Temperatura zaskoczy w ostatnich dniach 2022 roku i w pierwszych dniach nowego roku. Będziemy zaskoczeni skalą ocieplenia. Mróz i śnieg prędko nie pojawi się w Polsce, miejscami wiatr osiągnie prędkość wiatru. Najsilniej powieje na północy kraju, szczególnie w pobliżu Morza Bałtyckiego oraz w obszarach podgórskich i górskich. W tych rejonach możliwe są wichury.
Temperatura zaskoczy na przełomie 2022/23 r. w Polsce
Z prognoz wynika, że największe dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej wystąpi w okresie od 31.12.2022 r. do 2.01.2023 r. Jeśli prognozy się sprawdzą, to temperatura w tym okresie będzie wyższa o nawet 12°C/16°C od normy wieloletniej. W okolicach 3-4 stycznia 2023 r. temperatury spadną, ale w dalszym ciągu będą one powyżej normy wieloletniej. Przełom 2022/23 roku zapowiada się więc bardzo ciepło w Polsce.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 29.12.2022 r. do 4.01.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020
Bardzo ciepły ostatni dzień 2022 roku i 1 stycznia 2023 r.
Wszystkie wiodące modele numeryczne jasno pokazują nam bardzo dużą skalę ocieplenia w najbliższych dniach. Nie doświadczymy żadnego ataku zimy i silnego mrozu na przełomie 2022/23 roku. Zapowiada się bardzo ciepły Sylwester i Nowy Rok. W Sylwestra, 31 grudnia najwyższą temperaturę odnotowano w Legnicy, gdzie to w ostatni dzień 2021 roku zanotowano w Legnicy na stacji IMGW 14,6°C. Natomiast 1 stycznia 2007 r. na stacji w miejscowości Grabik zmierzono 15,9°C. Wartości na termometrach mierzonych w klatkach meteorologicznych na 2 m i profesjonalnych osłonach radiacyjnych zbliżą się do rekordów stycznia, a być może zostaną ustanowione nowe rekordy. ECMWF, ICON, jak i też GFS wskazują, że na niektórych stacjach pomiarowych mogą zostać odnotowane nowe rekordy temperatury. Odchylenie od średniej wieloletniej sięgnie nawet 12°C/16°C, zatem będzie ekstremalnie wysokie i rzadko spotykane o tej porze roku.
Prognozowana temperatura na 31 grudnia 2022, 15 UTC dla Polski według modelu ECMWF
Trwałej zimy w pierwszych tygodniach nowego roku nie będzie
Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego, co oznacza, że w ciągu roku warunki pogodowe potrafią się zmieniać nagle. Znamienne są tutaj słowa profesora Parczewskiego, nestora polskich klimatologów, iż żyjemy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach. Zimy bywają z tęgim mrozem, ale również coraz częściej w obliczu postępujących zmian klimatycznych ciepłe. W lecie natomiast coraz częściej dokuczają nam rekordowe upały, nie brakuje również gwałtownych burz o czym mogliśmy przekonać się w minionych latach. Warunki pogodowe potrafią zmieniać się gwałtownie z dnia na dzień, nawet jesienią i zimą mogą przechodzić w sprzyjających warunkach gwałtowne nawałnice, z licznymi wyładowaniami, silnym wiatrem o skali wichur, a nawet trąbami powietrznymi. Doświadczyliśmy tego w październiku 2020, ale także w styczniu 2022 i lutym.
Krajowe rekordy temperatury raczej nie są zagrożone w tym okresie, ale nie zmienia to faktu, że odchylenie temperatury będzie imponujące
Zimą możemy odczuć tęgie mrozy, ale także wartości na termometrach charakterystycznych dla przedzimia, ale także okresowo przedwiośnia, a nawet wiosny. Dużo w tym czasie zależy od rozkładu pola ciśnienia, geopotencjału i kondycji wiru polarnego, który tej zimy jest bardzo silny, co zwiastuje nam potencjalnie ciepły styczeń 2023 r. z niewielką ilością dłuższych i głębokich ochłodzeń. Warto tutaj nadmienić, że pierwszy dzień stycznia zapowiada się z nadzwyczaj wysokimi wartościami na termometrach w tym okresie. Maksymalna temperatura zanotowana na Mazowszu w styczniu wynosi 13,8°C i miało to miejsce 12 stycznia 1993 r. Zdecydowanie cieplej w najbliższych dniach będzie na obszarze dolnośląskiego i Śląsku Opolskim, gdzie temperatura w takiej sytuacji może wzrosnąć do 15-17°C. Należy nadmienić, że krajowe rekordy stycznia to 18,6°C z 1999 roku z Pszenna oraz 17,3°C z 1994 roku z Krakowa. Prawdopodobnie rekordy dla tych konkretnych stacji IMGW nie są zagrożone i ryzyko ich pobicia jest względnie małe.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów według modelu ECMWF, uwzględniając okres bazowy 1979-2010 na 31 grudnia 2022, 18 UTC
Cyrkulacja atlantycka i wchodzące w jej skład cyklony sprowadzą do Polski bardzo ciepłe masy powietrza. Czeka nas „eksplozja ciepła”
Bardzo ciepłe powietrze do Polski na przełomie 2022/23 roku, zaciągną ośrodki niżowe wędrujące znad Atlantyku na wschód, północny wschód. Po swojej wschodniej stronie będą prowadzić do Europy Zachodniej oraz do Środkowej i Środkowo-Wschodniej wyjątkowo ciepłe masy powietrza. Spowodują adwekcje wyraźnie cieplejszego powietrza znad południa i zachodu Europy czy nawet z wybrzeży Afryki nad Niemcy i Polskę. W południowej części kraju temperaturę podniesie dodatkowo efekt fenowy, dlatego może być nawet o kilka stopni cieplej, niż prognozuje to większość najważniejszych modeli numerycznych.
Najwyższe wartości mogą zostać odnotowane wówczas w górach i obszarach podgórskich. Szczególnie na Przedgórzu Sudeckim i na Podhalu. Ciepły wiatr schodzący z wyższych partii gór, podnosić będzie w skuteczny sposób temperaturę powietrza. Bardzo ciepło zapowiada się noc sylwestrowa, kiedy to temperatura może przekraczać nawet 12°C/15°C. Najcieplej ma być na zachodzie, południowym zachodzie, natomiast najchłodniej na wschodzie i północnym wschodzie w okolicach 7°C/10°C. Opady deszczu prognozowane są w tym okresie głównie na północy kraju, gdzie zaznaczy się strefa frontu atmosferycznego. Nie powinny być to jednak opady szczególnie intensywne.
Prognozowana anomalia temperatury na 1 stycznia 2023 r., 00 UTC według modelu ECMWF, względem okresu bazowego 1979-2010
Prognoza zasięgu opadów atmosferycznych, 31 grudnia 2022, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Prognoza opadów na 1 stycznia 2023 r. 21 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski
1 stycznia 2023 r. przyniesie ponad 15°C na termometrach w klatkach meteorologicznych na 2 m
Pierwszy dzień nowego roku przyniesie wyjątkowo wysokie wartości na termometrach jak na tę porę roku. Na termometrach może być na przeważającym obszarze Polski od 10°C/17°C. Niższe wartości zostaną odnotowane w północnej części kraju, gdzie zaznaczy się front atmosferyczny, chłodniej może być także w Beskidzie Niskim, Bieszczadach na południu woj. podkarpackiego. W tym dniu spodziewamy się najwyższych wartości na termometrach na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Małopolsce. Niewykluczone, że termometry pokażą w tych regionach nawet 14°C/17°C. Zwłaszcza w zasięgu ciepłego wiatru halnego.
Prognozowana temperatura maksymalna, 1 stycznia 2022, 12 UTC według modelu europejskiego ECMWF
Prognozowana temperatura na 1 stycznia 2023 r. 15 UTC według modelu amerykańskiego GFS
Temperatura na 1 stycznia 2023 r., 12 UTC według modelu niemieckiego ICON dla Polski
Pogoda zaskoczy wielu mieszkańców naszego kraju, w okolicach 3-4 stycznia 2023 r. możliwe ochłodzenie, ale jego skala nie powinna być duża
Reasumując, przed nami kulminacyjna faza ocieplenia, która przypadnie na przełom 2022/23 roku. Dokuczać nam może jednak okresami silniejszy wiatr, lecz na przeważającym obszarze Polski raczej nie osiągnie prędkości charakterystycznej dla wichury. Prędkość wiatru kwalifikująca się na ostrzeżenia meteorologiczne, wystąpi głównie w Sudetach i Karpatach oraz w strefie gmin nadmorskich na północy Polski. Najnowsze realizacje numeryczne pokazują nam możliwość ochłodzenia w okolicach 3 stycznia 2023 r. Za dnia na termometrach będzie temperatura na plusie, ale nocami w sprzyjających warunkach mogą pojawić się spadki temperatury poniżej zera.
Powrotu zimy termicznej z większymi opadami zimowymi nie widać na ten moment do końca 1 dekady stycznia. Średnia dobowa temperatura ma być charakterystyczna dla termicznego przedzimia. Pokrywa śnieżna utrzyma się głównie w wyższych partiach gór, ale i tu będzie ubywać śniegu w czasie występowania wiatru fenowego. W kolejnych dniach będziemy na bieżąco analizować najnowsze prognozy numeryczne. Pojedyncze epizody z opadami śniegu są możliwe w pierwszej połowie przyszłego miesiąca, ale trwałej, wielotygodniowej zimy raczej z tego nie będzie.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC