24 lipca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Potężny upał. Temperatura ponad 50 stopni do końca czerwca 2021. Żar i fala upałów również w Polsce

Fala upałów w Polsce i na Świecie

O silnych upałach, które nadciągają do Polski pisaliśmy już od wielu dni. Obecnie, sytuacja pogodowa jest już niemal pewna. Wszystkie modele numeryczne jednogłośnie prognozują upał w naszym kraju w drugiej połowie czerwca. Są rozbieżności co do wartości temperatury oraz długości trwania fali upałów. O tym jednak w dalszej części wpisu. Zajrzymy też na Bliski Wschód, gdzie żar leje się z nieba nieustannie. Termometry w regionie wskazują nawet 52 stopnie w cieniu. U nas tak gorąco nie będzie, ale lato też pokaże swoje gorące oblicze.

Silny upał na Bliskim Wschodzie

Nieustannie “kręci mnie” z jak wysokimi temperaturami zmagają się Arabowie na Bliskim Wschodzie. Kolejny tydzień i kolejne temperatury na poziomie 52 stopni. Wszystko to oczywiście w cieniu. Na słońcu upał jest niewyobrażalny i grożący życiu i zdrowiu ludzi. Poniżej prognoza temperatury dla regionu na niedzielę 27 czerwca (źródło mapy tutaj)

Potężny upał na Bliskim Wschodzie. Ponad 52 stopnie

Są to oczywiście temperatury niewyobrażalne w naszej części Świata. Warto dodać, że rekord temperatury za czerwiec w Kuwejcie to 54 stopnie. Czy jest zagrożony? Z pewnością nie można wykluczyć, że tak silny upał pojawi się w omawianym regionie w najbliższych dniach. Oczywiście będziemy śledzili dla Was co dzieje się w regionie. Jednak teraz wróćmy do Europy, gdyż tutaj upał również robi się coraz silniejszy.

Fala upałów w Europie do końca czerwca

Bardzo gorąco jest również w wielu regionach Europy. Przykładowo dziś silny upał występował będzie w Hiszpanii, Francji czy Włoszech. Lokalnie temperatury sięgają 36 stopni. Oczywiście, w porównaniu z Kuwejtem, czy Irakiem wrażenia to nie robi. Jednak to wciąż bardzo wysokie temperatury, w których jako Europejczycy nie czujemy się komfortowo. Poniżej mapa z prognozą temperatury dla Francji wg. modelu ECMWF. Widać tu, że szczególnie gorąco będzie w centralnej części kraju i to właśnie tam spodziewamy się dziś upałów na poziomie 36 stopni Celsjusza.

Fala upałów we Francji.

Fala upałów w Europie trwać będzie jeszcze wiele dni. W kolejnych dniach gorące powietrze przesunie się nad pas Europy od Niemiec i Polski, po Bałkany. Podczas gdy na zachodzie kontynentu będzie chłodniej, w naszym regionie temperatury znacznie przebijały będą 30 stopni Celsjusza. Przyjrzyjmy się temperaturom w Polsce na najbliższe dni.

Temperatury w Polsce powędrują wysoko

Dziś i jutro w kraju będzie ciepło, ale jeszcze nie upalnie. Naprawdę gorąco zacznie robić się od piątku 18 czerwca. Wtedy to na zachodzie Polski pojawi się upał. A co czeka nas w najbliższych dniach? Sprawdźmy to. Już w najbliższy weekend nad Polską żar będzie lał się z nieba. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę termometry w centrum i na zachodzie kraju pokazywać mogą nawet do 36 stopni powyżej zera.

Upał weekend Polska

Tylko nieco chłodniej w weekend we wschodniej części kraju. Temperatury na wschodzie kraju również oscylowały będą w okolicach trzydziestek. W związku z tym śmiało możemy pisać, że upał pojawi się w całej Polsce. Pogoda i temperatury nie zmienią się wraz z rozpoczęciem nowego tygodnia. W poniedziałek nadal upalnie w całym kraju, a temperatury znów sięgały będą 36 stopni. Pogoda zacznie zmieniać się od wtorku. Wiele wskazuje na to, że od zachodu nad kraj nadciągnie front atmosferyczny. Może to oznaczać potężne nawałnice i burze. Obecnie tylko o tym wspominam. Do terminu tego scenariusza mamy tydzień czasu, więc jeszcze sporo może się zmienić.

Po krótkim i niezbyt silnym ochłodzeniu w środku przyszłego tygodnia, wiele wskazuje na to, że pod koniec czerwca silny upał znów wróci do Polski. Tym razem dostaniemy się pod wpływ gorących, zwrotnikowych mas z południowego wschodu.