26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Potężne opady śniegu. Żadna bestia. Po prostu zima w styczniu

Śnieg w Polsce i Europie

Ostatnie dni w pogodzie przynoszą prawdziwą zimę w wielu miejscach Polski i Europy. Śnieżne niże jak AHMET przetaczają się z południa na północ przynosząc lokalnie śnieżyce i duże przyrosty pokryw śnieżnej.

Śnieg w wielu regionach Polski

Od kilku dni w dziennych i nocnych prognozach pogody ostrzegamy przed kolejnymi opadami śniegu w Polsce. Najwięcej śniegu w ostatnich dniach spadło na północy kraju. Śnieżnie jest również lokalnie na zachodzie oraz w górach.

Ta wspaniała fotografia pochodzi ze Szczyrku w Beskidach. Autorem jest Damian Różycki, a zdjęcie pokazuje, że w górach leży naprawdę spora pokrywa śnieżna. Jeszcze więcej śniegu niż w Beskidach leży w Tatrach, gdzie wciąż utrzymuje się spore zagrożenie lawinowe. Niestety opady śniegu pomijają Polskę południowo wschodnią, przez co między innymi nasz piękny Lublin nie jest śnieżny i biały jak inne regiony kraju. Poniżej grubość pokrywy śnieżnej w poszczególnych regionach Polski.

Pokrywa śnieżna w Polsce

Potężne śnieżyce w Europie

Opady śniegu w Polsce to nic w porównaniu ze śnieżycami jakie nawiedzają wiele regionów Europy. O silnej śnieżycy, jaka uderzyła w Hiszpanię pisaliśmy tutaj. Temperatura spadła do -10 stopni w przeciągu kilkunastu godzin. Spadło mnóstwo śniegu, a władze ewakuowały 350 osób.

Potężne opady śniegu występują od wielu dni w Austrii i na północy Włoch. W Alpach lokalnie pokrywa śnieżna sięga kilku metrów grubości. Wiele miejscowości po silnych opadach śniegu jest odcinanych od świata na wiele godzin. Śnieg sypie również na wyżej położonych terenach we Francji i Niemczech. Zasypane śniegiem jest wiele regionów Czech i Słowacji.

Podsumowując, zima rozgościła się w wielu zakątkach Starego Kontynentu. Nie jest to skutkiem żadnej “bestii ze wschodu”, raczej naturalnym procesem o tej porze roku. Widać wystarczyły dwa lata, podczas których zimy praktycznie nie było, a już wiele osób doszukuje się w opadach śniegu i mrozie nadzwyczajnych kataklizmów. Ekstremalna zima panuje obecnie daleko na wschodzie. Sami zobaczcie filmy z dalekiej Rosji. Momentami wygląda to jak prawdziwy kataklizm. Filmy z ekstremalnego ataku zimy znaleźć można tutaj.