Pogoda. Potężna wichura uderzy w Europę już dziś. Wiatr będzie wiał z niszczącą siłą. Fale na wysokość kilkunastu metrów. Wystąpią burze

Sezon wichur na zachodzie i północy Europy w pełni. Raz po raz regiony te nękane są przez uderzenia głębokich ośrodków niżowych niosących potężne wichury o niszczącej sile wiatru. Nie tak dawno pisaliśmy o wichurach w Irlandii. W dniu dzisiejszym głęboki niż uderzy w Hiszpanię i Francję.

Mapa na górze wpisu przedstawia siłę wiatru w Europie na godzinę 12 UTC. Widać na niej strefę silnego, niszczącego wiatru (kolor fioletowy i szary) zbliżającą się do Zatoki Biskajskiej. Na mapie widać również bardzo gęsto ułożone równoleżnikowo linie łączące punkty o takiej samej wartości ciśnienia atmosferycznego. Gdy linie te ułożone są gęsto, dochodzi do bardzo dużego gradientu ciśnienia (ciśnienie bardzo szybko zmienia się na małej przestrzeni). To zawsze oznacza wiatr. Im izobary są gęstsze, tym mocniej wieje wiatr. Tutaj zagęszczenie izobar jest bardzo duże. Siła wiatru będzie więc niszcząca.

Prognozuje się, że wiatr, który uderzy dziś po południu w Europę będzie miał siłę dochodzącą w regionach nadmorskich do nawet 140 km/h !! Wiatr wiejący z taką siłą z łatwością zrywa dachy i łamie drzewa.

W pierwszej kolejności (sobotnie popołudnie i wieczór) wichura uderzy w Zatokę Biskajską i tereny nadmorskie do niej przyległe. Prognozuje się, że w skutek bardzo silnego wiatru fale na Zatoce osiągać mogą wysokość dziesięciu, a nawet kilkunastu metrów. Istnieje realne ryzyko, że morze wleje się na ląd.

W kolejnych godzinach wichura sunęła będzie dalej na wschód, by w dniu jutrzejszym objąć już niemal całą Hiszpanię oraz południową i zachodnią Francję. W przeciągu niedzieli pierwsza fala wichury przetoczy się przez całą Hiszpanię i zachód Francji. Niestety w niedzielę późnym popołudniem prognozowane jest drugie uderzenie wiatru. Nie będzie już ono tak silne, jak pierwsza wichura, jednak z pewnością nie da odpocząć mieszkańcom regionu po pierwszym, potężnym uderzeniu wiatru.

Uderzeniu wichury towarzyszyły będą intensywne opady deszczu. Silny niż oraz doskonałe warunki kinematyczne sprzyjały będą tworzeniu się chmur konwekcyjnych. Te niosły ze sobą będą bardzo silne opady deszczu, a także burze. Na powyższej grafice widać sumę opadów za 24 godziny do końca niedzieli. Widać, że solidnie popada między innymi w Portugalii, czy na południu Francji.