Silne gradobicia spowodowały zniszczenia w Polsce. Burze superkomórkowe przyniosły grad do 4,5 cm

Silne gradobicia spowodowały duże zniszczenia w Polsce. Do tego wiał silny wiatr, który łamał drzewa i uszkadzał linie energetyczne.

Minionej nocy silne gradobicia zaznaczyły się na obszarze woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. Niestety wyrządziły one znaczne szkody. Na skutek przejścia intensywnych burz, zanotowano połamane drzewa, zalania i podtopienia, ale także uszkodzone linie energetyczne. Burzom towarzyszyły wysoka aktywność elektryczna. Dodatkowo w okolicach Koszalina doszło do podtopień na skutek obfitych opadów burzowych w krótkim czasie. Dziś znów opady gradu dają się we znaki w drugiej połowie dnia.

W niektórych regionach odnotowano tak silne gradobicia, które powodowały szkody, uszkadzając budynki czy samochody, powodując zniszczenia lamp i szyb pojazdów. Szacuje się, że miejscami prędkość wiatru mogła sięgać 60-90 km/h, mimo że nie potwierdzają tego depesze ze stacji IMGW, gdyż punktowe uderzenia wiatru są mocno punktowe w burzach. Z danych telemetrycznych i radarowych IMGW-PIB wynika, że wysokość opadów w burzach na północnym zachodzie naszego kraju dochodziła do 30-35 mm. Najwięcej deszczu spadło na stacji synoptycznej KOŁOBRZEG-DŹWIRZYNO, gdzie zmierzono deszczomierzem 31.5 mm, ale lokalnie mogło być tego deszczu więcej z uwagi na mocno nierównomierny charakter opadów konwekcyjnych.

Na skutek przejścia silnych gradobić zabieleniu ulegały drogi na Pomorzu Zachodnim. Środa jest kolejnym dniem w naszej części Europy, gdzie to występują intensywne zjawiska burzowe.

Liczba wyładowań CG – suma 24 h na obszarze Polski.

dynamiczna pogoda w Polsce
Silne burze w kraju

Liczba wyładowań CG+IC

gwałtowne burze nad Polską
Gwałtowne burze w kraju

Znów utworzyły się silne burze na wskazanym wcześniej obszarze. Pojawiła się silna superkomórka na Opolszczyźnie

Dzisiaj w dalszym ciągu są warunki do tworzenia się gwałtownych burz, które zgodnie z prognozami uformowały się na południowym zachodzie naszego kraju oraz częściowo w centrum. Ponownie odnotowano silne gradobicia, np. w Opolu i okolicach. Powolny ruch burz sprzyjać może dużej akumulacji opadów, która sięgnąć może nawet 10-30, a punktowo do 45 mm. Wzrost aktywności konwekcyjnej zaobserwowano w drugiej części dnia, a najsilniejsze burze są prognozowane na godziny wieczorne i noc ze środy na czwartek.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym na godzinę 19:00 czasu lokalnego według satelity geostacjonarnego wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi dla Polski

silne gradobicia w kraju
Silne gradobicia w Polsce

Wyładowania atmosferyczne zanotowane od 17:00 do 19:00 czasu urzędowego dziś w Polsce

silne gradobicia i dynamiczna pogoda w Polsce
Silne gradobicia w Polsce minionej nocy, jak i też dziś w drugiej części dnia.

Silne gradobicia dalej możliwe w Polsce

Najbliższa noc zapowiada się z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym. Głównie na zachodzie, południowym zachodzie i częściowo w centrum możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 35 mm, natomiast w Sudetach lokalnie do 45 mm. Miejscami w burzach grad do 2-3 cm. Gdzieniegdzie na południu kraju po opadach wystąpią mgły ograniczające widzialność do 300-400 m. W najchłodniejszej części nocy od zaledwie 13°C na Pomorzu, 16°C, 18°C na większości obszaru. Niewykluczone, że będzie to kolejna noc tropikalny. Dlatego, że termometry pokażą do 20°C, 21°C w centrum i miejscami na wschodzie kraju w najchłodniejszej części nocy. Wiatr okaże się słaby, zmienny z przewagą kierunków północnych, jedynie na wschodzie i miejscami na południu kraju południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70-80 km/h. Zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań online.

Fanipogody.pl