Silne burze nad Polską. Superkomórki burzowe i duży kontrast termiczny. Pogoda dynamiczna w kraju

Silne burze występują dziś nad Polską. Superkomórki burzowe i duży kontrast termiczny w naszej części Europy. Pogoda okazuje się w poniedziałek dynamiczna.

Silne burze rozwinęły się dziś nad Polską

Pogoda w kraju kształtowana była przez układ niskiego ciśnienia z całym systemem mocno uwodnionych frontów atmosferycznych. W zasięgu niżu utrzymywało się wilgotne powietrze polarno-morskie, które podczas bieżącej doby wszędzie przyniosło opady deszczu oraz punktowe silne burze.

Szczególnie aktywne ośrodki konwekcyjne zaobserwowano m.in na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej i Mazowszu. Grzmiało również na obszarze woj. świętokrzyskiego. Pojedyncze, ale znacznie mniej aktywne ośrodki konwekcyjne pojawiły się na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. W czasie burz wysokość opadów mogła sięgać do 10-30 mm, punktowo zdarzyły się opady drobnego, lecz intensywnego gradu i wiatr w porywach do 60-80 km/h.

Zobacz też: To nie ostatnie załamanie pogody w tym tygodniu nad Polską. Z południa uderzą ulewy do 40-70 mm i aktywne burze

Gradobicie zaobserwowano m.in na północy woj. śląskiego, czyli w rejonie Częstochowy. Występowały także w poniedziałek superkomórki burzowe, czyli zgodnie z naszymi przewidywaniami.

Silne burze dziś. Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez detektory wyładowań w poniedziałek na obszarze Polski

silne burze w kraju
Silne burze nad Polską

Dynamiczna pogoda i aktywne burze gradowe. Występowały obfite opady deszczu

Poniedziałek przyniosł typową niżową pogodę. Obserwowano przewagę zachmurzenia dużego i całkowitego. Jednak po południu w centrum oraz na południu kraju zdarzyły się większe przejaśnienia. Opady deszczu, lokalnie burze, punktowo z drobnym gradem. Spodziewana wysokość opadu miejscami do 20 mm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 13°C do 19°C, najcieplej na Suwalszczyźnie do blisko 23°C; nieco chłodniej w rejonach podgórskich około 13°C w Lublinie. Wiatr był na wschodzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-wschodni; nad morzem umiarkowany w porywach do 55 km/h. Natomiast na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany z kierunków zmieniających się. W górach i podczas burz porywy wiatru do 80 km/h.

Zobacz też: Gwałtowne burze nad Polską. Grad, ulewy i silny wiatr. Wiemy, gdzie uderzy załamanie pogody

Silne burze i duży kontrast termiczny. Temperatura maksymalna, 15 maja 2023, 08:00-20;00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

silne burze w kraju
Duży kontrast termiczny i silne burze nad Polską

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Burze występujące wieczorem na obszarze woj. mazowieckiego szybko zanikną. Stopniowo słabnące i ustępujące opady deszczu. Z uwagi niewielką prędkość wiatru i dużą wilgotność powietrza. Głównie na południu spodziewane są zamglenia i lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Na termometrach zobaczymy od około 8°C do 12°C, w rejonach podgórskich miejscami chłodniej 5°C, 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie oraz nad morzem początkowo porywisty, z kierunków południowych i zachodnich.