Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa do końca grudnia 2019 dla Polski. Święta bez śniegu i mrozu na nizinach, ochłodzenie na koniec roku i burze w Europie


Pogoda długoterminowa do końca grudnia 2019 dla Polski. Święta bez śniegu i mrozu, ochłodzenie na koniec roku i burze w Europie. Sprawdźmy trend w pogodzie do końca roku.

Modele sezonowe dość dobrze określiły trend w pogodzie na grudzień. Pomimo kilku okresów chłodnych, epizodów ze śniegiem. Temperatura przeważnie utrzymuje się powyżej normy wieloletniej.

W całym kraju za okres od 1.12.2019 do 18.12.2019 utrzymuje się dodatnia anomalia temperatury

18 grudnia 2019 na obszarze Polski panowała wysoka dodatnia anomalia temperatury, co obrazuje rycina niżej

Przebieg temperatury w grudniu 2019 względem okresu referencyjnego 1981-2010 na obszarze Polski

Pogoda. Co czeka nas w pogodzie w czwartek?

Najcieplej będzie dziś na południu Polski, gdzie zaznaczy się wpływ cieplejszego powietrza z południa Europy. Będzie tam również najwięcej chwil ze Słońcem. Wiatr fenowy podniesie również temperaturę powietrza.

Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni, tylko początkowo na Podlasiu i Mazurach południowy. Po południu w Tatrach porywy do 70 km/h, a Sudetach do 110 km/h – informuje IMGW-PIB.

Na pozostałym obszarze nie zabraknie chmur. Szczególnie na północy, ale także na zachodzie i w centrum oraz częściowo na wschodzie Polski. O poranku na wielu stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej notowana jest mgła lodowa osadzająca szadź . Taka sytuacja pogodowa ma miejsce m.in na Mazowszu, Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej, ale także na Kujawach.

Prognozowany obszar mgieł i zachmurzenia niskiego przez model SWISS-HD w czwartek

Prognozowana temperatura powietrza w dniu 19 grudnia 2019 dla Polski

Pogoda. Noc z czwartku na piątek z silnym wiatrem fenowym na południu

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane. Miejscami w strefie występowania mgieł duże i całkowite. W północnej i wschodniej części Polski niewykluczone mgły ograniczające widzialność poziomą do 400 metrów. Mogą one również wystąpić miejscami w dolinach na południu kraju, gdzie ograniczą widzialność do 200 metrów.

Wiatr słaby i umiarkowany, na południu także dość silny, porywisty, z kierunków południowych. Na Podkarpaciu wiatr w porywach do 65 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 70 km/h, w Tatrach do 100 m/h, w Sudetach do 130 km/h – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Prognozowana temperatura powietrza w nocy z czwartku na piątek. Na dużą uwagę zasługuje wysoka temperatura na południu Polski, w strefie oddziaływania wiatru fenowego

Prognozowany obszar zalegania chmur oraz mgieł w nocy z czwartku na piątek

Pogoda. W piątek ponowny napływ ciepła nad przeważający obszar Polski

Wysokie temperatury obejmą m.in południe i centrum oraz zachód Polski. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie naszego kraju.

Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, południowo-wschodni. Na południu i południowym zachodzie kraju porywy wiatru do 65 km/h, w Sudetach i na Pogórzu Karpackim do 80 km/h, w Tatrach do 130 km/h – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Noc z piątku na sobotę dalej z wiatrem fenowym na południu Polski

Znajdziemy się pod wpływem wieloośrodkowego niżu z centrum nad zachodnią Europą. Do zachodniej części Polski wkroczy front chłodny. W drugiej części nocy spodziewane są opady deszczu na zachodzie naszego kraju. Na południu RP temperatury będą nadzwyczaj wysokie. Spowodowane będzie to silnym wiatrem fenowym osuszającym powietrze i podnoszącym temperaturę powietrza.

Prognozowana temperatura powietrza w nocy z piątku na sobotę, model SWISS-HD

W nocy w województwach zachodnich zachmurzenie duże, miejscami opady deszczu. W pozostałej części kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, od zachodu stopniowo wzrastające do dużego. Po północy słaby deszcz także na krańcach południowych. Nad ranem lokalnie utworzą się mgły ograniczające widzialność do 200 m Temperatura minimalna od 2°C do 7°C, na terenach podgórskich Karpat, w zasięgu oddziaływania fenu od 8°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie i południu także dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków południowych. Na Pogórzu Karpackim wiatr w porywach do 90 km/h, w Sudetach do 80 km/h, w Tatrach do 140 m/h – informuje IMGW-PIB

Wysoka temperatura w obrębie wiatru fenowego na południu Polski prognozowana przez model SWISS-HD

Opady zaznaczą się na zachodzie Polski

Pogoda. Sobota z wędrującym frontem chłodnym z zachodu na wschód Polski

W pierwszy dzień weekendu przez nasz kraj wędrować będzie z zachodu na wschód front chłodny związany z niżem znad Skandynawii. Występować mają opady deszczu w wielu miejscach Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21 grudnia 2019, 12 UTC

Deszcz w wielu miejscach Polski

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Pogoda. Niedziela z ochłodzeniem w całej Polsce

Znajdziemy się w znacznie chłodniejszej masie powietrza. Obszar i natężenie opadów ulega jeszcze zmianie. Niewykluczone, że sięgnie nas niż wędrujący z południa.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. Boże Narodzenie z wysokimi temperaturami jak na grudzień i możliwymi opadami śniegu w górach

Na pogodę wpływać będą układy niżowe wędrujące z zachodu na wschód. Na nizinach spadnie deszcz, natomiast w górach śnieg. Na białe święta nie mamy co liczyć.

Pogoda. 26 grudnia z temperaturą od 3 °C do 6 °C

W drugi dzień świąt bez mrozu i śniegu na nizinach. Temperatura będzie wysoka jak na grudzień. Miejscami możliwe są opady atmosferyczne.

Koniec roku zapowiada się z ochłodzeniem. Głównie nocami możliwe będą większe spadki temperatury do ujemnych wartości. Na nizinach mogą pojawić się opady śniegu. Dużą aktywnością wykazywać może się Ocean Atlantycki. Przez nasz kraj przechodzić powinny kolejne fronty atmosferyczne, przynosząc opady atmosferyczne związane z niżami.

Koniec roku i początek 2020 roku przynieść powinien miejscami zimowe warunki w Polsce. Wkrótce więcej informacji