Prognozy pogody na zimę 2021/2022. La Nina może namieszać w pogodzie

Pogoda w Polsce jest dość stabilna, choć wiele wskazuje na to, że najbliższe tygodnie nas zaskoczą. W Polsce może zrobić się jeszcze bardzo ciepło, o czym pisałem w tym miejscu. W tym wpisie skupie się jednak na prognozie pogody na dość odległy termin. Pojawiły się prognozy długoterminowe na zimę 2021/2022. Sprawdzimy co widać we wczesnych wyliczeniach modeli długoterminowych.

Jaka pogoda na zimę 2021/2022?

Wiele wskazuje na to, że nadchodząca zima będzie podobna do ostatniej. Czekają nas okresy z silnym mrozem i spływem arktycznych mas powietrza do naszego regionu. Jednak nie cała zima będzie mroźna. Pojawią się okresy z dodatnią anomalią temperatury. Widać jednak, że wir polarny ma tendencję do zapewnienia nam zimy jaką pamiętamy z lat dzieciństwa. W kraju nie zabraknie opadów śniegu, czy ujemnych temperatur powietrza. Mróz okresami może być bardzo silny, choć pobicie rekordów z ubiegłego roku może być trudne. W dalszej części wpisu opiszę co widzą modele numeryczne na poszczególne okresy nadchodzącej zimy.

W tym paragrafie zajmujemy się zimą w sensie ogólnym. Trend na okres od grudnia do marca jest dość chłodny, ze znaczącą ilością opadów zimowych. Oczywiście nie we wszystkich regionach Europy będzie zimowo. Będą regiony, gdzie anomalia temperatury będzie dodatnia, więc będzie cieplej niż w analogicznych okresach referencyjnych. Prognozuje się, że La Nina będzie w tym sezonie mocniejsza niż zwykle wywierając znaczący wpływ na pogodę podczas nadchodzącej zimy. Globalnie ma być chłodniej niż w latach ubiegłych. Co z tego wyjdzie? Oczywiście to bardzo odległy termin w prognozach. Jednak w okresie dość stabilnej pogody nad Polską nic nie stoi na przeszkodzie przeanalizować pogodę na zimę 2021/2022.

Pogoda na zimę. Jaki będzie grudzień 2021?

Poniżej znajduje się mapa z prognozowaną anomalią temperatury na grudzień 2021 (źródło). Widać tu, że nasz region pozostanie w normie temperatury. Co to oznacza? Zobaczmy jak temperatury kształtowały się choćby w ubiegłym roku. Średnia temperatura obszarowa za grudzień to 1.9 stopnia Celsjusza. Ubiegły początek zimy był cieplejszy od lat referencyjnych o ponad 2 stopnie Celsjusza. Jeśli więc prognozowana anomalia temperatury na tą zimę wynosi około zera, oznacza to, że czekać może nas grudzień chłodniejszy od tego w poprzednim roku.

Pogoda na zimę. Anomalia temperatury na grudzień 2021

Wiele wskazuje na to, że również opady pozostaną w normie w porównaniu z okresem referencyjnym. Pamiętajmy, że okres referencyjny to lata 1991-2020. Oznacza to, że do anomalii opadów liczone są nie tylko lata ubiegłe, lecz również znacznie wcześniejsze. Wszyscy pamiętamy zaś zimy sprzed kilkunastu lat, gdy opady śniegu w grudniu nie były niczym zaskakującym, a wigilię spędzaliśmy w białej scenerii, a nie deszczu i przy temperaturze wynoszącej nawet 10 stopni Celsjusza jak to bywało w ostatnich latach. Oczywiście to tylko wyliczenia modeli, ale tak trochę życzeniowo chciałbym by prognozy o większych opadach zimowych sprawdziły się dla nadchodzącej zimy.

Pogoda na zimę 2021. Anomalia opadów na grudzień 2021

Pogoda na styczeń 2022

Obecnie na półkuli południowej panuje zima. Objawia się ona okresowymi, dość silnymi akcentami zimowymi. Jak choćby w Afryce Południowej, gdzie w ostatnich dniach wystąpiły silne śnieżyce i lokalnie spadło nawet 50 cm śniegu. Niestety pomimo, że La Nina zdaje się zapewnić nam chłodniejszy okres zimowy, nie potwierdza tego prognoza anomalii temperatury na styczeń 2022. Wygląda na to, że styczeń wg. prognoz długoterminowych będzie cieplejszy niż norma wieloletnia.

