Pogoda. Blokada cyrkulacji zachodniej i niewielka różnica ciśnienia
Nad przeważającą częścią Starego Kontynentu dominuje wyraźna blokada cyrkulacji zachodniej. Warunki pogodowe są stabilne, obserwujemy w Polsce duże wahania ciśnienia. Wiele wskazuje, że na istotne ocieplenie oraz wyraźny wzrost temperatury poczekamy do początku przyszłego tygodnia. Druga połowa miesiąca powinna być cieplejsza, ale i tak nieuniknione są przymrozki i mróz okresami szczególnie nocami. Nie powinny być one jednak tak uporczywe i długotrwałe jak w pierwszej dekadzie marca i na początku drugiej dekady.
Prognozowana anomalia temperatury na 13.03.2022, 06Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według modelu GEPS
Pogoda. Cyrkulacja zachodnia zablokowana. Większe zmiany w pogodzie dopiero w przyszłym tygodniu
Do początku przyszłego tygodnia blokada wyżowa nie dopuści niżów do Polski. Sytuacja może zmienić się w środę, kiedy to przechodzić ma niewielki niż z systemem frontów atmosferycznych. Wzrośnie więc dlatego dynamika w pogodzie.
Natomiast w słabnącym wyżu różnica ciśnienia ciśnienia jest niewielka. Dlatego dziś prędkość wiatru była niewielka ze zmiennych kierunków, a w nocy panuje cisza. Prędkość wiatru zacznie rosnąć, gdy wyż zacznie się na stopniowo wycofywać znad kraju zacznie trochę silniej wiać, najpierw w na zachodzie kraju, w Sudetach i na ich pogórzu w poniedziałek możliwe porywy wiatru fenowego.
Prognozowane ciśnienie atmosferyczne na 13.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według modelu GEFS
W sobotę na przeważającym obszarze Polski było bezchmurnie lub zachmurzenie małe, jedynie na wschodzie i południowym wschodzie zachmurzenie było umiarkowane okresami duże. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały maksymalnie od 4°C na wschodzie, około 8°C w centrum do 10°C na południowym zachodzie. Natomiast w rejonach podgórskich Karpat od 0°C do 2°C. Wiatr we wschodniej połowie kraju okazał się słaby, z kierunków zachodnich, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, na zachodzie miejscami porywisty, południowo-wschodni i południowy. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h. Pogoda była więc stabilna.
Noc z soboty na niedzielę przyniesie bezchmurna aurę lub zachmurzenie małe, gdzieniegdzie na wschodzie zachmurzenie umiarkowane lub duże. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -7°C do -2°C, nad samym morzem około -1°C; w rejonach podgórskich od -9°C do -6°C, miejscami około -14°C. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia. Wiatr przeważnie słaby, a w wielu regionach okresami cisza. Gdzieniegdzie na północnym zachodzie umiarkowany, natomiast na wschodzie z kierunków północnych, na pozostałym obszarze południowy i południowo-wschodni. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h. Pogoda ma być mało dynamiczna za sprawą dominacji wyżu.
Prognozowana temperatura na 13.03.2022, 06 UTC według kanadyjskiego modelu GEM
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC