Pogoda dzisiaj zaczęła się zmieniać, postępować zaczął napływ coraz cieplejszej masy powietrza. W środę Polska południowa i południowo wschodnia znalazła się obrzeżach wyżu znad południowej części Starego Kontynentu. Ponadto na zachodzie i północy z biegiem czasu zaczął zaznaczać się wpływ ciepłego frontu atmosferycznego związanego z niewielkim niżem barycznym znad Danii.
Pogoda. SIGNIFICANT IMGW, 28.12.2022, 18 UTC dla Polski
Ostatnie dni 2022 roku przynoszą wysokie temperatury w kraju
Środa przyniosła na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane i duże. Jedynie na zachodzie zdarzyły się opady deszczu. Natomiast na północy obserwowano lokalnie opady mieszane i mokrego śniegu. W najcieplejszym momencie dnia odnotowano od 1°C na północnym wschodzie, znacznie cieplej, bo do około 4°C w centrum, do 7°C, 8°C na zachodzie. Wiatr okazał się umiarkowany, okresami porywisty. Szczególnie na wybrzeżu w porywach do 60 km/h, ponadto w obszarach podgórskich miejscami do 70 km/h, południowo-zachodni. Tylko w szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 130 km/h, w Karpatach do 100 km/h.
Noc ze środy na czwartek przynosić ma zachmurzenie duże. Szczególnie południowym wschodzie i wschodzie kraju większe przejaśnienia. Głównie na północy i zachodzie okresami opady deszczu. Natomiast na północnym wschodzie przejściowo także deszczu ze śniegiem. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -1°C na południowym wschodzie, około 3°C w centrum do 8°C na zachodzie. Większy mróz w rejonach podgórskich Karpat lokalnie do -5°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, na wybrzeżu 60 km/h, a na obszarach podgórskich do 75 km/h, południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 110 km/h, w Karpatach do 100 km/h.
Pogoda. Temperatura minimalna nad ranem, 29 grudnia 2022 według modelu ICON EU – RUC dla Polski
Pogoda zaskoczy na przełomie 2022/23 roku w Polsce
Z prognoz numerycznych wynika, że na przełomie roku temperatura osiągnie dwucyfrowe dodatnie wartości, lecz co należy podkreślić nie wszędzie będzie aż tak ciepło. W ostatnich dniach 2022 roku, zaobserwujemy intensywną adwekcją ciepła z południowego zachodu. Doprowadzi to do istotnej zmiany warunków atmosferycznych w naszych szerokościach geograficznych. Bardzo ciepło zapowiadają się także pierwsze dni 2023 roku. Niewykluczone, że głębszego ochłodzenia doświadczymy na przełomie 1 i 2 dekady przyszłego miesiąca. Generalnie jednak trwałej zimy z tego nie będzie. Wkrótce podamy bardziej precyzyjne prognozy, gdy to wiązki prognostyczne ustabilizują się.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC