Pogoda długoterminowa na luty 2020 dla Polski. Ekstremalna anomalia temperatury. Nawet 4 stopnie powyżej normy, susza i niewykluczone burze

Pogoda długoterminowa na luty 2020 dla Polski. Ekstremalna anomalia temperatury. Nawet 4 stopnie powyżej normy, susza i niewykluczone burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na drugi miesiąc 2020 roku.

Pojawiła się nowa prognoza modelu sezonowego CFS na luty. Sprawdźmy zatem, co czeka nas w pogodzie.

Model CFS prognozuje odchylenie temperatury miesięcznej od normy o nawet 3-4°C. Co oznacza, że ogólnie luty będzie najprawdopodobniej miesiącem bardzo ciepłym. Z temperaturą przeważnie powyżej normy wieloletniej. Prawdopodobne są okresy z temperaturą powyżej 10 stopni na nizinach. Szczególnie przy adwekcji powietrza z południa Starego Kontynentu.

Ilość opadów prawdopodobnie będzie poniżej normy w skali miesięcznej, co pogłębiać ma suszę. Wiele wskazuje, że duży wpływ na pogodę mają mieć wyże baryczne, które nie zawsze zagwarantują nam pogodną aurę. Okresami dokuczliwe mogą być mgły.

W lutym prawdopodobna jest dominacja układów wyżowych, lecz okresami do głosu dojść mogą układy niżowe wędrujące znad Atlantyku, jak i też znad Morza Śródziemnego.

Okresów chłodnych nie można wykluczyć w lutym. Na nizinach możliwe są epizody z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Mało prawdopodobne jest wystąpienie wielotygodniowej pokrywy śnieżnej na nizinach. Zimowa aura będzie prawdopodobnie występować głównie w górach.

Opady atmosferyczne częściej będą w postaci deszczu na nizinach. Cyrkulacja strefowa ma mieć spory wpływ na pogodę w Polsce. Niewykluczony silny wiatr, okresami więcej chmur. Możliwe są nawet burze, zwłaszcza typu adwekcyjnego.