Prognozy pogody fatalne dla Polski. Duży deficyt opadów w wyliczeniach numerycznych. Sprawdzamy, kiedy wystąpią ulewy i burze

Prognozy pogody rozczarują Polaków. Nie widać prędko większych opadów deszczu. Często na pogodę wpływać będą pola wysokiego ciśnienia związane z antycyklonami.

W minionych dniach doświadczamy chłodnego okresu synoptycznego. Zaczęły pojawiać się powszechne przymrozki przy gruncie na północy, miejscami w centrum oraz na wschodzie. Minionej nocy na północnym wschodzie temperatura spadała do -7/-5°C. Początek maja jest suchy i dominują przeważnie opady pochodzenia burzowego. Spada z każdym dniem wilgotność gleby, czemu niewątpliwie sprzyja coraz silniejsze i dłuższe usłonecznienie. Sprawdzamy specjalnie dla Was najnowsze odsłony modeli europejskich i amerykańskich.

Prognozowana anomalia opadów na okres od 8.05.2024 r. do 15.05.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

prognozy pogody pokazują niewiele opadów
Prognozy pogody wskazują deficyt opadów w kraju

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 10 maja 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

deszcz w kraju
Niewiele opadów w kraju

Prognozy pogody pokazują niewiele opadów do końca tygodnia

Ostatnie dni przynosiły lokalne burze, które miejscami spowodowały szkody gradowe, wiatrowe oraz od intensywnych opadów burzowych, które w krótkim czasie skutkowały występowaniem lokalnych podtopień. Co ważne konwekcyjny charakter opadów nie rozwiązuje problemów suszy. Nawalne opady z burz mają to do siebie, że cechują się dużym natężenie w krótkim czasie i większość opadu nie wsiąka w glebę, ale spływa z powierzchni i cechują się nie tylko dużą nierównomiernością, ale także lokalnością. Susza pogłębiać będzie się najprawdopodobniej w kolejnych tygodniach, gdyż w prognozach modeli klimatycznych widnieje deficyt opadów na maj 2024 r. Najmniej od początku miesiąca padało na stacjach synoptycznych w woj. lubuskim, ale także miejscami na obszarze woj. mazowieckiego, łódzkiego. Generalnie pierwsza dekada maja charakteryzuje się sumami opadowymi na większości stacji synoptycznych poniżej normy wieloletniej.

Polecamy: Silne przymrozki w kraju

Prognozowane opady atmosferyczne na 10 maja 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

suchy okres w pogodzie
Deszcz w piątek na północy

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 10 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

suchy okres w Polsce
Prognozy pogody dla Polski wskazują opady w piątek na północy, miejscami zachodzie i centrum, lecz będą to opady słabe

Najnowsze dane z sieci EUMETSAT wskazują, że systematycznie z każdym dniem spada wilgotność gleby m.in w warstwie 0-7 cm, ale także i w głębszych warstwach 7-28 cm w wielu regionach. Najgorsza sytuacja panuje na Opolszczyźnie, Śląsku, Ziemi Łódzkiej, Wielkopolsce, Mazowszu, Lubelszczyźnie. Najwięcej wilgoci w glebie jest w Małopolsce. Wzrasta w lasach zagrożenie pożarowe.

Wskaźnik wilgotności gleby, warstwa 0-7 cm na obszarze Polski według danych z EUMETSAT, 8 maja 2024 r.

prognozy pogody negatywnie zaskakują
Prognozy pogody rozczarowują. Susza będzie rozwijać. Źródło: stopsuszy.imgw.pl

Wyż przyniesie pogodną aurę. Opady dopiero w piątek i sobotę, lecz słabe i nie wszędzie

W kolejnych dniach pozostaniemy pod wpływem rozległego wyżu barycznego o imieniu Thomas. Rozciąga się on w pasie od Wysp Brytyjskich aż po Białoruś. Stanowi on istotny element blokady cyrkulacji strefowej atmosfery. Dlatego nie przewiduje się w kolejnych dniach opadów deszczu. Szansa na opady będą dopiero w piątek, 11 maja 2024 r. gdy to w pasie dzielnic północnych i centralnych spaść może 1-5 mm. Później popada miejscami w pasie dzielnic południowych i zachodnich. Na pozostałym obszarze może nie spaść ani jednak kropla deszczu do połowy miesiąca.

Prognozy pogody rozczarują Polaków. Duża ujemna anomalia opadów do 15 maja 2024 r. Burze i ulewy częściej w drugiej części miesiąca

Sytuacja baryczna na 9.05.2024 r. według DWD dla Europy i obszarów przyległych

złe prognozy pogody dla Polski
Suchy okres w pogodzie. Prognozy pogody zaskakują negatywnie

Opady i burze w kraju większe dopiero po 15 maja 2024 r.

Duży deficyt opadów prognozują modele z wiodących ośrodków meteorologicznych przynajmniej do okolic 15 maja 2024 r. Częsty wpływ antycyklonu sprzyjać ma na ogół pogodnej i stabilnej aurze. Przy coraz dłuższym i silniejszym usłonecznieniu oraz wzrastającej temperaturze intensyfikować ma się zjawisko parowania wody z gleby. Ryzyko opadów przelotnych głównie o charakterze konwekcyjnym, które nie poprawią sytuacji z rozwijającą się suszą prognozujemy głównie w drugiej połowie maja 2024 r. Wówczas możliwe są też okresami groźne incydenty burzowe, lecz na bardziej precyzyjne prognozy jest jeszcze za wcześnie.

Prognozowany zasięg opadów atmosferycznych na 11 maja 2024, 09 UTC według modelu ECMWF

prognozy  wskazują suchy okres w pogodzie.
Prognozy pogody wskazują suchy okres w pogodzie i nieliczne opady w kolejnych dniach

Już na początku maja 2024 r. pisaliśmy, że czeka nas miesiąc w skali miesięcznej ciepły, ale z możliwym deficytem opadów na przeważającym obszarze Polski i rozwijającą się suszą, której kontynuacje możemy mieć w kolejnych miesiącach. Opady burzowe mogą nie rozwiązać problemu nasilającej się suszy i intensywnego parowania wody z gleby. Trzymajmy jednak kciuki, aby w kolejnych miesiącach zdarzały się też okresami z opadami wielkoskalowymi, co w znacznym stopniu może załagodzić rozwijającą się znów susze.

Prognozowany zasięg i wysokość opadów do okolic 16 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

prognozy pogody zaskoczą w kraju, bo wskazują deficyt opadów
Prognozy pogody pokazują mało opadów do 15 maja 2024 r. Ulewy i burze staną się częstsze w drugiej części miesiąca

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, tropicaltidbits.com, wxcharts.com, stopsuszy.imgw.pl