8 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Nadciąga potężne załamanie pogody. Wichury do 100 km/h, później możliwy powrót zimy

Załamanie pogody w Polsce 11 marca

Dzisiejszy poranek obudził nas niską temperaturą w Polsce. Na północnym wschodzie oraz na południu kraju mróz o poranku był nawet dwucyfrowy o czym wspomnieliśmy w porannej prognozie pogody. Przed nami dość spokojny dzień w pogodzie, ale spokój już w najbliższych dniach zostanie zmącony. Do Polski zbliża się załamanie pogody. Aura stanie się dynamiczna. Czekają nas wichury, a nawet śnieg i opady marznące.

Załamanie pogody już w czwartek 11 marca

Na zachodzie Europy już widać dynamiczny niż atlantycki. To właśnie on przyniesie załamanie pogody w Polsce w najbliższych dniach. Po słonecznym wtorku z przelotnymi opadami śniegu nadejdzie równie pogodna środa. Jednak z każdą godziną do Polski zbliża się front atmosferyczny. W związku z tym już w czwartek przez kraj przejdzie strefa bardzo złej pogody. Czeka nas silny wiatr, a także opady. Nad Polską w czwartek spodziewać się możemy każdego rodzaju opadów. Od śniegu, przez opady marznące po sam deszcz. Zbliżający się do Polski niż i fronty atmosferyczne najlepiej obserwować na poniższej animacji.

Widać tu z jak potężnym systemem frontów będziemy mieli do czynienia nad Polską. Strefa załamania pogody, silnego wiatru i intensywnych opadów rozciągała będzie się od Skandynawii, przez Polskę po Włochy. Oczywiście im dalej na północ i wschód strefy tym większe będą szanse na opady śniegu. Przyjrzyjmy się dokładniej co wydarzy się w samej Polsce w czwartek 11 marca.

Wichura i intensywne opady w Polsce 11 marca

Spójrzmy teraz jak dokładnie przebiegało będzie załamanie pogody nad Polską, które nadciągnie do nas w czwartek. Już w godzinach przedpołudniowych do zachodnich granic Polski wkroczy front atmosferyczny i strefa opadów.

Załamanie pogody w czwartek 11 marca nad Polską

Na czele strefy opadów występował będzie opad śniegu. Jednak dość szybko śnieg przechodził będzie w śnieg z deszczem i sam deszcz. W kolejnych godzinach front atmosferyczny szybko przemieszczał będzie się na wschód kraju. W związku z tym już wczesnym popołudniem opady występowały będą również w centralnej części kraju.

Opady nad Polską. W czwartek spadnie śnieg i deszcz

Im dalej na wschód kraju tym więcej będzie opadów śniegu. Po południu strefa opadów mokrego śniegu prognozowana jest w pasie od Warmii, przez Mazowsze po Ziemię Świętokrzyską. Podobnie jak na zachodzie kraju śnieg przechodził będzie w śnieg z deszczem i sam deszcz. Wieczorem, wraz ze spadkiem temperatury w Polsce przeważać zaczną opady śniegu. Dlatego też w czwartek po południu i pod wieczór na wschodzie kraju spodziewamy się już tylko opadów śniegu w Polsce Wschodniej. W godzinach wczesnonocnych front opuści terytorium Polski wędrując dalej na wschód. Niewykluczone jest, że krajobrazy na wschodzie kraju zrobią się zimowe.

Front przyniesie również wichurę nad Polską

Głęboki niż przyniesie do Polski nie tylko strefę opadów, ale i bardzo silny wiatr.

Silny wiatr nad Polską 11 marca

Praktycznie przez cały dzień na terytorium Polski spodziewać się możemy silnych porywów wiatru. Na nizinach siła wiatru osiągała będzie 80 km/h. W górach i nad samym morzem wiać może jeszcze mocniej, a porywy wiatru sięgać mogą nawet 100 km/h.

Podsumowując, do kraju zbliża się załamanie pogody. Termin zjawiska jest już bliski dlatego prognozy nie powinny ulec większym zmianom. Co ważne, wraz z frontem do kraju dotrą cieplejsze masy powietrza. Temperatury w Polsce wzrosną ponad zero, dlatego w dzień śnieg nie powinien utrzymywać się zbyt długo. Inaczej może być na wschodzie kraju, gdzie w godzinach wieczornych panować może lekki przymrozek. O dokładnej temperaturze w Polsce poinformujemy z pewnością w czwartkowej, dziennej prognozie pogody. Zachęcamy do zapoznania się z prognozą burzową dla USA. W najbliższych godzinach przetoczą się tam silne burze. Możliwe superkomórki burzowe z gradem.

Aktualne opady nad Polską. Radar opadów

Źródło grafik: wxcharts.com