Pogoda zaskoczy. Znów większy mróz i mgły radiacyjne w Polsce

Pogoda w czwartek była wyżowa i spokojna. Jednak noc z czwartku na piątek ponownie przyniesie mróz i mgły radiacyjne w wielu regionach.

W czwartek aura w Polsce była kształtowana przez wędrowny wyż baryczny, który przechodził przez nasz kraj. Znaleźliśmy się w przetransformowanym powietrzu pochodzenia arktycznego morskiego. Jednak u schyłku dnia nad dzielnice zachodnie zaczęło napływać cieplejsze powietrze polarnomorskie, którego wpływ odczujemy na większym obszarze w piątek.

Przeczytaj również: Lato w Polsce w marcu? 21-23 stopnie w prognozach. Gorące masy powietrza w regionie

Już w nocy z czwartku na piątek istotnie zacznie zmieniać się sytuacja baryczna nad Europą i obszarami przyległymi. Polska znajdzie się pomiędzy cyklonami znad zachodniej i północnej części kontynentu Europejskiego, które będą powodować stopniową adwekcje ciepłej masy powietrza polarnomorskiego znad Atlantyku, a obszarem wysokiego ciśnienia rozbudowującym się znad Rosji nad Białorusią i Ukrainą, aż po Rumunię i Bułgarię. Na wschodzie kraju zaznaczać ma się jeszcze zimne powietrze.

Pogoda. Prognozowane ciśnienie na poziomie morza, 17 marca 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według GFS

pogoda wyżowa w kraju
Pogoda jeszcze wyżowa i mróz w kraju

Wyżowa pogoda w kraju

W czwartek panowała wyżowa pogoda, za którą odpowiedzialną był ośrodek wysokiego ciśnienia. Szczególnie w zachodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak we wschodniej umiarkowane i duże z postępującymi stopniowo rozpogodzeniami z biegiem godzin. Szczególnie na północnym wschodzie przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i lokalnie śniegu. W najcieplejszym momencie dnia maksymalna od 5°C na północnym wschodzie, około 6°C w centrum, do 9°C południowym zachodzie i zachodzie. W dolinach karpackich lokalnie około 3°C. Jednak wiatr był słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, zachodni i północno-zachodni, na zachodzie skręcający na południowy i południowo-wschodni.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 16.03.2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB

wyżowa pogoda w kraju
wyżowa pogoda w Polsce

Noc z czwartku na piątek zachmurzenie małe i umiarkowane. Gdzieniegdzie na zachodzie kraju wzrastające do dużego. Miejscami, na północnym wschodzie zachmurzenie duże i tam przelotne opady śniegu. Szczególnie na północy i północnym wschodzie utworzą się mgły radiacyjne o charakterze marznącym i ograniczające widzialność do 300 m. W najchłodniejszej części nocy od -5°C na wschodzie, około -2°C w centrum, do 2°C na północnym zachodzie i krańcach zachodnich. Miejscami w dolinach karpackich spadek temperatury do -10°C. Jednak z uwagi na niewielki gradient baryczny. Wiatr okaże się w zachodniej połowie kraju słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni. Natomiast na pozostałym obszarze słaby, zmienny skręcający na kierunki południowe. Nad ranem na wybrzeżu i miejscami w rejonach podgórskich Sudetów porywy wiatru do 55 km/h.

Zobacz też: Wichura 110-130 km/h uderza dziś z zachodu. Czy silny wiatr, ulewy i burze zagrożą Polsce?

Pogoda. Prognozowana temperatura na 17 marca 2023, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

wyżowa aura w kraju!
wyżowa pogoda

Fanipogody.pl