Pogoda długoterminowa. Złe prognozy. Najpierw przymrozki, potem wzrośnie dynamika w pogodzie, a nawet spadnie śnieg w górach

Pogoda długoterminowa. Złe najnowsze prognozy. Najpierw przymrozki, a potem wkroczymy w okres dynamicznej aury. Spadnie śnieg w górach. Sprawdzimy najnowsze wyliczenia modeli europejskich i amerykańskich.

Pogoda długoterminowa. Chłodniej na wschodzie, cieplej na zachodzie

Pewnej istotnej zmianie uległa jedna z najświeższych prognoz modelu klimatycznego CFS. Wynika z niej, że w skali miesięcznej najchłodniej będzie we wschodniej części Polski, gdzie temperatura plasować powinna się w normie wieloletniej. Na zachodzie, północy i częściowo południu mają być to wartości lekko powyżej. Wyliczenia te zostały zainicjowane warunkami brzegowymi z okresu od 27.09.2021 do 6.10.2021.

Pogoda długoterminowa. Złe prognozy. Najpierw przymrozki, potem wzrośnie dynamika w pogodzie, a nawet spadnie śnieg w górach

Jeśli chodzi o opady, to na przeważającym obszarze Polski ilość opadów powinna być poniżej normy wieloletniej. W zachodniej części kraju, możliwe są w skali miesięcznej opady w normie wieloletniej dla października. Tak jak powyższa prognoza, została ona zainicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 27.09.2021 do 6.10.2021.

pogoda. opady w polsce

CFS wskazuje na utrzymanie się chłodnego okresu synoptycznego do przełomu 2 i 3 dekady października

Następnie prześledźmy anomalie tygodniowe w oparciu o model CFS. Widzimy wyraźnie, że na przełomie 1 i 2 dekady października czeka nas chłodny okres synoptyczny. Należy podkreślić, że CFS najpóźniej ze wszystkich modeli wygenerował sygnał, który pokazał nam nadejście znacznego ochłodzenia. Najszybciej można było to zaobserwować na GEFS i ECMWF oraz GFS. Dlatego tak ważne jest, aby analizować różne modele. Szczególnie na dłuższy okres czasu. Poniższa anomalia na wysokości 2 m.n.p.g uwzględnia okres klimatologiczny 1984-2009. Widzimy, że średnia tygodniowa anomalia będzie w okresie od 7.10.2021 do 14.10.2021 poniżej normy na wschodzie, południu i częściowo centrum kraju. Cieplej ma być na zachodzie, a na krańcach północnych nawet z wartościami powyżej normy wieloletniej.

Polska pozostanie pod wpływem pogodnego wyżu do pierwszych dni drugiej dekady października. Od wtorku kierunek adwekcji ulegnie zmianie, zaczną pojawiać się niże baryczne z frontami i opadami w Polsce.

pogoda długoterminowa. wartości powyżej normy wieloletniej

Amerykański model CFS prognozuje, że w przedziale czasowym od 14.10.2021 do 21.10.2021 utrzyma się w Polsce temperatura przeważnie poniżej normy wieloletniej. W górach i na obszarach podgórskich może spaść śnieg, ale na nizinach będą pojawiać się okresami opady deszczu i dużo chmur.

pogoda długoterminowa. wartości znacznie powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Silne ocieplenie możliwe dopiero w 3 dekadzie mijającego miesiąca

Wiele wskazuje, że temperatura powyżej normy klimatologicznej powróci w okresie od 21.10.2021 do 28.10.2021. Wtedy to najcieplej powinno być na północy, natomiast anomalia tygodniowa powinna wyjść powyżej normy klimatologicznej.

Pogoda długoterminowa. Złe prognozy. Najpierw przymrozki, potem wzrośnie dynamika w pogodzie

Pogoda długoterminowa. Zimny GEFS początkowo, potem trend ulega jednak zmianie

Kolejnym modelem, który użyjemy do wyznaczenia trendu w pogodzie na najbliższe tygodnie będzie model GEFS. Pokazuje on nam wyraźnie, że przed nami zimny przełom 1 i 2 dekady października. Szczególnie niskie wartości mają być na południu i wschodzie. Możemy dostrzec, że anomalia jest znacznie poniżej normy z lat 1981-2010, a w porównaniu do prognoz CFS nigdzie nie powinna być powyżej normy.

pogoda długoterminowa. wartości poniżej normy wieloletniej

Utrzymanie się chłodnego okresu synoptycznego sygnalizuje model GEFS. Pokrywa się to zatem z prognozami modelu CFS, jaki pokazuje, że zimne masy powietrza utrzymają się w Polsce również po 15 października 2021.

Trend z temperaturą powinien ulec zmianie dopiero w 3 dekadzie miesiąca. Jednak z uwagi na odległy termin i dużą zmienność w procesach pogodowych, prognozy numeryczne mogą ulec korekcie.

zimno w polsce i europie

Sygnał wskazujący na wzrost temperatury powyżej normy wieloletniej pojawia się dopiero na przełomie 2 i 3 dekady października. Są to jednak bardzo odległe wyliczenia, które mogą się nie sprawdzić. Pomimo tego, że CFS i ECMWF również wskazują na zmianę trendu w pogodzie. Wiarygodność tak odległych prognoz nie jest duża, zatem traktujmy to jako ciekawostkę.

pogoda. Ocieplenie w prognozach

Pogoda. Zimny również europejski ECMWF, ale i on sygnalizuje znaczne ocieplenie pod koniec miesiąca

Ostatnim modelem, którego użyjemy do wyznaczenia trendu na najbliższe tygodnie będzie europejski model ECMWF. Potwierdza on nam wystąpienie chłodnego okresu synoptycznego na przełomie 1 i 2 dekady października. Temperatura na obszarze całej Polski będzie w tym okresie poniżej normy, a od 8.10.2021 do 11.10.2021. Zdarzać mają się na nizinach przymrozki. Poniższa mapa ilustruje nam możliwy rozkład anomalii temperatury w okresie od 11.10.2021 do 17.10.2021, co sygnalizuje utrzymanie się niskich, ujemnych odchyleń temperatury od normy wieloletniej.

pogoda. zimny ecmwf

Dopiero na przełomie 2 i 3 dekady października sytuacja z rozkładem tygodniowej anomalii temperatury zacznie się zmieniać. Na przeważającym obszarze Polski, model ECMWF, wylicza temperaturę w normie wieloletniej. Jedynie na południowym-wschodzie wartości te mają być poniżej normy. Zdecydowanie szybsze ocieplenie na ostatnią dekadę miesiąca widzą modele amerykańskie.

 temperatura w normie wieloletniej

Dopiero pod koniec października, model ECMWF prognozuje anomalie powyżej normy wieloletniej. Szczególnie na zachodzie i północy kraju. Na pozostałym obszarze mają być to na ogół wartości w normie wieloletniej. Jeszcze cieplejsze na koniec miesiąca są modele amerykańskie, ale prosimy jednak traktować tak odległe wyliczenia jako ciekawostkę, gdyż na okres powyżej 2 tygodni, rozbieżności w prognozach trendu potrafią być bardzo duże.

 wartości powyżej normy klimatologicznej

1 komentarz do “Pogoda długoterminowa. Złe prognozy. Najpierw przymrozki, potem wzrośnie dynamika w pogodzie, a nawet spadnie śnieg w górach”

Możliwość komentowania została wyłączona.