Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Siarczysty mróz do -20 i ostatnia śnieżyca sezonu. Rekordowy śnieg i niskie temperatury. Bomba chłodu również w Polsce

Mróz i śnieg. Zima nie powiedziała ostatniego słowa

Do Polski i naszego regionu nadchodzi ochłodzenie. Najbliższe noce przynieść mogą mróz i przymrozki w Polsce. To jednak nic w porównaniu z ostatnim w sezonie atakiem zimy, który trwa w USA. Mieszkańcy regionów od Kanady po Teksas zmagają się z silną śnieżycą i silnymi spadkami temperatury.

Załamanie pogody przyniosło mróz i śnieżyce

Przez wschodnie i częściowo centralne stany USA przetoczył się chłodny front atmosferyczny. Za frontem doszło do spływu bardzo chłodnego, arktycznego powietrza z północy. W związku z tym temperatury w stanach takich jak Kolorado, Wyoming, czy Montana spadły poniżej zera (w stopniach Celsjusza).

Mróz w USA

Widać tu, że temperatura nawet w centralnych regionach USA spadła do zaledwie 5 stopni Fahrenheita. Daje to mróz na poziomie -15 stopni. Dalej na północ, bliżej granicy z Kanadą, mróz przekracza nawet -20 stopni Celsjusza. To bardzo niskie temperatury jak na koniec kwietnia. Tym bardziej, że jeszcze kilka dni temu w USA mieliśmy do czynienia z prawdziwym wybuchem wiosny. Ostatnie godziny przyniosły w Stanach nie tylko znaczne spadki temperatury. Prócz mrozu przez wiele regionów przeszły opady śniegu. Podczas gdy na Zachodnim Wybrzeżu powoli możemy mówić o upałach, w Ameryce Centralnej i Północnej sypnęło śniegiem. Lokalnie możemy mówić o śnieżycy, gdyż śnieg padał naprawdę intensywnie.

Atak zimy i mróz również na północnym wschodzie

Silne ochłodzenie dotknęło nie tylko centralne regiony USA. Ostatnie dni przyniosły również mróz i śnieg na północnym wschodzie. Arktyczne powietrze dotarło również w region Wielkich Jezior. Zimno zrobiło się między innymi w Chicago, Nowym Jorku, czy Bostonie. Z naszego punktu widzenia, jako zapalonych łowców burz w bardzo ciekawy sposób doszło do wymiany mas powietrza w opisywanym regionie.

Atak zimy poprzedzony został aktywnymi burzami

Na Wschodnim Wybrzeżu przed silnym ochłodzeniem doszło do rozwoju linii burz. Lokalnie burze te były naprawdę intensywne. O sile i potencjale tych burz, niech świadczy, że prawie dobę później linia ta wędruje dalej na wschód, już nad wodami Atlantyku. Sprawdzić to można tutaj. Po burzach, wraz z mrozem przyszły opady śniegu. Śnieżyca i mróz na koniec kwietnia to dla wielu Amerykanów rzecz całkowicie niespotykana. Tymczasem poranek w wielu miejscach w Stanach Zjednoczonych wyglądał tak jak poniżej. Film ten nagrany został zaledwie 10 godzin temu. Sprawa jest świeża.

Ochłodzenie i mróz również w Polsce

Jak się okazuje, ostatnie podrygi zimy zdarzyły się nie tylko w USA. W naszym regionie świata również dochodzi właśnie do adwekcji chłodu z północy. O mrozie i możliwym śniegu po 22 kwietnia pisaliśmy już kilka dni temu. W wielu miejscach Europy Centralnej i Wschodniej najbliższe noce przyniosą przymrozki, a nawet mróz. Przykładowo noc z piątku na sobotę przyniesie ujemne temperatury w Niemczech, Polsce, na Ukrainie, Białorusi. Lokalnie przymrozki i mróz wystąpią również na Słowacji i w Czechach. O regionach tak oczywistych jak Skandynawia, czy Alpy wspominać nie trzeba, choć wspomnę, że tu mróz sięgać może nawet -20 stopni.

Dodatkowo, w piątek, czy sobotę nie wyklucza się lokalnych, przelotnych opadów śniegu również w naszym kraju. Jak widać zima nadal nie chce powiedzieć ostatniego słowa. Na szczęście z każdym dniem i operacją słońca wyżej nad horyzontem, mroźne zapędy zimy mają coraz mniejsze szanse powodzenia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk