Przymrozki i silne ulewy ponad 70 mm oraz burze w Polsce. Wiemy kiedy duża poprawa pogody i dni gorące oraz upał

Przymrozki i silne ulewy w Polsce. Wiemy, kiedy możemy spodziewać się dużej poprawy pogody. Oczekiwane pierwsze w tym roku dni gorące i upalne. Trzecia dekada maja pozytywnie zaskoczy pod kątem temperatur.

Wysokość opadów na obszarze Polski, zarejestrowana przez RainGRS, jak i też sieć pomiarowo obserwacyjną IMGW-PIB w ciągu minionych 24 godzin

duża zmiana pogody i przymrozki
Silne ulewy na południu i przymrozki na północy Polski w obszarach pogodnego nieba w nocy z 17/18 maja 2023 r.

Przymrozki i ulewy w Polsce

Opady deszczu na południu, południowym wschodzie oraz w centrum kraju przyczyniły się wyraźnie do wzrosty wilgotności gleby, wzrostu poziomu wody w rzekach i podniesieniu się wód gruntowych. Niestety na północy kraju opadów było niewiele i wciąż jest sucho – informują specjaliści z IMGW-PIB.

Dodatkowo miejscami wystąpiły podtopienia na obszarze Polski. Na niektórych wodowskazach osiągnęliśmy stany ostrzegawcze i alarmowe. Na szczęście opady słabną dziś i występują na wschodzie. Dlatego też nie grozi nam powódź. Ubiegłej nocy i o poranku, pojawiły się dodatkowo przymrozki na północy w obszarach pogodnego nieba, dominacji wyżu i spływu zimnej masy powietrza.

Pofalowany front psuje pogodę we wschodniej połowie kraju

Ubiegłej doby pogoda w kraju kształtowana była zarówno przez strefę falującą frontu atmosferycznego związaną z ośrodkiem niżowym znad południowej Europy i płytkim niżem w jego obrębie jak i rozbudowujący się klinem wyżowym znad Atlantyku oraz Wysp Brytyjskich. Z dzisiejszych porannych analiz wynika, że najwięcej opadów ubiegłej doby wystąpiło na południu, sięgając po regiony wschodnie oraz północno – wschodnie, natomiast rozpogodzenia zaczęły pojawiać się z biegiem godzin w pasie zachodnim i na północy Polski. Docierać zaczęła do naszego kraju chłodna masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Cieplejsze, wilgotne i chwiejne powietrze zaznaczyło się jedynie na samych krańcach wschodnich oraz południowo – wschodnich. Intensywne opady występujące od początku bieżącego tygodnia spowodowały wzrost poziomu wód w rzekach do stanów ostrzegawczych i alarmowych. Głównie w pasie dzielnic południowych i centralnych oraz częściowo wschodnich. Podtopienia zaobserwowano na Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu.

Stan wody w rzekach na południu Polski, 18 maja 2023. Źródło: IMGW-PIB

znaczne sumy opadowe spowodowały wzrost stanu wód w rzekach
Spore sumy opadowe w Polsce

Niżowa pogoda jeszcze na wschodzie, południowym wschodzie w czwartek. Od zachodu rozbudowuje się klin wyżowy

W czwartek Polska znajduje się w strefie odsuwającego się układu niskiego ciśnienia na południowym wschodzie kraju, który przesuwa się nad Ukrainę. Natomiast od zachodu w strefie rozbudowującego się klina wysokiego ciśnienia. Docierają wyjątkowo chłodne masy powietrza polarnomorskiego z północnych rejonów Atlantyku. Koniec tygodnia zapowiada się z dużym wzrostem temperatury. Na szczęście koniec tygodnia nie zapowiada się już z tak obfitymi opadami, które przyniosły w minionych dniach niże z południa. Najwięcej deszczu spadło na wschodzie Podkarpacia i Lubelszczyźnie, przekraczając miejscami 40-80 mm. Duża nierównomierność opadowa wynikała m.in z konwekcyjnego charakteru opadów atmosferycznych.

Sytuacja baryczna 16 maja 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

zmiana pogody w Polsce
Niżowa pogoda i silne ulewy w Polsce

Sytuacja baryczna na 18.05.2023, 00 UTC dla Europy i terenów przyległych według IMGW

silne ulewy w Polsce
Front pofalowany i niże w jego obrębie psują pogodę

Miniona doba i wysokość opadów zmierzona na stacjach synoptycznych, natomiast automatyczne zanotowały w wielu regionach większe sumy opadowe

Ulewy w kraju na stacjach synoptycznych. Niektóre stacje automatyczne IMGW-PIB zmierzyły nawet 50-80 mm opadu ubiegłej doby.

Większe opady zniwelowały nieco rozwijająca się suszę glebową

Dostrzegamy, że po silnym opadach poprawiła się wczoraj sytuacja z wilgotnością gleby na południu kraju. Dalej sucho jest zwłaszcza na północy, gdzie miejscami mamy do czynienia z suszą glebową.

Susza glebowa na północy kraju, 17 maja 2023 r. w Polsce

susza glebowa w kraju
Susza glebowa na północy kraju okazuje się powszechna

Dobowa suma opadu z systemu RainGRS i deszczomierzy IMGW-PIB w Polsce

silne ulewy i przymrozki w Polsce
Silne opady wielkoskalowe i burzowe ubiegłej doby. Dziś słabiej pada na wschodzie, południowym wschodzie kraju

Wczoraj z uwagi na adwekcje zimnego powietrza polarnego temperatura na przeważającym obszarze Polski była poniżej normy wieloletniej. Średnia obszarowa anomalia wyniosła -2.4°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Anomalia temperatura powietrza, 17 maja 2023, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020 r. dla Polski

ulewa w Polsce
Przymrozki w Polsce. Średnia dobowa znacznie poniżej normy ubiegłej doby

Burze w Polsce – zarejestrowane wyładowania ubiegłej doby przez detektory amatorskie Blitzortung

zmiana pogody w Polsce
Burze w Polsce

Zimna pierwsza połowa maja i początek drugiej części miesiąca. Trzecia dekada „odrobi straty” termiczne w Polsce

Pierwsza połowa maja okazała się chłodna, a okresami bardzo zimna. Do 17 maja 2023 r. średnie odchylenie od normy klimatycznej 1991-2020 r. wynosi około -1.1°C. Trzecia dekada miesiąca zacznie odrabiać „straty”, pozwalając najprawdopodobniej na zapisanie się mijającego miesiąca w normie wieloletniej, a gdzieniegdzie lekko powyżej normy wieloletniej.

Anomalia temperatury powietrza na 17 maja 2023, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

przymrozki w kraju
Przymrozki w kraju, niska temperatura dobowa w maju przez większość czasu. Nie było jeszcze oficjalnie na stacji synoptycznej IMGW dnia gorącego

Ujemna anomalia w Polsce zostanie zmniejszona, ale i tak maj nie zapisze się jako wyjątkowo ciepły

Do 24 maja 2023 r. obserwować będziemy dalszą redukcje ujemnego odchylenia od średniej klimatycznej. Do tego dnia anomalia dobowa wyniesie około -0.74°C. Na zachodzie i północy będzie to już miesiąc w normie. Do końca miesiąca pojawi się więcej dni gorących, a nawet pierwszy upał. Zatem zgodnie z naszymi prognozami druga połowa maja okaże się znacznie cieplejsza od pierwszej.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 5.01.2023 r. do 24.05.2023 r., mając na uwadze okres ref.1991-2020 r. dla Polski

duża zmiana pogody w Polsce
Do 31 maja 2023 r. ujemna anomalia powinna zniknąć z Polski i pojawią się wartości w normie i powyżej normy termicznej

Dostrzegamy, że jeszcze tylko w piątek obserwowana będzie ujemna anomalia temperatury w Polsce. Od soboty wrócą wartości w normie i powyżej normy dla maja. Przyszły tydzień zapowiada się z przewagą dni gorących, a nawet i upalnych. Zimny okres synoptyczny dobiegnie końca.

Prognoza anomalii temperatury od 18.05.2023 r. do 24.05.2023 r., uwzględniając okres ref.1991-2020 r. dla Polski

duże ocieplenie w Polsce
Spore ocieplenie w Polsce przed nami

Zimno w Polsce. Późne przymrozki

Miniona noc była zimna w Polsce. Przymrozki nie wystąpiły w tych regionach, gdzie utrzymało się przeważnie zachmurzenie frontowe oraz w rejonie Bałtyku. Najzimniejszymi stacjami okazały się Lębork i Resko, gdzie termometr platynowy, zmierzył na wysokość 5 cm w poletku -2°C. Najcieplej było na południu, wschodzie i południowym wschodzie, gdzie utrzymywało się grube zachmurzenie frontowe z opadami i zanikającymi burzami.

