Pogoda długoterminowa do końca grudnia 2019 dla Polski. Nawet 15°C. Uderzenie afrykańskiego powietrza, święta bez śniegu i mrozu oraz burze w Europie

Pogoda długoterminowa do końca grudnia 2019 dla Polski. Nawet 15 °C. Uderzenie afrykańskiego powietrza, święta bez śniegu i mrozu oraz burze w Europie. Sprawdźmy, co czeka nas w pogodzie do końca 2019 roku.

Przed nami główna fala adwekcji powietrza wprost znad Afryki Północnej. W nadchodzącym tygodniu odczujemy napływ bardzo ciepłego powietrza. Na południu Polski niewykluczone 15 °C. Na zachodzie i wschodzie kraju powyżej 10 °C. Śnieżnej i mroźnej zimy nie widać w prognozach modeli numerycznych powyżej 10 dni.

Wiele wskazuje, że na białe święta w Polsce nie mamy co liczyć. Coraz więcej modeli sugeruje, że w Święta Bożego Narodzenia zamiast śniegu spadnie deszcz, natomiast temperatury będą nadzwyczaj wysokie jak na grudzień.

Obszar opadów oraz prognozowane wartości temperatury ulegają jeszcze zmianie, ale niewykluczone, że w okresie świątecznym na termometrach w Polsce zobaczymy ponad 10 stopni.

Niewykluczone, że chłodniejszy okres synoptyczny będzie mieć miejsce na przełomie 2019/2020 roku, lecz skala ochłodzenia ze względu na odległy termin jest dość trudna do określenia, ale wiele wiązek modeli numerycznych wskazuje, że nie powinno być ono silne.

Przyczyną silnego ocieplenie na początku nadchodzącego tygodnia będzie rozbudowa górnej zatoki niżowej z dalekiej północy przez Ocean Atlantycki, Europę Zachodnią aż po Półwysep Iberyjski i Afrykę Północną. Po wschodniej stronie długiej fali górnej do naszego kraju “pompowane” ma być bardzo ciepłe powietrze.

Widoczna górna zatoka niżowa w środkowej troposferze, której oś przebiegać ma z północy na południe. My znajdziemy się w najbliższym tygodniu po jej wschodniej stronie, co zagwarantuje nam adwekcje bardzo ciepłego powietrza aż z rejonu Afryki Północnej. W obrębie fali górnej ulokowane będą głębokie atlantyckie niże, jakie transportować będą wyjątkowo ciepłe masy jak na grudzień

Pogoda. Silny wiatr da się we znaki szczególnie w polskich górach. Występować ma halny

Duża różnica ciśnienia sprzyjać ma wietrznej aurze. Okresami w niedzielę i kolejnych dniach prędkość wiatru przekroczy w szczytowych partiach polskich gór ponad 100 km/h. Wiatr fenowy podnosi temperaturę powietrza i osusza je, dlatego w wielu miejscach Polski południowej możliwe ponad 14 stopni.

Pogoda. W nadchodzącym tygodniu niewiele opadów, ale okresami w drugiej części tygodnia sięgną nas fronty atlantyckich niżów

Nasz kraj będzie pod wpływem rozległej zatoki związanej z niżami nad Atlantykiem i Europą Zachodnią. Sprzyjać będą one adwekcji bardzo ciepłego powietrza z południa. Okresami sięgną nas fronty atlantyckich niżów wędrujących z zachodu na wschód.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Sytuacja synoptyczna w okresie od 15.12.2019 do 18.12.2019 r dla Europy

Pogoda. Średnia anomalia temperatury powietrza względem okresu referencyjnego 1979-2000 sięgnie w Polsce od 5°C do 7°C w najbliższych 10 dniach

Okresami anomalia temperatury powietrza sięgnie 15-17 stopni powyżej normy wieloletniej na obszarze Polski

Średnia temperatura dobowa sięgnie w Polsce od 5 °C do 6 °C w ciągu najbliższych 10 dni

Decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych będą mieć układy niżowe u wybrzeży Europy Zachodniej. Niektóre z nich przemieszczać będą się nawet z zachodu na wschód, natomiast wilgotne fronty atmosferyczne przynosić mają opady nawet w Polsce

Prognozowana temperatura powietrza przez model ECMWF w najbliższych 10 dniach dla Polski

Pogoda. W nadchodzące święta możliwe ponad 10 stopni

Wiele wiązek modeli numerycznych wskazuje, że na śnieżne i białe święta nie mamy co liczyć. Na termometrach w Polsce niewykluczone, że zobaczymy ponad 10 stopni.

Wiązki modelu GFS wskazują na dość ciepły okres synoptyczny w najbliższych 10-11 dniach. Chłodniejsze masy powietrza mogą napłynąć dopiero pod koniec grudnia, lecz nie jest to do końca pewne ze względu na odległy termin.