Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda zaskakuje. Mróz -10 w lipcu 2021. Uderzenie arktycznego powietrza. Potężny chłód na południu, upał na północy. 50 stopni różnicy temperatury

Mróz do -10 stopni. Upał w Europie

Upał ustąpił w naszym regionie Europy. Rano pisałem o tym, że afrykański żar powróci jeszcze do Polski w lipcu. Jednak w tym wpisie chciałbym pokazać Wam pogodową ciekawostkę. Otóż, w Afryce, która kojarzy nam się raczej z wysokimi temperaturami panuje obecnie mróz. I są to mrozy silne, nawet do -10 stopni Celsjusza.

Silny mróz na południu Afryki

Kilka dni temu pisałem, że w Cape Town temperatury spadły do zaledwie +3 stopni. To o 2 stopnie więcej niż rekord zimna wszechczasów. Obecnie fala arktycznego chłodu rozwinęła się w Afryce w jeszcze większym stopni. Chłodne powietrze znad Antarktyki spływa do Afryki Południowej coraz większym strumieniem. Poniżej prognoza temperatury dla Afryki na jutro (źródło mapy).

Silny mróz w Afryce Południowej w lipcu 2021

Widać tu, że na jutro prognozowana temperatura na południu kontynentu to zaledwie -6 stopni. Mróz pełną gębą. W najbliższych dniach fala mrozu, zwłaszcza w RPA może być naprawdę silna. W okolicach czwartku i piątku na wschodzie RPA spodziewamy się mrozów dwucyfrowych, ponad -10 stopni. Mróz występował w Afryce już od kilku dni. Na potwierdzenie tych słów pokazuję temperatury minimalne zanotowane oficjalnie na kontynencie kilka dni temu.

Mróz w Afryce sięga -10 stopni

Nie możemy zapominać, że w czasie, gdy w naszej części Świata mamy lato, na półkuli południowej od czerwca trwa zima. Mimo tego, mróz w Afryce spadający poniżej -10 stopni jest pogodową ciekawostką, stąd o tym wspominam. Agencje pogodowe donoszą, że obecne mrozy w Afryce są najsilniejsze od przeszło 20 lat. Sytuacja jest na tyle ciekawa, że prognozy numeryczne nie widzą znacznej zmiany sytuacji w najbliższych dniach.

Mróz nadal będzie nękał mieszkańców RPA, Namibii, czy Botswany. Co ciekawe, na powyższej animacji prognozy temperatury widać, że mróz pojawiał będzie się w regionie praktycznie do końca lipca. Z zainteresowaniem przyglądał będę się rozwojowi sytuacji w regionie. Prawdopodobnym jest, że najbliższe dni przyniosą rekordy mrozu w regionie.

Upał w Europie nieco odpuścił

Podczas gdy silny mróz nęka mieszkańców południa Afryki, w Europie mamy lato w pełni. Co prawda fala upałów odsunęła się z centrum bardziej na południe i wschód kontynentu, jednak o mrozie z pewnością mowy być nie może.

Mróz w Europie nie występuje. Upał na południu

Najchłodniej w Europie jest oczywiście w Alpach, gdzie nocami temperatura spada do 6 stopni. Nadal do mrozów jest daleko. Silny upał wypchnięty został dziś na południe kontynentu. W najbliższych dniach taka sytuacja utrzyma się w Europie. Podczas, gdy na południu Afryki mróz sięga -10 stopni, na północy Afryki oraz np. w Hiszpanii słupki rtęci przekraczały będą 40 stopni Celsjusza. To niesamowite, że w tym samym dniu na jednym kontynencie notowany jest mróz i upał, a różnica temperatury przekracza 50 stopni Celsjusza.

Za kilka dni upał powróci do Polski

Z utęsknieniem wypatrywaliśmy ochłodzenia w Polsce. Zwłaszcza mieszkańcy wschodu przez długi okres nękani byli silnym upałem i ciężkim powietrzem zwrotnikowym. Mrozu nikomu nie życzyłem, jednak obecne spadki temperatury w okolice 20 stopni przyjmujemy z wielką radością. Sytuacja ta w Polsce potrwa do okolic weekendu. Już od piątku prognozowany jest wzrost temperatury ponad 30 stopni. W związku z tym znów będzie można mówić o upałach w Polsce. O tym jak będą silne i ile potrwają pisał będę w kolejnych publikacjach. Kończąc, pozwolę sobie zażartować. Mróz w lipcu to nam nie grozi, Chyba, że wybierzemy się na wycieczkę do Afryki, gdyż na półkuli południowej panuje teraz zima.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk