Silne wichury w prognozach dla Polski na przełom stycznia i lutego. Prędkość wiatru w niektórych rejonach naszego kraju może przekroczyć 100 km/h. Dynamiczne pogoda, a nawet możliwe burze śnieżne.
Silne wichury na przełomie stycznia i lutego możliwe, lokalnie mogą spowodować szkody
Od dłuższego czasu z dużą uwagą przyglądamy się wiązkom prognostycznym, aby określić wstępny trend w pogodzie na przełomie stycznia l lutego, kiedy to powinna wzrosnąć wyraźnie dynamika w pogodzie i silna blokada antycyklonalna ustąpi.
Wzrost dynamiki w pogodzie będziemy obserwować już w drugiej części mijającego tygodnia, częściej zacznę pojawiać się opady stałe, mieszane i deszczu. Jednak szczególnie interesujące prognozy numeryczne są na ostatnie dni stycznia i pierwsze dni lutego, kiedy to cyklony mogą powodować szybko zmieniające się i groźne warunki pogodowe.
Poszczególne wiązki prognostyczne pokazują nam możliwość wystąpienia silnego wiatru, którego prędkość może sięgnąć 50-110 km/h. Najsilniej może powiać nad samym morzem i wybrzeżu, ale istotnie nasilony przepływ możliwy jest także w innych regionach naszego kraju. Na przykład w Karkonoszach pod koniec miesiąca porywy wiatru mogą sięgać nawet 130-160 km/h, ze szczególnym uwzględnieniem Śnieżki, która jest nazywaną „polską królową wichur”. Jednak nic nie wskazuje, aby pobity został poryw 234 km/h.
Trend w kierunku silnego wiatru prognozuje ECMWF
Na okres powyżej 5-7 dni lepiej bazować na europejskim modelu ECMWF, który często dobrze sygnalizuje trendy w pogodzie. Musimy pamiętać, że atmosfera jest chaotyczny, nieliniowym systemem, dlatego na bardziej precyzyjne prognozy numeryczne musimy poczekać do weekendu. Okres od 29.01.2023 do okolic 2 lutego 2023 r. może charakteryzować się szybko zmieniającymi się warunkami pogodowymi, kiedy to prognozy pogody i ostrzeżenia będzie trzeba śledzić codziennie.Śledź na bieżąco nasze prognozy długoterminowe.
Silne wichury wyliczane przez europejski model. Prognozowany wstępnie silny wiatr na koniec miesiąca, 30 stycznia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF
Wstępnie prognozowana prędkość wiatru na 30 stycznia 2023, 18 UTC dla Polski według modelu ECMWF
Liczne fronty atmosferyczne pojawią się pod koniec stycznia nad Polską. Nie zabraknie wtedy opadów śniegu, mieszanych i krupy śnieżnej, istnieje nawet ryzyko wystąpienia rozproszonych burz śnieżnych. W obszarach przejaśnień i rozpogodzeń możliwy jest nocami mróz dwucyfrowy w naszym kraju.
Silne wichury i śnieżyce konwekcyjne, a nawet i burze śnieżne na przełomie stycznia i lutego w Polsce, 30 stycznia 2023, 18 UTC według modelu ECMWF
Wał wyżowy ustąpi, jego miejsce zajmie rozległy obszar niżowy z centrami na północ od Polski
Pole niżowe zajmie miejsce rozległego wału wyżowego, sprowadzając dużą dynamikę na koniec stycznia i początek lutego. Dużo jednak zależeć będzie od głębokości i trajektorii niżu barycznego z układem frontów atmosferycznych i różnicy ciśnienia pomiędzy niżem a wyżem znad Azorów. W kolejnych dniach zaobserwujemy stabilizacje prognoz numerycznych na ten okres. Na skutek wzrostu poziomego gradientu ciśnienia po południowej stronie wiru niżowego, pojawić może się silny wiatr, który odczujemy w całym. Szczególnie nad morzem oraz w górach spełnione zostaną kryteria dla wichury, ale niewykluczone, że wiatromierze IMGW zmierzą porywy sięgające i przekraczające 20 m/s – czyli 72 km/h.
Prąd strumieniowy nad Polską nasilić może wichury
Oprócz sporego gradientu barycznego, przepływ w całej troposferze nasilić może się prąd strumieniowy. Sprzyjać on może także silnej cyklogenezie. Głównie europejski model ECMWF pokazuje nam porywy wiatru o skali wichury. Są jednak także poszczególne realizacje modelu GFS, które wskazują wiatr o skali wichury na przełomie stycznia i lutego. Generalnie to właśnie europejski model ECMWF ma lepszą sprawdzalność i dokładność, niż model amerykański GFS.
Przeczytaj również: Wir polarny gwałtownie osłabnie. Nadchodzi silne ocieplenie stratosferyczne. Czekają nas duże anomalie pogodowe i tęgi mróz
Silny i meandrujący prąd strumieniowy napędzić może przepływ w troposferze i intensyfikować niżów na północy Europy, wstępnie prognozowana jego intensywność i położenie na wysokości izobarycznej 300 hPa
Wał wysokiego ciśnienia pod koniec tygodnia zostanie zlikwidowany. Obecnie stanowi on istotny element blokady cyrkulacji strefowej atmosfery. Jego miejsce zajmie obszar niżowy znad północnej części Starego Kontynentu oraz Atlantyku Północnego, ale dopiero w weekend i na początku przyszłego tygodnia.
Silne wichury możliwe na przełomie stycznia i lutego nie tylko w Polsce
W kolejnych dniach z dużą uwagą będziemy przyglądać się realizacjom numerycznym różnych modeli meteorologicznych dla Polski, aby określić poprawnie zasięg i intensywność zjawisk atmosferycznych na przełomie stycznia i lutego. Śledźcie na bieżąco nasz portal, w którym opisywać będziemy najnowsze prognozy.
FaniPogody.pl