Trochę uśpiła nas spokojna pogoda w naszym regionie. Okazuje się, że układ ośrodków barycznych na Atlantyku doprowadził do dużego załamania pogody w zachodniej i północno-zachodniej części Europy. Ośrodek niżowy, który wczorajszym popołudniem zbliżył się do Wysp Brytyjskich osiągnął w swoim centrum zaledwie 968 hPa. To bardzo głęboki niż. Na poniższej grafice widać również bardzo gęsto ułożone izobary.

Układ niżów i bardzo duży gradient baryczny doprowadził do bardzo silnego uderzenia wiatru. Najbardziej odczuli to mieszkańcy Irlandii w dniu wczorajszym. 18 grudnia w Irlandii notowano porywy wiatru sięgające 120 km/h. jest to wiatr z łatwością łamiący drzewa i zrywający dachy z budynków.
Niektóre źródła podają nawet, że w tej części Atlantyku doszło do ukształtowania się cyklonu. Ten rozwinął się nad Zatoką Baskijską i powędrował wprost na Irlandię.
Najgorzej było na zachodzie i północy Irlandii. Tutaj straty po wichurze są z pewnością duże. W sieci nie ma na ten temat oficjalnych danych (lub nie potrafimy do nich dotrzeć), jednak przy wietrze wiejącym ze stałą prędkością dochodzącą do 120 km/h strat uniknąć się nie da. Tym bardziej, że jak pokazuje poniższa grafika, porywy wiatru na zachodzie Irlandii mogły być dużo silniejsze. Kolorem szarym oznaczono porywy wiatru dochodzące do nawet 140 km/h.

Ośrodek niskiego ciśnienia przynosił dynamiczną pogodę nie tylko na Wyspach Brytyjskich. W czasie, dy na północy potężnie wiało, tysiąc kilometrów na południowy-zachód dochodziło do rozwoju bardzo silnych burz w postaci liniowej.

Burze trwały wiele godzin przesuwając się na wschód. W godzinach nocnych uderzyły w Portugalię i Hiszpanię tracąc na szczęście na sile.

W najbliższych dniach Atlantyk wpłynie również na pogodę w naszej części Europy. Czeka nas koniec „wiosny” w zimie. Szczegóły opisujemy w naszej prognozie długoterminowej.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
1 komentarz do “Pogoda. Załamanie pogody. Wichury w Europie. Niszczący wiatr na Wyspach Brytyjskich. Wystąpiły silne burze”