Zobacz też: Burze na całym kontynencie. Ponad 20 tysięcy wyładowań w godzinę. Niespotykane temperatury

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy z 17.05.2023 / 18.05.2023 r. na stacjach IMGW-PIB w Polsce

przymrozki na obszarze Polski
Powszechne przymrozki przy gruncie na północy kraju ubiegłej nocy i o poranku

Co ciekawe pojawił się także lokalny i późny przymrozek na Pomorzu Zachodnim. Na stacji synoptycznej w Resku, na wysokości pomiarowej 2 m w klatce meteorologicznej termometr rezystancyjny zmierzył temperaturę minimalną -0,6°C.

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w Polsce na stacjach PSHM

przymrozki w Polsce
Przymrozki w Polsce na 2 m w klatce meteorologicznej

Przymrozki i zimne dni od soboty ustąpią w całej Polsce

Średnia dobowa wczoraj była niska i przeważnie w dolnym przedziale wiosny termicznej. Koniec bieżącego tygodnia i przyszły tydzień, przyniesie średnią dobową temperaturę powietrza charakterystyczną dla lata termicznego w Polsce.

Przeczytaj również: Żar z południa wtargnie na kontynent. Ponad 40 stopni Celsjusza. Upał w Polsce jeszcze w maju?

Średnia dobowa temperatura powietrza na stacjach klimatologicznych IMGW-PIB w Polsce

przymrozki w Polsce
Niska średnia dobowa temperatura powietrza jak na drugą połowę maja

Warto rzucić okiem na prognozowaną temperaturę maksymalną, bo wiele wskazuje, że zacznie nam się rozkręcać wczesne lato termiczne. Już w weekend możliwe pierwsze w tym roku dni gorące, czyli przekroczenie 25°C.

Maksymalna temperatura powietrza zanotowana w okresie od 18.05.2023 r. do 27.05.2023 r. według modelu ECMWF

wysoka temperatura i dni gorące, możliwe przymrozki w kraju
Silne ocieplenie i dni gorące w Polsce

Prognozowana średnia temperatura powietrza w okresie od 18.05.2023 r. do 27.05.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

zmiana trendu w pogodzie
Dni gorące i średnia dobowa typowa dla lata termicznego w wielu regionach. Prognoza powyżej 4-5 dni może ulec zmianie

Silne ocieplenie przed nami. Możliwe pierwsze dni gorące i upał w tym roku

Niewykluczone, że już w przyszłym tygodniu zdarzą się pierwsze dni upalne w Polsce. Zatem wiele wskazuje, że wskazywany przez nas trend na znacznie cieplejszą drugą połowę maja ma szanse się ziścić. Sygnalizowaliśmy niejednokrotnie, że pod koniec ostatniego miesiąca meteorologicznej wiosny możliwe są dni gorące i pierwszy upał w 2023 r. na obszarze naszego kraju.

Maksymalna temperatura powietrza w okresie od 18.05.2023 r. do 27.05.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

dni gorące i pierwszy upał w Polsce. Przymrozki już nie wystąpią
Będą pierwsze dni gorące w Polsce i upał w 2023 roku

Prognozowana wstępnie średnia temperatura powietrza na okres od 18.05.2023 r. do 27.05.2023 dla Polski według modelu liczonego w IMGW-PIB WRF-GFS Medium

przymrozki, a potem wybuch lata w Polsce
Silne ocieplenie, będzie termiczne lato w Polsce sugerują modele liczone w IMGW-PIB

Już w najbliższy weekend poczujemy letnie temperatury w Polsce. Nie grożą nam już tak silne ulewy, ale w ciepłych, wilgotnych i chwiejnych masach powietrza tworzyć będą się gwałtowne burze, których pod koniec maja może być dużo, prowadząc do lokalnych szkód wiatrowych, deszczowych, gradowych oraz od wyładowań atmosferycznych.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl