Upał największy w tym roku. Blisko 36°C. Mamy rekord tego lata, do tego gwałtowne burze gradowe w Polsce

Upał największy w tym roku. Wczoraj na stacjach IMGW-PIB zmierzono najwyższą temperaturę w tym roku. Mamy nowy rekord lata 2023 r., co więcej wieczorem i w nocy na północnym zachodzie naszego kraju przechodziły gwałtowne burze. Środa zapowiada się kolejnym upalnym dniem sierpnia, dodatkowo możliwe są silne zjawiska burzowe na jeszcze większym obszarze naszego kraju.

Fala upałów w Polsce

W środę aura w Polsce kształtowana jest przez pole wyżowe, za które odpowiedzialne są układy wyżowe, których centra znajduje się nad północnymi i wschodnimi rejonami Starego Kontynentu. Do naszej części Europy dociera upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. W wielu regionach warunki pogodowe okażą się dziś stabilne. Z prognoz numerycznych wynika, że główna koncentracja stref opadów i burz, występować ma w regionach północnych oraz zachodnich. Głównie na tych obszarach napływająca masa powietrza będzie wykazywać się największą chwiejnością, co może skutkować rozwojem gwałtownych burz. Przybierać mogą one formę klastrów burzowych i ośrodków pulsacyjnych.

Prognoza burzowa na okres od 16.08.2023 r. do 17.08.2023 według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

burze w Polsce
Burzowa prognoza na okres od 16/17 sierpnia 2023 r.

Środa przyniesie upał i silne burze. Najsilniejsze zjawiska konwekcyjne znów wieczorem i w nocy

Środa przyniesie w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, jednak okresami wzrastające do dużego. W pierwszej części dnia północnym zachodzie, ale także po południu i wieczorem na zachodzie, w centrum i na południu kraju przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Możliwa wysokość opadów w czasie burz około 15 mm, tylko na południu Dolnego Śląska do 20-25 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 25°C, 27°C na północnym zachodzie, wyższe wartości, które sięgną do 31°C, 33°C na pozostałym obszarze tylko w centrum lokalnie 34°C. Znacznie chłodniej w rejonach górskich i podgórskich od 27°C do 30°C, najchłodniej nad samym morzem od 21°C do 23°C. Z uwagi na stosunkowo niewielki poziomy gradient baryczny. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków południowych. Tylko na północnym zachodzie słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni, w górach wiatr okresami porywisty. W czasie burz wiatr w porywach do 70-80 km/h.

Nawet do 50 mm opadów w burzach

Z prognoz numerycznych wynika, że dziś największa aktywność burzowa może przypaść na godziny wieczorne i nocne. Prognozy numeryczne wskazują, że zjawiska burzowe wystąpią dziś na południowym zachodzie kraju w ciepłej, zwrotnikowej masie powietrza, występującej na przedpolu pofalowanego pofalowanego frontu atmosferycznego będą się formować i wolno przemieszczać na północ w godzinach nocnych. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym okażą się silne opady burzowe, które dochodzić mają do 15-20 mm/godz. Skumulowana suma opadów burzowych na południowym zachodzie kraju może osiągać 25-35 mm, a lokalnie nie można wykluczyć nawet 40-50 mm. W czasie burz porywy wiatru związane z konwekcją nie powinny przekraczać 70-75 km/h.

Prawdopodobne są również opady gradu do 2-3 cm, głównie w pierwszej połowie nocy. Niewykluczone, że zjawiska konwekcyjne utrzymają się do godzin porannych w czwartek. Szczególnie w pasie od Małopolski i Podkarpacia po Warmię również miejscami mogą tworzyć się burze. Jednak zjawiska im towarzyszące będą zdecydowanie słabsze. Wysokość opadów w zasięgu komórek burzowych nie przekroczy na ogół 10-15 mm, natomiast porywy wiatru nie będą większe niż 60-65 km/h.

Prognoza burzowa na 16 sierpnia 2023 r. do godziny 20:00 czasu lokalnego według IMGW-PIB dla Polski

Prognoza burzowa na okres od 16.08.2023 r. od 20:00 do 17.08.2023 r. 08:00 czasu urzędowego w Polsce według IMGW-PIB

Burzowa i upalna miniona doba. Wystąpiła też noc tropikalna

Wyładowania atmosferyczne w minionych 30 godzinach na obszarze Polski i krajów przyległych

Burze nad Polską ubiegłej doby.

Upał okazał się silny

Ubiegła doba okazała się najgorętsza w tym roku na obszarze Polski. Padły miejscowe rekordy ciepła dla mijającego roku. Należy wspomnieć, że na stacji meteorologicznej w Ostrołęce odnotowano 35,7°C i była to najwyższa zmierzona wartości na wysokości 2 metrów w klatce meteorologicznej. Niewiele chłodniej było na automatycznej stacji IMGW w Legionowie, gdzie termometr zmierzył (35,6°C), natomiast na warszawskiej synoptycznej stacji na Okęciu odnotowano 34,3°C. Na szczególną uwagę zasługuje dość nietypowo rozkład najwyższych dziś wartości temperatury. Najczęściej to właśnie na zachodzie i południu notujemy najwyższe temperatury, natomiast we wtorek był to obszar od Kujaw i Żuław po Mazowsze i Mazury, nietypowo nawet Kętrzynie było ponad 35°C. Niewiele brakowało a upał pojawiłby się na stacji meteorologicznej położonej na Helu.

Upał i silne burze w kraju

Upał w Polsce największy od początku 2023 roku. Temperatura maksymalna, 15 sierpnia 2023 – 08:00-20:00 czasu lokalnego w Polsce według IMGW-PIB

upał i najwyższa temperatura
Upał i silne burze w kraju. Najwyższe temperatury w tym roku na stacjach PSHM

Noc tropikalne i silne burze w kraju

Warto również wspomnieć, że za nami kolejna noc tropikalna. Nietypowo najwyższą temperaturę zmierzono na stacji w Gdańsku, gdzie zmierzono 21.1°C. Tropikalna noc, gdzie nie temperatura nie spadła poniżej 20°C wystąpiła miejscami na Pomorzu, ale także na Ziemi Lubuskiej.

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w nocy z 15/16 sierpnia 2023 – 20:00-08:00 czasu urzędowego w Polsce

upał i potem noc tropikalna w kraju
Noc tropikalna w niektórych rejonach Polski

Kolejne dni zapowiadają się również upalne i lokalnie burzowe, dlatego zalecamy śledzić dane z radarów i detektorów online.

Fanipogody.pl