Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichury i śnieżyce możliwe w Polsce. Wiemy, kiedy silny wiatr 100 km/h i burze śnieżne są prawdopodobne


Wichury i śnieżyce możliwe w Polsce. Wiemy, kiedy możliwy jest silny wiatr oraz lokalne burze śnieżne.

Wichury możliwe w Polsce. Będą śnieżyce konwekcyjne

Pod koniec lutego dostaliśmy się w zasięg pola podwyższonego ciśnienia, które jest związane z wyżem o imieniu Hazal z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Jednak pod koniec mijającego tygodnia zwiększy się dynamika w pogodzie. Zaczną pojawiać się opady śniegu, jest nawet ryzyko wystąpienia nielicznych i rozproszonych burz śnieżnych. Głównie w okolicach niedzieli. Możliwe są dodatkowo silne porywy wiatru w zasięgu konwekcji, które mogą sięgnąć 50-75 km/h. Niżowy wzór pogody zacznie coraz bardziej zaznaczać się w okolicach 3-5 dnia rozpoczynającego się miesiąca. Aczkolwiek na większe opady poczekamy przynajmniej do soboty i niedzieli. Konwekcja z opadami mieszanymi, śniegu i deszczu ze śniegiem będzie się zaznaczać w powietrzu pochodzenia arktycznego morskiego.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 5 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

W sobotę powieje na nizinach nawet 60-75 km/h. Również niedziela będzie bardziej wietrzna niż początek rozpoczynającego się miesiąca. Nie będzie to na szczęście tak silny wiatr, który doświadczyliśmy w ostatniej dekadzie lutego w Polsce. Silniej powieje w górach, zwłaszcza w Sudetach, przekraczając nawet 100 km/h.

Wstępna prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 5 marca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF

wichury, a nawet i lokalne burze śnieżne w Polsce
Wichury, a nawet i burze śnieżne w pierwszy weekend marca 2023 r.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 5 marca 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze śnieżne możliwe w kraju
Burze śnieżne możliwe zwłaszcza w najbliższą niedzielę

Wichury, a nawet i lokalne burze śnieżne

Początek weekendu przyniesie dynamiczną i niżową pogodę. Nad Europą Północną znajdzie się niż, który szybko odsunie się nad Rosję. Z tym cyklonem umiarkowanych szerokości geograficznych związany będzie układ frontów atmosferycznych. Ciepły wycinek niżu zamykać ma chłodny front chłodny, który szybko przejdzie z północy, północnego zachodu na południowy wschód. W niedzielę nie można wykluczyć burz adwekcyjnych nad Polską. Przelotne opady śniegu również będą nam towarzyszyć na początku przyszłego tygodnia. Pierwsza dekada marca powinna zapisać się jako chłodna na przeważającym obszarze naszego kraju.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na marzec 2023 r. Szokujące prognozy. Mróz dwucyfrowy, wichury, śnieżyce i burze śnieżne w Polsce

Prognozowana orientacyjnie maksymalna prędkość wiatru na okres od 1.03.2023, 12Z do 5.03.2023 r. 18 UTC według modelu GFS

silny wiatr w kraju, możliwe wichury
Wichura w Polsce, 100 km/h w górach, model GFS ma jednak za mało gęstą siatkę, aby to ukazać

Prognozowane porywy wiatru w sobotę, 4 marca 2023, 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF

wichury w Polsce
Wichura w Polsce, wiatr w górach osiągnie, a nawet przekroczy 100 km/h

Z tym cyklonem związane będą opady śnieg, mieszane i krupy śnieżnej. Prędkość wiatru zacznie wzrastać stopniowo w piątek, lecz będzie to wiatr poniżej progu wichury. Silniej powieje w sobotę i niedzielę, ale nie powinien ten wiatr spowodować większych szkód.

Przeczytaj również: Śnieżyca pojawi się w Polsce. Pogoda szokuje. Nawet 100 cm śniegu, paraliż komunikacyjny w stolicy upału

Wichury możliwe. Sytuacja baryczna na 4 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Wichury będą słabsze niż w lutym 2023 r.

Jeszcze kilka dni temu modele pokazywały podwyższone prawdopodobieństwo groźnych wichur na przełomie 1 i 2 dekady marca. Najnowsze realizacje modeli z Europy i Ameryki Północnej odsunęły takie zagrożenie znad Polski. Jednak mogą modele pogodowe wrócić do takiego scenariusza w kolejnych odsłonach. Dodatkowo pojawiły się niże wchodzące w skład cyrkulacji południkowej i niosące dużo wilgoci znad basenu Morza Śródziemnego. Możliwe są jeszcze silne ataki zimy w marcu. Szczególnie w okolicach 7-10 marca (+/- 2 dni).

Wkrótce podamy kolejne prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl