Przymrozki nie odpuszczą. Silny wyż ze wschodu ściąga zimne powietrze polarno kontynentalne do Polski (MAPY PRZYMROZKÓW)

Przymrozki pojawiły się w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek rano na obszarze Polski. Duże ochłodzenie spowodowane jest dominacją kontynentalnego wyżu rosyjskiego, który od dłuższego czasu umacniał się na wschodzie. Od soboty ciśnienie w centrum tego układu barycznego zacznie spadać. Do naszej części Europy wraz z początek nowego tygodnia wkroczą niże baryczne i opady atmosferyczne. Ustąpią dlatego też nocne i poranne przymrozki, które mogą utrzymać się do poniedziałku.

Pogoda. Stabilny wyż kontynentalny ściągnął do nas zimne powietrze

W centrum wyżu znad Rosji panuje ciśnienie przekraczające 1040 hPa. My znajdujemy się po jego zachodniej stronie. Płynie do nas zimna polarno, kontynentalna masa powietrza, która dłuższy okres czasu zalegała nad Federacją Rosyjską. Przez krótki okres czasu znalazła się ona nawet w rejonach Arktycznych. Dłużej zalegało jednak nad kontynentem w obrębie wyżu, co skutkowało jej mocnemu wychłodzeniu.

Prognozowane odchylenie temperatury, 8.10.2021, 18Z według modelu GFS, uwzględniając okres klimatologiczny 1981-2010.

Przymrozki nie odpuszczą. Silny wyż ze wschodu ściąga zimne powietrze polarno kontynentalne do Polski (MAPY PRZYMROZKÓW)

Silna blokada antycyklonalna nad Europejskim Obszarem Synoptycznym, która nie dopuszcza niżów znad Atlantyku do Europy widoczna na mapie poniżej. Dlatego na szybkie ocieplenie nie mamy co liczyć. Najwyższe ciśnienie wystąpiło w piątek na północnym-wschodzie kraju, gdzie w godzinach porannych osiągnęło nawet 1040 hPa. Następnie zaczęło spadać. W weekend wyż będzie słabnąć, a zmiana pogody czeka nas od wtorku.

Prognoza ciśnienia na poziomie morza wraz z położeniem najważniejszych centrów ośrodków barycznych nad Europa i obszarami przyległymi na dzień 8.10.2021, 18Z według modelu GFS

pogoda. blokada antycyklonalna

Pogoda. Pierwsze przymrozki, również na wysokości 2 m za nami

Masa powietrza o cechach polarno kontynentalnych charakteryzuje się niską zawartością pary wodnej, co skutkuje występowaniem pogodnego nieba i dobrą przejrzystością. Po wschodzie słońca, temperatura szybko rośnie, ale nocami przy bezchmurnym niebie i adwekcji ze wschodu następuje silne radiacyjne wypromieniowanie ciepła.

Podczas ostatniej nocy i o poranku lokalne przymrozki pojawiły się na wschodzie, południu, centrum kraju. Cieplej i bez przymrozków było na zachodzie, a najwyższe wartości odnotowano wzdłuż gmin nadmorskich.

przymrozki w polsce, piątek rano

Przy gruncie notowano na ogół wartości od -6°C do -1°C. Oprócz tego na wysokości klatki meteorologicznej, czyli 2 m.n.p.g zanotowano ujemne wartości m.in w Siedlcach, Białymstoku i Suwałkach oraz Zamościu.

Temperatura minimalna przy gruncie zanotowana na wybranych stacjach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego w nocy z czwartku na piątek

pogoda. niska temperatura

Pomiary wykonane na standardowej wysokości, czyli 2 m.n.p.g wskazują, że ujemne wartości odnotowano szczególnie we wschodniej połowie kraju.

przymrozki w kraju

Weekend przyniesie kolejne przymrozki. Największe spadki temperatury będą w porze nocnej i nad ranem. Po wschodzie słońca temperatura zacznie szybko rosnąć

Weekend również będzie chłodny i z przymrozkami. Po wschodzie słońca przy bezchmurnym niebie temperatura ma jednak szybko rosnąć. Na termometrach w sobotę zobaczymy od 10°C do 14°C. Najchłodniej będzie na wschodzie, a niższe wartości poniżej 10°C są możliwe głównie na obszarach podgórskich, gdzie może być od 5°C do 8°C w najcieplejszym momencie dnia.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 9 października 2021 w godzinach porannych. Najwięcej obszarów z przymrozkami będzie na wschodzie i południu, ale mogą się one zdarzyć także na północy i w centrum. Gdzieniegdzie wartości okażą się niższe od prognozowanych przez model szwajcarski.

pogoda. kolejne przymrozki

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza, 9 października 2021 według modelu GFS

ochłodzenie w polsce

Pierwszy dzień weekendu będzie na ogół pogodny. Wzrosnąć może zachmurzenie głównie na północy oraz w Karpatach. Sugerują nam to prognozy modeli o wysokiej rozdzielczości.

W niedzielę pozostaniemy pod wpływem cyrkulacji wschodniej. Dlatego też płynąć ma do nas w dalszym ciągu zimna masa polarno kontynentalna. Więcej chmur może pojawić się na zachodzie i częściowo północy, a największe zachmurzenie ma panować na południu, gdzie na krańcach południowych zdarzyć mogą się opady atmosferyczne. Na termometrach zobaczymy od 9°C do 13°C. Chłodniej może być na obszarach podgórskich od 4°C do 8°C.

niska temperatura październik 2021

Jeszcze chłodniejsza okaże się noc z niedzieli na poniedziałek. Wtedy to przymrozki mogą być najsilniejsze podczas mijającego weekendu, co przy pogodnym niebie i adwekcji suchej masy kontynentalnej nie będzie niczym nadzwyczajnym o tej porze roku.

ujemna temperatura w polsce

Zmiana cyrkulacji od wtorku

Ostatnia noc z przymrozkami przypadnie na noc z niedzieli na poniedziałek oraz godziny poranne na początku nadchodzącego tygodnia. Od wtorku czeka nas zmiana cyrkulacji, wkroczą niże, pojawi się więcej chmur, a w górach w drugiej dekadzie października możliwe są większe opady zimowe.

Europejski model ECMWF sygnalizuje dużą ujemną anomalię temperatury dla Polski, Europy Zachodniej i Południowej. Po suchym okresie synoptycznym, przyszły tydzień będzie z częstymi opadami. Napłynąć ma do nas zimna masa z północnego-zachodu o cechach polarno morskich.

Prognozowane średnie odchylenie temperatury w okresie od 11.10.2021 do 18.10.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

pogoda. ujemne odchylenie temperatury

Druga dekada października będzie wilgotna w całym kraju. Będzie to spowodowane przemieszczaniem się po peryferiach klina wyżowego znad Europy Zachodniej niżów barycznych, które przyniosą dużo chmur, opady, a czasem i też nieco silniejszy wiatr. Aura ma być dynamiczna.

opady powyżej normy wieloletniej