Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda zacznie się gwałtownie pogarszać. Mróz dwucyfrowy w kraju, opady marznące i mgłyPogoda w nocy z 1/2 marca 2023 r. zacznie się pogarszać. Coraz większy wpływ zgniłego wyżu na pogodę. Spodziewany nawet mróz dwucyfrowy.

Pogoda wyżowa, ale idą zmiany na koniec tygodnia

W pierwszy dzień marca pogoda w kraju była kształtowana przez klin silnego wyżu znad Wysp Owczych. Względem ubiegłej doby. Dociera do nas z północnego-zachodu nieco cieplejsza masa polarno morska o równowadze stałej.

Aczkolwiek w nocy ze środy na czwartek na warunki pogodowe będzie wpływać wyraźnie słabnący klin układu wyżowego znad zachodniej Europy. Obserwowany ma być proces „gnicia” antycyklonu, który ma mieć bezpośredni związek ze wzrostem wilgotności w dolnych warstwach troposfery. Czwartek negatywnie zaskoczy w pogodzie na obszarze Polski, przynosząc dużo podinwersyjnych chmur w przetransformowanej masie pochodzenia polarnomorskiego. Najwięcej pogodnych chwil jest prognozowanych w rejonach górskich.

Przeczytaj też: Śnieżyca pojawi się w Polsce. Pogoda szokuje. Nawet 100 cm śniegu, paraliż komunikacyjny w stolicy upału

Środa przyniosła na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie miejscami na północy i wschodzie pod koniec dnia zachmurzenie duże i tam możliwy słaby deszcz lub mżawka, wieczorem na północnym wschodzie prawdopodobne z podinwersyjnych chmur opady mżawki, które powodować mogą gołoledź. Dziś na termometrach zobaczyliśmy od 2°C na północnym wschodzie, około 5°C w centrum i na południu, do 9°C gdzieniegdzie na północnym zachodzie. Chłodniej tylko na obszarach podgórskich około 1°C. Wiatr słaby, zmienny.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 1 marca 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach PSHM. Dane: CMM IMGW-PIB

Pogoda. Temperatura najwyższa była dziś w Szczecinie

Mróz dwucyfrowy i opady marznące w kraju

Noc ze środy na czwartek przyniesie na południu kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Głównie we wschodniej połowie kraju słaby śnieg. Ponadto na północnym wschodzie gdzieniegdzie marznąca mżawka powodująca gołoledź. Gdzieniegdzie, szczególnie na północy i w kotlinach górskich, prawdopodobna marznąca mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy od -8°C na Śląsku, około -2°C w centrum i na wschodzie, do 2°C na Półwyspie Helskim. W rejonach podgórskich temperatura minimalna od -11°C do -8°C, ale lokalnie w Sudetach możliwy spadek temperatury do -15°C i w Karpatach do -13°C. Jednak z uwagi na niewielki gradient baryczny. Wiatr okaże słaby, zmienny w całej Polsce.

Zobacz też: Wichury i śnieżyce możliwe w Polsce. Wiemy, kiedy silny wiatr 100 km/h i burze śnieżne są prawdopodobne

Pogoda. Prognozowana temperatura powietrza na 2 marca 2023, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

pogoda zaskoczy negatywnie. mróz obejmie wiele regionów, ale spadki temperatury może zahamować zachmurzenie podinwersyjne
Pogoda zaskoczy. Dwucyfrowy mróz na południu

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz