Siarczysty mróz do -53 stopni na wschodzie. Rekord ujemnej temperatury kraju. Zima i chłód wracają do Polski

Oczywiście mróz na poziomie -50 stopni nie zdarza się w Polsce i nie zamierzam pisać tego w tytule wpisu. Jednak do napisania tekstu, prócz oczywistej prognozy pogody dla Polski skłania mnie jeszcze jeden fakt. Mróz poniżej -50 stopni pojawił się nie tylko w Rosji. O tym, prócz pogody dla Polski również napiszę kilka zdań.

Silny mróz daleko na wschodzie. Padł rekord temperatury minimalnej

Zacznijmy od doniesień pogodowych z Azji. Przez wiele dni silny mróz trzyma w środkowej Rosji. Nic nadzwyczajnego, ponieważ spadki temperatury poniżej -50 stopni zdarzają się w regionie co zimę. Nawet ostatniej doby.

Mróz na wschodzie jest bardzo silny
Mróz na wschodzie jest naprawdę silny

Jednak nocą z 22 na 23 stycznia wydarzyło się w pogodzie coś bardzo ciekawego. W Chinach, w miejscowości Jingtao 22 stycznia termometry wskazały -53 stopnie Celsjusza. Jest to nowy rekord wszechczasów tego kraju jeśli chodzi o temperaturę minimalną. Poprzedni rekord wynosił -52.3 stopni i został odnotowany w roku 1969. Jak widać więc mróz na wschodzie nie odpuszcza, a zima trzyma tamtejszych mieszkańców w lodowym uścisku. Przeczytaj również: Silna śnieżyca na koniec stycznia. Atak zimy i burze śnieżne

Mróz pojawia się coraz śmielej w Europie

Pierwsza połowa stycznia była bardzo rozczarowująca jeśli chodzi o spadki temperatury w Europie. Znajdowaliśmy się przez wiele tygodni w strefowej cyrkulacji powietrza z zachodu. Dlatego też do większości regionów znacznie częściej napływało ciepłe powietrze atlantyckie niż arktyczne masy ze wschodu.

Mróz pokazuje się w Europie
Mróz pokazuje się w Europie

Powyżej temperatury w Europie z dzisiejszego poranka. Nie mówię, że kontynent zalała fala chłodu. Jednak wartości temperatur wyglądają z pewnością bardziej zimowo niż choćby tydzień temu. Słaby mróz pojawia się nawet w Hiszpanii. Nie mówiąc już nawet o wschodzie kontynentu, gdzie temperatury zaczęły być w końcu ujemne przez całą dobę. Sytuacja z temperaturami powoli wraca w Europie do zimowej normy. Tym bardziej, że do końca stycznia mróz obejmie jeszcze bardziej znaczący obszar Europy.

Mróz do końca stycznia w prawie całej Europie

Powyżej prognoza temperatury na poranek 28 stycznia. Widać, że praktycznie w każdym kraju Europy temperatury będą ujemne. Wciąż nie jest to mróz siarczysty i nawet nie zbliżamy się do rekordów jakie opisywałem na początku wpisu. Jednak w zimie lepszy mróz kilkustopniowy, niż mgliste, wilgotne dni z temperaturą w okolicach 5-8 stopni. Przynajmniej takie mam zdanie na temat zimy. Większy śnieg wkurza wszystkich niemiłosiernie, jednak lekki mróz w zimie nie przeszkadza mi w niczym. Czytaj również: Wichura w prognozach dla Polski

Zimowa końcówka stycznia w Polsce

Wiemy już, że w Chinach padł rekord temperatury minimalnej. Wiemy również, że mróz coraz śmielej pokazuje się na coraz większym obszarze Europy. Sprawdźmy teraz co widzą prognozy w sprawie temperatur do początku lutego dla Polski.

Mróz wróci do Polski

Model ECMWF wylicza, że mróz coraz śmielej będzie pojawiał się również w Polsce. Podczas najbliższych kilkudziesięciu godzin jeszcze tylko nocami, kiedy to temperatury na północy i południu spadać mogą w okolice -5 stopni. W piątek i sobotę ujemne temperatury pozostaną na północy i południu kraju również na na godziny dzienne. Jednak ochłodzenie nie potrwa długo. Już w niedzielę, wraz z nurkowaniem z północy głębokiego niżu w region napłyną cieplejsze, morskie masy powietrza i temperatury znów powędrują do dodatnich wartości.