Upał w Polsce we wrześniu 2021? Prognozy są rozbieżne. Są regiony, gdzie upał sięga 48 stopni

Nad znaczną częścią Europy rozlokował się wyż. W związku z tym pogoda stała się dość stabilna. Przynajmniej w najbliższych dniach. Staramy się na bieżąco monitorować wiązki modeli pogodowych, by dać Wam odpowiedź co przyniesie pogoda w naszych kraju w kolejnych tygodniach. Dziś również sprawdzę dla Was co nowego pokazują nam najnowsze aktualizacje modeli na kolejne kilkanaście dni. Zajrzymy również w miejsca na Świecie, gdzie upał nie odpuszcza i wciąż jest piekielnie gorąco.

Upał w Polsce we wrześniu? Szanse na to są małe, ale są…

Mam nadzieję, że mamy wyjaśnioną sprawę obrażania nas bez czytania treści wpisów. Wróćmy do pogody i upału. Dostaliśmy się pod wpływ wyżu. Jednocześnie z północy kontynenty spływa wciąż chłodne powietrze. Przynosi to mróz w Skandynawii. Najbliższe poranki przynosić mogą nawet przymrozki na północnym wschodzie kraju. W związku z tym w najbliższym czasie nie może być mowy o upale w Polsce. Sprawdźmy jednak co widzą modele numeryczne na kolejne dni września. A widać tam między innymi takie wyliczenia.

Upał w Polsce na początku drugiej dekady września?

Jest to prognoza temperatury modelu GFS (źródło) na piątek 10 września dla Polski. Widać tu, że na południowym wschodzie kraju prognozuje się wystąpienie bardzo wysokich temperatur. Model prognozuje, że na Dolnym Śląsku słupki rtęci powędrują nawet do 29 stopni Celsjusza. Jeśli więc prognoza ta sprawdziłaby się, to nie można wykluczyć, że choć na kilka godzin upał w Polsce jeszcze się pojawi I temperatura sięgnie 30 stopni. Nie przesądzam, dodam tylko, że europejski model ECMWF widzi również bardzo wysokie temperatury (do 28 stopni) jednak przesuwa ten napływ ciepła o dzień/dwa do przodu, na weekend 11-12 września. Przeglądając mapy prognoz temperatury na najbliższe kilkanaście dni, prognozy nie są jednak optymistyczne, by szerzej rozpisywać się o upale. Będzie cieplej, ale gorących dni przed nami już nie dużo. Poniżej animacja prognoz temperatury wg. GFS na najbliższe kilkanaście dni.

Krótki okres z wysokimi temperaturami w Polsce?

Powyższe prognozy pokazują dobitnie. Weekend będzie chłodny (zwłaszcza o porankach) na wschodzie kraju. Na północnym wschodzie możliwe są przymrozki, o czym pisałem tutaj. Nowy tydzień przyniesie nam bardzo przyjemne temperatury na zachodzie kraju. Upał to nie będzie, ale temperatury w okolicach 24 stopni będą bardzo realne. Jeśli miałbym nastawiać się na ostatni upał nad Polską w tym sezonie, to celowałbym w okres 10-12 września. W tych dniach napłynie do nas jeszcze cieplejsze powietrze. Upał może pojawić się na krótko na południowym zachodzie, południu, czy południowym wschodzie kraju. Jak będzie? Nie dam stu procentowej odpowiedzi.

Niestety, wyliczenia modeli są wciąż bardzo niestabilne. Modele są rozbieżne zarówno względem siebie. Jak i siły oraz obszaru ewentualnego ocieplenia. Apeluję ponownie, traktujcie tą informację jako możliwy trend, czy możliwość powrotu wysokich temperatur do kraju. Nie traktujcie tego jako próbę oszukiwania Was, czy inną zbrodnię wymagającą natychmiastowego linczu w komentarzach 😉

Gorący początek września na południowym zachodzie Europy

Wiemy już, że kolejne dni września przyniosą nam w Polsce wyższe temperatury. Jednak nie jestem w stanie dać całkowitej gwarancji na to, że ponad 30 stopni wystąpi jeszcze we wrześniu choć przez chwilę w Polsce. Upał, lokalnie bardzo silny wciąż występuje jednak na południu Europy.

Upał na Półwyspie Iberyjskim

Bardzo wysokie temperatury występują obecnie na Półwyspie Iberyjskim. Właściwie co dzień słupki rtęci wędrują w okolice 40 stopni powyżej zera. Co ciekawe, w obecnym okresie upał nie ogranicza się do południa Hiszpanii, czy Portugalii. Gorąco jest również na północy Iberii, a także we Francji. Jeszcze wyższe temperatury panują w północnej Afryce (na południu Afryki panuje zima). Temperatury w całym pasie Afryki Północnej przekroczyły 45 stopni Celsjusza. Najgoręcej było w Algierii, gdzie słupki rtęci pokazały ponad 48 stopni Celsjusza.

Upał w Afryce

Bardzo gorąco jest w bieżącym okresie również w Egipcie, czy Tunezji. Tutaj również upał przekracza 45 stopni Celsjusza. Warto dodać, że w Algierii, czy Egipcie zabrakło zaledwie 0.1 i 0.2 stopnia Celsjusza do historycznych rekordów temperatury maksymalnej za wrzesień. Widać więc, że w czasie gdy w Polsce lato próbuje wydawać ostatnie tchnienia, są na Świecie miejsca, gdzie upał nadal jest bardzo silny.