Silne przymrozki uderzyły w kraju. Temperatura spadła do -6°C w Polsce

Silne przymrozki pojawiły się w kraju. Temperatura przy gruncie spadła aż do -6°C. Sprawdź, gdzie odnotowano najniższą temperaturę.

W środę aura Polsce była kształtowana przez silny i rozległy układ wysokiego ciśnienia o imieniu „TIN”, jakiego centrum znalazło się nad wodami Morza Norweskiego oraz obszarem Skandynawii. Względem minionych dni spływała do nas znacznie chłodniejsza masa powietrza. Wyż zbudowany w arktycznym powietrzu przyniósł ubiegłej nocy silne spadki temperatury.

Nad Polską w nocy z 3/4 maja 2023 r. znajdowało się przetransformowane powietrze arktyczne, który płynęło do nas z północnego zachodu. Dodatkowo zaznaczało się jedno z centrów wyżowych nad naszym krajem. Silne spadki temperatury w czasie nocy radiacyjnych mogły wyrządzić duże szkody w rolnictwie, gdyż miejscami ujemna temperatura występowała nie tylko przy gruncie, ale również na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m nad poziomem gruntu w klatkach i osłonach radiacyjnych.

Silne przymrozki spowodowane adwekcją i radiacją. Analiza sytuacji barycznej na 4 maja 2023 r. 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

silne przymrozki w kraju
Silne przymrozki i dominacja wyżu. Zachmurzenie frontowe uchroniło przed przymrozkami jedynie SE Polski

Już w nocy z 2/3 maja 2023 r. w wielu regionach Polski północnej powszechne okazały się przygruntowe przymrozki. Większe spadki temperatury pojawiły się w nocy z 3/4 maja 2023 r., które objęły przeważający obszar naszego kraju.

Silne przymrozki. Temperatura minimalna przy gruncie w nocy z 2.05.2023/ 3.05.2023 r. na stacjach IMGW-PIB

Silne przymrozki w kraju
Silne przymrozki na obszarze Polski

Lokalnie przymrozek został odnotowany w klatkach meteorologicznych. Najchłodniej było na stacji w Olsztynie, gdzie odnotowano -1,4°C na wysokości 2 metrów.

Temperatura minimalna na 2 m w nocy z 2.05.2023 / 3.05.2023 r. w Polsce na stacjach IMGW-PIB

silne przymrozki w kraju
Silne przymrozki jak na maj również na 2 m, co mogło poczynić szkody w rolnictwie

Silne przymrozki w wielu regionach Polski

Przymrozki objęły jeszcze większy obszar naszego kraju w nocy z 3/4 maja 2023 r, gdy to przy gruncie na stacji klimatologicznej w Suwałkach zmierzono -6°C. Najcieplej było w tym czasie na południowym wschodzie, gdzie radiacyjne wypromieniowanie ciepła ograniczało zachmurzenie związane ze strefą frontową, co widać doskonale na poniższych mapach.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy z 3/4 maja 2023 r. na obszarze Polski

ujemna temperatura w kraju
silne spadki w kraju

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w nocy z 3/4 maja 2023 r. na stacjach IMGW-PIB

silne spadki temperatury w kraju
Przymrozki również na 2 m w Polsce. Miejscami przebieg temperatury mógł być inny niż na stacjach IMGW-PIB

Dotarło do nas zimne powietrze arktyczne

Obszarem źródłowym masy, która przyniosła sprzyjające warunki do wystąpienia ujemnej temperatury okazały się rejony Arktyki. Wygląda jednak na to, że kolejna noc również będzie przymrozkowa na obszarze Polski. W czasie panowania wyżu i braku chmur, dochodzić ma do silnego wypromieniowania ciepła z gruntu wieczorem i po zachodzie słońca. W sprzyjających warunkach silne przymrozki będą występować przynajmniej do około 8 maja 2023 r. Druga dekada miesiąca okaże się znacznie cieplejsza z mniejszym prawdopodobieństwem spadków temperatury poniżej zera w czasie majowych nocy i poranków.

Zobacz też: Mróz do -10 blisko Polski. Czy rolnicy i sadownicy w Polsce mają obawiać się niskich temperatur?

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 4 maja 2023, 06 UTC dla miasta Warszawa. Ukazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni zanim dotarło do Polski. Wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w minionych 24 godzinach na stacjach IMGW-PIB

Śledźcie na bieżąco nasze najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl