Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Wysokie temperatury w Europie. 16 stopni w Norwegii. Duże anomalie pogodowe w styczniu. Na południu silne burze


Pogoda w Europie nie daje powodów, by marzyć o zimie w najbliższym czasie. W głąb kontynentu wciąż napływa ciepłe powietrze z południa i zachodu. Nie widać na horyzoncie takiego ułożenia ośrodków barycznych, by Europa została „zmrożona” przez tak częsty w okresie zimowym wyż znad Rosji.

W związku z tym w wielu miejscach Europy mamy do czynienia z dodatnimi anomaliami temperatury. Te są o wiele wyższe niż w danym okresie w poprzednich latach pomiarowych.

Powyższa mapa pokazuje anomalię temperatury na wysokości 2 metrów. Widać, że w Europie Wschodniej i Północnej mamy do czynienia z dużo za wysoką temperaturą jak na styczeń. Obszar Skandynawii i zachodniej Rosjii to anomalia sięgająca nawet 12 stopni Celsjusza. Oznacza to, że średnia dobowa temperatura jest aż o 12 stopni wyższa niż norma w styczniu.

Przykładowo, w dniu wczorajszym stacja pomiarowa w miejscowości Sunndalsøra w Norwegii wskazała aż 16.9 stopnia Celsjusza. To są temperatury ekstremalne jak dla tego regionu w styczniu. Przypomnijmy, że 2 stycznia 2020 padł rekord temperatury w Norwegii. Wtedy to termometry wskazały nawet 19 stopni ciepła.

Oczywistym jest, że przy takich temperaturach powietrza o śniegu na nizinach nie mamy co marzyć w naszej części Europy. Problemem już nie są nawet dzieci, które niedługo zapomną jak wygląda śnieg lub sanki. Problemem jest zachwianie całego ekosystemu i sytuacji hydrologicznej. Śnieg i późniejsze wezbrania rzek związane z roztopami to naturalny, zachodzący od wieków proces. Jeśli sytuacja nie zmieni się w drugiej połowie zimy, Europa może mieć poważne problemy hydrologiczne w ciepłych miesiącach 2020 roku.