Pogoda zaskoczy. Mróz w wielu regionach, oblodzenie dróg i chodników na sporym obszarze Polski

Pogoda w Polsce jest dziś kształtowana przez rozległy układ niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Z północnego-zachodu napływała początkowo chłodna masa powietrza polarno-morskiego o równowadze chwiejnej. Dodatkowo przez kraj przemieszczał się płytki niż z układem frontów. Za frontem z północy napłynęło chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego o równowadze chwiejnej. 

Pogoda. Sytuacja baryczna według IMGW-PIB, 6 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

W poniedziałek panowała typowa niżowa pogoda. Dominowało zachmurzenie na ogół duże. Jedynie na północy większe przejaśnienia. W wielu regionach wystąpiły opady śniegu, deszczu ze śniegiem lub deszczu. Na Ziemi Lubuskiej pojawiły się nawet pojedyncze burze. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy zmierzono od 0°C w centrum i w dolinach karpackich do 5°C na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 65 km/h, miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Przeczytaj również: Wichura sunie do Polski. Wiatr ponad 100 km/h. Nadciąga cyklon i bardzo dynamiczna pogoda

Pogoda. Temperatura maksymalna, 6 marca 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce

pogoda. Najcieplej w Tarnowie dziś
Tarnów dziś z najwyższą temperaturą na stacjach IMGW, najchłodniej w Płocku

Pogoda niebezpieczna miejscami. Oblodzenie dróg i chodników

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie opady śniegu, na południowym zachodzie również deszczu ze śniegiem. W wielu regionach oblodzenie nawierzchni dróg i chodników. Nie można wykluczyć, że na Podlasiu zaobserwujemy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. W najchłodniejszej części nocy od -6°C miejscami na północy, około -4°C w centrum, do -1°C, -2°C na pozostałym obszarze. Wiatr będzie słaby, na zachodzie wzrastający do umiarkowanego, nad morzem do dość silnego. Natomiast na północnym zachodzie w porywach do 55 km/h, przeważnie z kierunków zachodnich. W górach porywy wiatru do 60 km/h.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Zima nie odpuści. Silny wiatr, śnieg i mróz w Polsce

Pogoda. Prognozowana temperatura powietrza na 7 marca 2023, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna niżowa pogoda
Temperatura w Polsce

W kolejnych dniach prognozowana jest niżowa pogoda. Nie zabraknie opadów i fal silnego wiatru. Pojawić mogą się także śnieżyce, które pogorszą warunki na jazdy. Prawdopodobne także następne burze śnieżne.

Kolejne realizacje modeli numerycznych śledzimy uważnie, aby z wysoką trafnością przewidzieć skale pogorszeń pogody w Polsce. Z uwagi na dynamiczną aurę prosimy uważnie śledzić prognozy i ostrzeżenia.

Fanipogody.pl