Katastrofalna powódź w Chinach. Niemcy to nic. Ulewy ponad 600 mm deszczu w kilka dni. Lipiec 2021. Zobacz filmy

Powódź w Chinach. Europa żyje śmiertelną powodzią w Niemczech, o której pisałem tutaj. Jak się okazuje to nie jedyne miejsce na Ziemi, w którym ostatnie dni przyniosły katastrofalną pogodę. Dziś opiszę co wydarzyło się w Chinach Środkowych. Okazuje się, że mamy tam obecnie do czynienia z powodzią dużo rozleglejszą niż ma to miejsce w Niemczech, czy Belgii.

Potężne ulewy w Chinach

Do bardzo silnych opadów deszczu doszło w Chinach Środkowych. Od ubiegłej soboty, do wtorku są regiony w których spadło ponad 600 mm deszczu. Wyobraźmy sobie, że podczas burzy z nawalnym opadem deszczu spada kilkadziesiąt mm deszczu. Już w tym wypadku kanalizacja w mieście nie jest w stanie odprowadzić nadmiaru wody i dochodzi do podtopień. W przypadku prowincji Henan i jej stolicy Zhengzhou mówimy o 617 mm opadu w przeciągu kilkudziesięciu godzin. To tak jakby burza z ulewnym deszczem trwała w regionie przez kilka dni. Poniżej miejsce powodzi zaznaczone na Mapach Google.

Dramatyczna powódź w Chinach

Dodajmy, że ilość wody, która spadła na miasto i okolice to tyle ile wynosi roczna średnia opadów w regionie. Dodatkowo w mieście zanotowano sumę godzinową sumę opadów na poziomie 200 mm. Niewyobrażalne ilości wody. W związku z tak dużą ilością deszczu musiało dojść do silnej powodzi. Jednak powódź w Chinach okazała się dramatyczna. Filmy, które można znaleźć na YT pokazują, że w Chinach doszło do olbrzymiej tragedii. Spójrzcie sami.

Skutki powodzi są opłakane

Już teraz władze regionu rozpoczęły szacowanie strat. Na ten moment największe straty przypadają w samym mieście Zhengzhou. Woda wdarła się tu i całkowicie zalała miejskie metro. Tunele wymagały będą osuszenia, pozbycia się olbrzymich ilości błota, a w kolejnych tygodniach z pewnością deratyzacji. Podobnie sprawa wygląda w całym mieście. Wiele dzielnic zostało kompletnie zalanych przez powódź. Władze już poprosiły o pomoc wojsko. Obecnie straty szacuje się już na 11 mln dolarów, a to dopiero początek szacunków. Kolejne dni i tygodnie z pewnością zwielokrotnią tę kwotę.

https://www.youtube.com/watch?v=Np-7jLWBY3U

To nie koniec opadów w regionie

Niestety, media już teraz obiegły dramatyczne nagrania z Chin. Jednak to nie koniec opadów deszczu w regionie. Prognozy mówią, że potężne, deszczowe chmury zawisną nad regionem jeszcze przynajmniej do czwartku. W związku z tym deszczu jeszcze przybędzie, a powódź stanie się jeszcze silniejsza i groźniejsza. Całe szczęście Polskę omijają przez ostatnie lata tak silne katastrofy pogodowe. Oczywiście, co roku zdarzają się kilkudniowe okresy z podniesionym stanem wód i lokalnymi zalaniami (jak choćby Rapka kilka dni temu). Jednak nie są to powodzie tak katastrofalne w skutkach, jak choćby powódź w Chinach, czy wcześniej w Niemczech. Najbliższe dni również nie przyniosą nam groźnej pogody w Polsce. Jednak pod koniec tygodnia wróci do nas upał. Sprawdź jak upał w Polsce będzie silny i ile potrwają temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza w Polsce.