Potężny mróz do -50 stopni na wschodzie. Kiedy zima wróci do Polski?

Zima odpuściła w naszym regionie. Nie oznacza to jednak, że odpuściła sobie już całkowicie na półkuli północnej. Wręcz przeciwnie. Przypominam, że okres zimowy dopiero się rozpoczął, nawet jeśli chwilowo w Polsce tego nie widać. Potężny mróz panuje obecnie na dalekim wschodzie. We wpisie sprawdzimy również, czy w prognozach dla kraju widać jakiekolwiek oznaki powrotu zimy i ujemnych temperatury.

Potężny mróz na wschodzie. Zima w pełni

Wpis zacznijmy od pogody jaka panuje na dalekim wschodzie. Spójrzmy na temperatury jakie odnotowano w Rosji ostatniej doby. Przyznać należy, że zanotowany mróz robi wrażenie.

Silny mróz na wschodzie Rosji
Silny mróz na wschodzie Rosji

Poniżej -50 stopni Celsjusza zanotowała stacja pogodowa w miasteczku Delyankir. Niewiele „cieplej” było w znanym wszystkim fanom pogody Ojmjakonie. Tutaj mróz sięgał -48.7 stopni. Warto zaznaczyć, że na dziesięć najchłodniejszych miejsc w Rosji, we wszystkich temperatury spadły poniżej -43 stopni Celsjusza. Jednak nie tylko w Rosji zima daje się we znaki tak niskimi temperaturami powietrza. Poniżej prognoza temperatury na pierwsze dni stycznia dla całej południowej części Azji.

Mróz wystąpi również w innych regionach Azji
Silny mróz również w innych regionach Azji

Widać tu, że silny mróz występuje nie tylko na północnym wschodzie Azji. Równie zimno jest na wschodzie kontynentu. Potężny mróz panuje na południowym wschodzie Rosji, na północy Chin, czy w Kazachstanie. Spadki temperatury w okolice -40 stopni notujemy również w południowo zachodnich Chinach, w regionie Himalajów. Przeczytaj również: Silna wichura dotrze do Polski pod koniec tygodnia

Mróz wypchnięty z Europy

To nie jest najlepszy okres w pogodzie dla fanów zimy i niskich temperatur. Południe Europy pozostaje pod wpływem wyżów. Tam panuje dobra pogoda i dość wysokie temperatury. Na południu Europy obecnie bardziej szukałbym ogrzania kości niż klimatów zimowych. Zobaczmy więc jak temperatury kształtują się w pozostałych regionach kontynentu.

Mróz wypchnięty na krańce Europy
Mróz wypchnięty na krańce Europy

Całodobowy mróz panuje wyłącznie na północny Skandynawii i na krańcach wschodnich Europy. Nocami delikatne przymrozki panują lokalnie w naszym regionie, w Alpach, czy na północy Wysp Brytyjskich. Jednak przez większość część doby w większości regionów kontynentu temperatury są dodatnie. Wszystko przez zachodnią cyrkulację powietrza. Chciałbym pokazać Wam na animacji jak idealnie obecny okres synoptyczny wpisuje się w definicję strefowej cyrkulacji powietrza.

Mróz wypchnięty na wschód. Strefowa cyrkulacja zachodnia

Na powyższej animacji doskonale widać zachodni przepływ mas powietrza nad Europą. Wraz z kolejnymi niżami między innymi w nasz region docierają ciepłe masy powietrza. Mróz obecnie nie jest w stanie zaistnieć w naszej części Europy na dłużej niż kilkadziesiąt minut podczas pogodnych nocy (jak dziś na wschodzie). Pogoda w obecnym okresie przypomina bardziej wczesną jesień niż zimę. Zobaczmy, czy w prognozach pogody dla Polski widać powrót zimy.

Czy zima wróci do Polski z początkiem stycznia?

Wiemy już, że zima nie odpuszcza na dalekim wschodzie. Pokazałem również, że obecnie mróz wypchnięty został na krańce wschodnie i północne naszego kontynentu. Teraz sprawdźmy to co wielu czytelników interesuje najbardziej. Czy zima w najbliższym czasie wróci do Polski?

Wysokie temperatury na przełomie roku w Polsce

Powyżej prognoza temperatury na 1 stycznia 2023 dla Polski. Końcówka roku i pierwsze dni roku 2023 to bardzo wysokie temperatury w kraju. Lokalnie na południowym zachodzie Polski nadchodzący weekend przyniesie temperatury na poziomie nawet 16-17 stopni Celsjusza. Również ciepły w Polsce będzie początek pierwszego tygodnia nowego roku. Zimy w Polsce zdecydowanie nie widać. Wysokim temperaturom towarzyszyły będą kolejne fronty atmosferyczne, które przynosić będą opady deszczu. Delikatne ochłodzenie w prognozach widać w okolicach Trzech Króli (od 4 do 6 stycznia). Jednak nie będzie to na pewno mróz siarczysty, czy silny atak zimy. Bardziej mówimy o temperaturach na poziomie -3 stopni w nocy i nad ranem i lekkim plusie za dnia. Widać więc, że zimy w Polsce i regionie w najbliższym czasie nie uświadczymy.