraj wieczorem było i zimno i wietrznie, co dawało uczucie arktycznego zimna. Teraz już jest dużo lepiej.

 • Regen
  Posted 15 grudnia 2019 11:50 0Likes

  Od nowego roku dacie nowy layout i w ogóle odświeżenie serwisu. To dobrze. Ale DAJCIE TERAZ jakąś zajawkę tego. Screen wyglądu nowego serwisu. Ogólny zarys jak co będzie wyglądać. Zobaczcie na dowolny serwis internetowy jakiegoś magazynu. Dają okładki najbliższych wydań. Budują tak zwany “hype”. Nie wspominając o filmach, które mają swoje trailery.

  Macie miesięcznie kilkadziesiąt/kilkaset tysięcy (zależy od wściekłości pogody) odsłon. Zróbcie coś dla ludzi, którzy codziennie kilka razy wchodzą na Wasz serwis. Ale to nie ja powinienem teraz o tym pisać, tylko sami powinniście o tym pomyśleć. Nawet jeśli macie stronę w fazie WIP (work in progress).

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.