Silne przymrozki w kraju. Temperatura spadła poniżej -7°C. Wiemy, gdzie było najchłodniej w Polsce [MAPY]

We wtorek pogodę na obszarze kraju będzie kształtował ośrodek wysokiego ciśnienia znad północnej Europy. Będzie miał miejsce napływ dalszy napływ suchego i chłodniejszego powietrza o cechach arktycznych znad północnych obszarów kontynentu. Z uwagi na mniejszą zawartość wilgoci względem minionych dni zachmurzenie będzie się zmniejszać i nie będą występowały opady atmosferyczne i burze. Miejscami ubiegłej nocy na północy, centrum i wschodzie pojawiły się przymrozki.

Przymrozki w Polsce

W środę znajdziemy się w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, który sprawi, że w zdecydowanej większości kraju pojawiać się będzie sporo rozpogodzeń. Nieco więcej chmur może występować na południu i zachodzie. Z uwagi na dominacje wyżu opady praktycznie nigdzie się nie pojawią (jedynie możliwe są w Tatrach, gdzie nie można wykluczyć lokalnych opadów – także mokrego śniegu).

Pomiar temperatury przy gruncie na Górkach Czechowskich w Lublinie. Temperatura mierzona rejestratorem Termio 2 z sondą platynową PT1000 i interwałem zapisu co 1 minutę. Odnotowano -4.4°C przy gruncie, ale miejscami mogło być jeszcze chłodniej.

Wykres przebiegu temperatury przy gruncie od 7 maja 2024 r., 20:50:30 do 8.05.2024 r. do 5:28:30 na peryferiach Lublina, gdzie temperatura spadła do blisko -5°C

przymrozek w Lublinie
Przymrozek przy gruncie na obszarze parku naturalistycznego. Pomiar prowadzony rejestratorem z czułą sondą PT1000.

Widzimy, że jeszcze zimniej było na prywatnej stacji meteorologicznej Białystok-Pietrasze, gdzie temperatura spadła przy gruncie do blisko -8 °C, natomiast na standardowej wysokości 2 metrów wyniosła minimalnie około -2°C w czasie radiacyjnej nocy.

przymrozki w kraju
Silny przymrozek na prywatnej stacji PWS. Temperatura przy gruncie spadła do blisko -8 °C. Pomiar temperatury przygruntowej i na wysokości 2 metrów jest z pewnością wiarygodny

Zimno także na stacjach IMGW-PIB. Najchłodniej było na polskim biegunie zimna, czyli Suwalszczyźnie. Przymrozki w wielu regionach

Stacje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego nie są w stanie wychwycić wszystkich lokalnych ekstremów. Jak widzimy najzimniej w poletku meteorologicznym na 5 cm było w Suwałkach, gdzie temperatura wyniosła -5°C. Natomiast najcieplej było w pasie południowym, gdzie utrzymujące się zachmurzenie powstrzymało radiacyjne wypromieniowania ciepła po zachodzie słońca i termometry przy gruncie pokazały nawet 8-9°C.

Temperatura minimalna przy gruncie za ubiegłą noc na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

przymrozki w kraju
Przymrozki na stacjach meteorologicznych IMGW-PIB

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm przy gruncie w Polsce za ubiegłą noc

przymrozkowa noc i poranek
Przymrozki na północy, centrum, wschodzie, najcieplej było na południu, gdzie utrzymywały się chmury

Najzimniej ze stacji synoptycznych IMGW-PIB było w Kozienicach, gdzie w klatce meteorologicznej termometr pokazał na wysokości 2 m aż -1.0°C, analogiczną wartość wskazał termometr w Suwałkach.

Temperatura minimalna na wysokości 2 m za minione 24 godziny na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

przymrozki w kraju
Przymrozki w kraju również na wysokości 2 m na stacjach iMGW-PIB

Ujemna anomalia na mapach i szkody w sadach, polach i ogrodach

Tak niskie temperatury mogły wyrządzić poważne szkody w sadach, polach i ogrodach. Występowanie przymrozków w maju jest spowodowane spływem zimnego powietrza arktycznego i występowanie rozpogodzeń oraz słabego wiatru. Sprawdziły się więc nasze prognozy sugerujące spadek temperatury do -5 °C/-1 °C, a miejscami jak widzimy w rejonie Białegostoku na prywatnych stacjach meteorologicznych temperatura przy gruncie zbliżyła się do -8°C. Co ciekawe mróz występował nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów, lecz był słabszy niż przy gruncie, ale wystarczający do wyrządzenia lokalnych szkód. Temperatura minionej nocy była niższa o nawet 2-7°C od normy wieloletniej.

Zobacz też: Atak zimy na północy. 10-20 cm śniegu. Zaskakujące śnieżyce przyniosą paraliż komunikacyjny w Skandynawii

Prognozowana anomalia temperatury na 8 maja 2024 r. 06Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu kanadyjskiego GEM

niskie temperatury w kraju
niskie temperatury spowodowane napływem powietrza arktycznego

Kolejna noc z ujemną temperaturą przed nami. Przymrozki znów możliwe w wielu regionach

Prognozuje się, że przymrozki będą występować w czasie kolejnych nocy na obszarze Polski. Kolejne już w nocy z 8/9 maja 2024 r. Będzie on jednak słabszy niż minionej nocy. Skala spadków temperatury będzie zależna od wielkości rozpogodzeń i przejaśnień, ale także prędkości wiatru i ukształtowania terenu. Naturalnie najchłodniej będzie w obniżeniach terenu, kotlinach i dolinach, natomiast najcieplej w aglomeracjach miejskich, gdzie oddziaływać ma miejska wyspa ciepła.

Przymrozki w Polsce i ujemna anomalia temperatury pod koniec 1 dekady maja i na początku 2 dekady

Prognozowana orientacyjnie temperatura przy gruncie na godziny poranne w czwartek na obszarze Polski według modelu SWISS-HD dla Polski

ujemna temperatura w kraju.
Najbliższa noc znów przyniesie przymrozki. Jednak zasięg ujemnych temperatur będzie zależny od zachmurzenia, prędkości wiatru i ukształtowania terenu.

Przymrozki mogą przeciągnąć się również na pierwsze dni drugiej dekady maja. Skala spadków temperatury będzie jednak zależna od długości i wielkości rozpogodzeń oraz dłuższych przejaśnień. Mróz okaże się słabszy niż w nocy z 7/8 maja 2024 r. Przynajmniej do okolic 15 maja 2024 r. będą regiony, gdzie pojawiać będą się przymrozki. Miejmy to na uwadze, gdyż wegetacja roślin jest mocno zaawansowana, a tak niskie temperatury stanowią duże zagrożenie dla nich. Mamy więc do czynienia z klasycznym ochłodzeniem w okolicach zimnych ogrodników. Śledźcie nasz portal na bieżąco, już wkrótce podamy kolejne szczegóły.

Źródło: weatheronline.pl, ogimet.com, meteologix.com