Pogoda na zimę 2021-2022. Będzie cieplej niż w latach ubiegłych

Widać, że w większości regionów Europy będzie cieplej o około stopień niż w okresie referencyjnym. W Polsce Wschodniej średnia temperatura ma być nawet o 2 stopnie wyższa niż w latach ubiegłych. Ja jednak wciąż mam nadzieję, że styczeń przyniesie nam prócz cieplejszych okresów, również dni z silnym mrozem. Tak dokładnie było w latach ubiegłych, gdy cieplejsze okresy ze strefową cyrkulacją powietrza (a więc frontami niosącymi opady i silny wiatr) przeplatały się z dominacją wyżowej pogody. W zimie zawsze, gdy na wschodzie lub północy kontynentu rozwinie się silny wyż, wtedy w Polsce i regionie pojawi się silny mróz na skutek spływu arktycznych mas powietrza. Obserwując dodatnią anomalię temperatury wietrzę szansę na więcej opadów śniegu w styczniu 2022. Pogoda na zimę powinna przynieść nam w tym roku śnieżne okresy na początku nowego roku kalendarzowego. Oczywiście, nie mogę tego zagwarantować. Tak jednak wynika również z anomalii opadów, których może być minimalnie więcej w styczniu niż w latach ubiegłych.

Pogoda na zimę. Ciepła końcówka zimy?

Niestety, prognozy długoterminowe na drugą część zimy nie są optymistyczne. Anomalia temperatury dla Polski będzie dodatnia. Oznacza to, że luty, czy marzec mogą być o kilka stopni cieplejsze niż w latach ubiegłych. Pamiętajmy jednak, że piszemy tu o uśrednionej wartości temperatury za cały miesiąc. Oczywistym jest, że prócz ciepłych okresów z dominacją opadowych niżów atlantyckich również w lutym spodziewać możemy się okresów z silnym mrozem, ale większą ilością słonecznej pogody.

Pogoda na zimę. Więcej opadów w lutym

Wyższa temperatura w ziemie oznacza często, że w nasz region docierały będą niże znad Atlantyku. Oznacza to bardziej dynamiczną pogodę. W związku z tym może okazać się, że luty będzie co prawda cieplejszy niż w latach ubiegłych, ale zrekompensuje nam to większą ilością śniegu w okresie ferii zimowych. Nie wiem jak Wy, ja trzymam za taki scenariusz kciuki.

Jaka będzie zima w innych regionach półkuli północnej?

Zdaje sobie sprawę, że powyższa prognoza pogody na zimę nie jest idealnie precyzyjna i to takie trochę „wróżenie z fusów”. Jednak jeśli w sieci pojawiły się pierwsze dane o pogodzie na zimę, to je Wam przedstawiam. Zerknijmy jeszcze jaką pogodę zima przyniesie według prognoz w innych częściach Świata. Przede wszystkim zaskakuje ekstremalnie niski PNA. Może oznaczać to, że bardzo sroga i mroźna zima czeka mieszkańców Kanady i wielu regionów USA. Na północno wschodnim Pacyfiku ma dojść do rozbudowania się bardzo silnego wyżu, który zapewni spływ arktycznego powietrza nawet w okolice Meksyku.

Cieplejsza niż ostatnio, lecz dużo bardziej śnieżna ma być za to zima na Syberii oraz w Chinach i północnej Japonii. Tutaj spodziewamy się dodatnich anomalii temperatury, lecz kolejne ośrodki niżowe będą „uderzały” w region. Przyniesie to oczywiście ekstremalne śnieżyce. Zwłaszcza w Japonii i na wybrzeżach Chin pogoda na zimę przynieść może rekordowe ilości śniegu. Na koniec zerknijmy jeszcze na południe Europy. Tutaj ma być dużo cieplej niż w ostatnich latach. Za to prognozy długoterminowe na zimę widzą dla basenu Morza Śródziemnego ponadprzeciętne opady. Spodziewać się więc możemy, że na południu Europy zima przyniesie dużo deszczów, a może nawet wichury i burze w chłodniejszej porze roku.

Podsumowanie prognozy pogody na zimę 2021-2022

Podsumowując, prognozy anomalii temperatury i opadów nie wskazują, by zima diametralnie różniła się od tych, które obserwowaliśmy w ostatnich latach. Jednak uwagę przykuwa silne w tym roku zjawisko La Nina, które może jeszcze sporo namieszać w prognozach. Aktywność zjawiska wskazywać może, że globalnie, zima na półkuli północnej może być chłodniejsza niż w latach ubiegłych. Za to trzymam kciuki, gdyż cytując klasyka „jak jest zima, to musi być zimno”. Czy moje życzenia się sprawdzą? Czekamy na kolejne aktualizacje modeli dotyczące pogody na zimę. Tymczasem przygotujmy się na lekkie ocieplenie jakie nadejdzie do kraju. Napiszemy o tym w prognozie pogody na 16 dni, która niebawem zostanie opublikowana na stronie. Zachęcamy do odwiedzenia naszego portalu jeszcze dziś.