Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Potężne ciepło nadchodzi do Polski. Temperatura przekroczy 22°C, możliwe burze. Potem przymrozki

Potężne ciepło pojawi się w Polsce. Temperatura ma szanse przekroczyć krótkotrwale 22°C, możliwe zjawiska burzowe. Najcieplejsze dni w tym miesiącu zdarzą się w drugiej połowie tygodnia.

Potężne ciepło w kraju

Od dłuższego czasu nasza uwaga skupiona jest na prognozy numeryczne, które obejmują drugą część bieżącego tygodnia. Z prognoz wynika, że najcieplejsze dni wystąpią w czwartek i piątek. Ostatni weekend marca będzie znacznie chłodniejszy z możliwymi opadami o charakterze zimowym, a nawet i burzami śnieżnymi.

Potężne ciepło. Fala ciepła prognozowana na okres od 21.03.2023 r. do 26.03.2023 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

idzie potężne ocieplenie
Potężne ciepło w Polsce, lecz na koniec miesiąca znacznie się ochłodzi

Z prognoz numerycznych wynika, że w okresie od 23.03.2023 r. do 24.03.2023 r. zobaczymy nawet 20°C/23°C. Będą to więc najcieplejsze dni w mijającym roku. Najwyższe wartości zostaną zmierzone w klatkach meteorologicznych oraz profesjonalnych osłonach radiacyjnych na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu. Poczujemy kolejny raz w mijającym miesiącu wiosenne ciepło. Prognozowane jest odchylenie temperatury o nawet 6°C/13°C powyżej normy wieloletniej.

Przeczytaj również: Duże zmiany w pogodzie. Wraca ciepło powyżej 20 stopni i wiosenne, silniejsze burze. Prognoza pogody do końca tygodnia

Potężne ciepło i ekstremalna anomalia temperatury z tego powodu. Prognozowana anomalia temperatury na 23 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

wysoka anomalia
Ekstremalna anomalia temperatury

Potężne ciepło w Polsce. Prognozowane średnie odchylenie temperatury na okres od 21.03.2023 r. do 27.03.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

temperatura znacznie powyżej normy wieloletniej.
Wysokie odchylenie temperatury od normy wieloletniej

Marzec 2023 r. zapisze się jako ciepły w Polsce

Generalnie marzec 2023 r. zapisze się jako ciepły. Zatem początkowe prognozy miesięczne okazały się nietrafione z CFS, ECMWF, CanSIPS, które wskazywały na chłodny trzeci miesiąc roku. Do 27 marca 2023 r. średnia miesięczna anomalia temperatury wyniesie w okolicach 1,8°C. Na południu i wschodzie nawet 2°C powyżej normy klimatycznej. Najcieplejszym dniem w mijającym miesiącu okazał się 10 marca 2023 r., kiedy to na stacji klimatologicznej w Tarnowie zmierzono w klatce meteorologicznej aż 19,1°C. Zatem pierwszych 20°C w tym roku nie było, ale to może się zmienić już w najbliższy czwartek i piątek, kiedy to w ciepłym wycinku niżu napłynie bardzo ciepłe powietrze i temperatura może sięgnąć nawet 21-23°C.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres 1.03.2023 r. do 27.03.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

ciepły marzec w Polsce
Marzec 2023 r. zapisze się jako ciepły

Modele z różnych ośrodków meteorologicznych pokazują nam w czwartek i piątek najwyższe wartości w dzielnicach południowych. Znów najcieplejszą stacją może okazać się Tarnów, chociaż należy mieć na uwadze, że jej ulokowanie jest mocno dyskusyjne i nie spełnia wymogów WMO. Ta stacja klimatologiczna jest gorzej położona niż IMGW w Nowym Sączu. Obserwowana jest tam często słaba wymiana powietrza przy ziemi, na notowane wartości maksymalne wpływać może również m.in bliskość budynków.

Potężne ciepło w kraju

Prognoza odchylenia temperatury na 24 marca 2023, 18 UTC dla Europy i obszarów według modelu ECMWF

duża anomalia w Polsce
Duże odchylenie temperatury od normy wieloletniej

Wysoka temperatura w Polsce

Maksymalne wartości w czwartek i piątek będą zależne od kilku czynników: adwekcyjnego, nasłonecznienia, prędkości wiatru oraz skali rozpogodzeń. Dodatkowo nad Polską w tym okresie pojawią się opady, a nawet i lokalne burze w ciepłej masie powietrza. Potężne ciepło odczujemy nie tylko na południu kraju, ale także w innych regionach. Z prognoz ECMWF wynika, że odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięgnie nawet 6°C/12°C.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na kwiecień 2023 r. Będą przymrozki oraz epizody ze śniegiem, możliwe burze

Prognozowana temperatura na 23 marca 2023, 12 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

potężne ciepło w kraju
Potężne ciepło w Polsce

Potężne ciepło. Wyliczana temperatura na 23 marca 2023, 12 UTC według modelu GEM dla Polski

potężne ciepło w Polsce
Potężne ciepło w Polsce

Coraz wyższe wartości notowane w kolejnych dniach i tygodniach będą sprzyjać rozkwitowi fenologicznej wiosny. Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się jeszcze opady śniegu o charakterze konwekcyjnym i wielkoskalowym, a nawet lokalne burze śnieżne.

Prognozowana temperatura na 24 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

potężne ciepło w Polsce
Ciepło w Polsce, pierwsze przekroczenie 20 stopni w tym roku

Reasumując, przed nami nadejście potężnego ciepła. Temperatury w czwartek i piątek mogą na południu kraju przekroczyć 20°C-22°C, być może nawet 23°C. W tym ciepłym powietrzu pojawią się opady, a nawet i lokalne burze. Nie przewiduje się, aby zjawiska burzowe wykazywały się w tym okresie wysokim natężeniem. Jednak drobny grad i porywy wiatru do 60-75 km/h są możliwe w zasięgu najsilniejszych ośrodków konwekcyjnych. Będzie to więc kilkudniowy epizod z wyższymi wartościami na termometrach. Przewidujemy jednak, że pod koniec miesiąca zaznaczy się u nas przejściowa adwekcja arktycznego chłodu z wysokich szerokości geograficznych i pojawią się nocami oraz o poranku większe przymrozki. Za dnia jednak temperatura ma być na plusie. W najbliższych dniach będziemy podawać kolejne informacje pogodowe dla Polski. Śledźcie nasze autorskie prognozy pogody.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz