Potężne ciepło pojawi się w Polsce. Temperatura ma szanse przekroczyć krótkotrwale 22°C, możliwe zjawiska burzowe. Najcieplejsze dni w tym miesiącu zdarzą się w drugiej połowie tygodnia.
Potężne ciepło w kraju
Od dłuższego czasu nasza uwaga skupiona jest na prognozy numeryczne, które obejmują drugą część bieżącego tygodnia. Z prognoz wynika, że najcieplejsze dni wystąpią w czwartek i piątek. Ostatni weekend marca będzie znacznie chłodniejszy z możliwymi opadami o charakterze zimowym, a nawet i burzami śnieżnymi.
Potężne ciepło. Fala ciepła prognozowana na okres od 21.03.2023 r. do 26.03.2023 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

Z prognoz numerycznych wynika, że w okresie od 23.03.2023 r. do 24.03.2023 r. zobaczymy nawet 20°C/23°C. Będą to więc najcieplejsze dni w mijającym roku. Najwyższe wartości zostaną zmierzone w klatkach meteorologicznych oraz profesjonalnych osłonach radiacyjnych na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu. Poczujemy kolejny raz w mijającym miesiącu wiosenne ciepło. Prognozowane jest odchylenie temperatury o nawet 6°C/13°C powyżej normy wieloletniej.
Przeczytaj również: Duże zmiany w pogodzie. Wraca ciepło powyżej 20 stopni i wiosenne, silniejsze burze. Prognoza pogody do końca tygodnia
Potężne ciepło i ekstremalna anomalia temperatury z tego powodu. Prognozowana anomalia temperatury na 23 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

Potężne ciepło w Polsce. Prognozowane średnie odchylenie temperatury na okres od 21.03.2023 r. do 27.03.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Marzec 2023 r. zapisze się jako ciepły w Polsce
Generalnie marzec 2023 r. zapisze się jako ciepły. Zatem początkowe prognozy miesięczne okazały się nietrafione z CFS, ECMWF, CanSIPS, które wskazywały na chłodny trzeci miesiąc roku. Do 27 marca 2023 r. średnia miesięczna anomalia temperatury wyniesie w okolicach 1,8°C. Na południu i wschodzie nawet 2°C powyżej normy klimatycznej. Najcieplejszym dniem w mijającym miesiącu okazał się 10 marca 2023 r., kiedy to na stacji klimatologicznej w Tarnowie zmierzono w klatce meteorologicznej aż 19,1°C. Zatem pierwszych 20°C w tym roku nie było, ale to może się zmienić już w najbliższy czwartek i piątek, kiedy to w ciepłym wycinku niżu napłynie bardzo ciepłe powietrze i temperatura może sięgnąć nawet 21-23°C.
Prognoza anomalii miesięcznej na okres 1.03.2023 r. do 27.03.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Modele z różnych ośrodków meteorologicznych pokazują nam w czwartek i piątek najwyższe wartości w dzielnicach południowych. Znów najcieplejszą stacją może okazać się Tarnów, chociaż należy mieć na uwadze, że jej ulokowanie jest mocno dyskusyjne i nie spełnia wymogów WMO. Ta stacja klimatologiczna jest gorzej położona niż IMGW w Nowym Sączu. Obserwowana jest tam często słaba wymiana powietrza przy ziemi, na notowane wartości maksymalne wpływać może również m.in bliskość budynków.
Prognoza odchylenia temperatury na 24 marca 2023, 18 UTC dla Europy i obszarów według modelu ECMWF

Wysoka temperatura w Polsce
Maksymalne wartości w czwartek i piątek będą zależne od kilku czynników: adwekcyjnego, nasłonecznienia, prędkości wiatru oraz skali rozpogodzeń. Dodatkowo nad Polską w tym okresie pojawią się opady, a nawet i lokalne burze w ciepłej masie powietrza. Potężne ciepło odczujemy nie tylko na południu kraju, ale także w innych regionach. Z prognoz ECMWF wynika, że odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięgnie nawet 6°C/12°C.
Zobacz też: Pogoda długoterminowa na kwiecień 2023 r. Będą przymrozki oraz epizody ze śniegiem, możliwe burze
Prognozowana temperatura na 23 marca 2023, 12 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

Potężne ciepło. Wyliczana temperatura na 23 marca 2023, 12 UTC według modelu GEM dla Polski

Coraz wyższe wartości notowane w kolejnych dniach i tygodniach będą sprzyjać rozkwitowi fenologicznej wiosny. Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się jeszcze opady śniegu o charakterze konwekcyjnym i wielkoskalowym, a nawet lokalne burze śnieżne.
Prognozowana temperatura na 24 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

Reasumując, przed nami nadejście potężnego ciepła. Temperatury w czwartek i piątek mogą na południu kraju przekroczyć 20°C-22°C, być może nawet 23°C. W tym ciepłym powietrzu pojawią się opady, a nawet i lokalne burze. Nie przewiduje się, aby zjawiska burzowe wykazywały się w tym okresie wysokim natężeniem. Jednak drobny grad i porywy wiatru do 60-75 km/h są możliwe w zasięgu najsilniejszych ośrodków konwekcyjnych. Będzie to więc kilkudniowy epizod z wyższymi wartościami na termometrach. Przewidujemy jednak, że pod koniec miesiąca zaznaczy się u nas przejściowa adwekcja arktycznego chłodu z wysokich szerokości geograficznych i pojawią się nocami oraz o poranku większe przymrozki. Za dnia jednak temperatura ma być na plusie. W najbliższych dniach będziemy podawać kolejne informacje pogodowe dla Polski. Śledźcie nasze autorskie prognozy pogody.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC