Silne ulewy nadchodzą do Polski. W krótkim czasie spadnie ponad 30-50 mm. Na termometrach nawet 15-16°C. Wiosenna pogoda zawita do kraju

Silne ulewy pojawią się w kolejnych dniach nad Polską. Nasz kraj znajdować będzie się pod wpływem aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery. Czeka nas duża dynamika w pogodzie. Jednak powrotu zimy w tym miesiącu oraz na początku marca 2024 r. nie będzie.

Silne ulewy w ostatnich tygodniach lutego 2024 r. możliwe

Luty 2024 r. okazuje się nie tylko bardzo ciepły, ale także wilgotny. Na przeważającym obszarze Polski stacje meteorologiczne IMGW zanotowały przekroczone miesięczne normy opadowe w kilka dni. Przed nami jednak ostatnie tygodnie mijającego miesiąca, które również zapowiadają się z dużą ilością opadów atmosferycznych. Pojawią się dlatego zalania i podtopienia, wzrośnie również miejscami poziom wód w rzekach. W wielu regionach utrzymuje się bardzo duża wilgotność gleby, co wynika z częstych opadów atmosferycznych w mijającym półroczu chłodnym.

Prognoza anomalii opadów w okresie od 20.02.2024 r. do 27.02.2024 r. według modelu klimatycznego CFSv2

silne ulewy w Polsce
Sporo opadów w Polsce, silne ulewy możliwe pod koniec lutego 2024 r. Prawdopodobne lokalne podtopienia

Z prognoz numerycznych wynika, że okresami silne ulewy zaznaczą się do końca lutego w naszych szerokościach geograficznych, co wynikać ma głównie z wysokiej aktywności cyrkulacji strefowej atmosfery i dużej częstotliwości przechodzenia frontów atmosferycznych. Na polach i łąkach powszechne okażą się kolejne rozlewiska, gdyż przez wysoką wilgotność gleby kolejne opady atmosferyczne nie mogą swobodnie wsiąkać. Sytuacja hydrologiczna na niektórych rzekach również może ulec pogorszeniu.

Prognoza anomalii ciśnienia w okresie od 20.02.2024 r. do 27.02.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

duża dynamika w pogodzie
Wpływ niżowej pogody przyniesie częste ulewy i wahania temperatury, ciśnienia i silny wiatr

We wtorek na przeważającym obszarze Polski obserwujemy przelotne opady pochodzenia konwekcyjnego, których natężenie jest na ogół słabe, gdzieniegdzie umiarkowane. Są to przeważnie krótkotrwałe opady atmosferyczne o niedużej akumulacji. W środę przez Polskę przejdzie aktywniejszy front zokludowany, który przewędruje z zachodu na wschód naszego kraju. Najsilniej popada zwłaszcza w pasie dzielnic północnych i północno wschodnich, gdzie natężenie okresami będzie umiarkowane.

Sytuacja baryczna na 21.02.204, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

silne ulewy nad Polską
Silne ulewy w Polsce

Atlantycka cyrkulacja namiesza w pogodzie. W okolicach weekendu zaznaczy się wpływ niżu wędrującego z południa Europy

Druga część mijającego tygodnia zapowiada się nie tylko bardzo ciepło, ale również wilgotnie. Kolejne fronty nacierać będą z zachodu. Szczególnie w okolicach najbliższego czwartku i piątku popada intensywniej w pasie od okolic Górnego Śląska, przez dzielnice centralne aż po Warmię i Mazury. Natężenie opadów okresowo będzie umiarkowane, gdzieniegdzie przejściowo silne. Koniec tygodnia zapowiada się z szybko zmieniającymi warunkami atmosferycznymi, co wynikać ma m.in z wysokiej aktywności cyrkulacji zachodniej atmosfery, ale także wędrówki niżu z południa wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego.

Silne ulewy w Polsce i dynamiczna pogoda pod koniec lutego 2024 r.

Sytuacja baryczna na 22.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

silne ulewy w Polsce
Fronty zbliżają się do Polski i są związane z aktywnym Atlantykiem. Przyniosą ulewy

W okolicach weekendu oraz w weekend nad zachodnimi dzielnicami naszego kraju zaznaczy się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Wzdłuż strefy frontowej przemieszczać będzie się zaburzenie falowe, które urośnie następnie do postaci ośrodka niskiego ciśnienia. Dlatego na zachodzie prognozowane są większe opady atmosferyczne, szczególnie o charakterze wielkoskalowym. Przelotnie popada też mokry śnieg i deszcz ze śniegiem, ale zimy z tego nie będzie.

Prognozowana sytuacja baryczna na 24.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

duży kontrast termiczny nad Polską oraz ulewy
Duży kontrast termiczny w sobotę nad Polską – podział na cieplejszy wschód i chłodniejszy zachód

Najnowsze prognozy numeryczne pokazują umiarkowane i okresowo intensywne opady deszczu w pasie od rejonu Dolnego Śląska, Śląska Opolskiego, sięgając Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej, Kujaw oraz Pomorza i części woj. warmińsko-mazurskiego w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę. Natężenie opadów oraz ich stopniowy zanik prognozujemy w drugiej połowie sobotniego dnia.

Prognoza zasięgu i wysokości opadów atmosferycznych do 1 marca 2024 r. 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ulewy i aktywny atlantyk
Silne ulewy w wielu regionach pod koniec lutego 2024 r.

Dużo opadów w Polsce, dochodzić będzie do podtopień i zalań, jak i też wzrostu poziomu wód w rzekach

Do końca mijającego tygodnia czeka nas bardzo wilgotny okres synoptyczny, który wynikać m.in z oddziaływania aktywnej cyrkulacji strefowej oraz wędrówki aktywnego i szybko pogłębiającego się niżu z południa na północ. W niedzielę popada szczególnie we wschodniej części kraju, ale nie będą to silne ulewy. Wysokość opadów powinna sięgnąć 20-45 mm, a więc w wielu regionach spadnie w kilka dni tyle deszczu, ile przeważnie spada w ostatnim miesiącu meteorologicznej zimy. Niewykluczone, że silna ulewa prognozowana w okolicach weekendu oraz w sobotę spowoduje, że na niektórych stacjach IMGW zobaczymy sumy opadowe przekraczające 50 mm. W wielu regionach norma opadowa dla lutego będzie przekroczona ponad 2-krotnie.

Zobacz też: Niszcząca wichura coraz bliżej. Wiatr 130-140 km/h przyniesie zniszczenia i paraliż lotniczy w Europie

Silna ulewa w nocy z piątku na sobotę według modelu ECMWF dla Polski

opady obfite w kraju
Silne ulewy w Polsce – 24 lutego 2024 r. i możliwy śnieg m.in w Sudetach

Ekstremalnie ciepły i wilgotny luty 2024 r. Silne ulewy w trzeciej dekadzie lutego 2024 r.

Reasumując, koniec lutego 2024 r. zapowiada się nie tylko bardzo ciepło, ale także z dużą częstotliwością opadów atmosferycznych w formie ciekłej. Pojawić mogą się nawet krótkotrwałe silne ulewy, powodując dużą akumulację opadu w krótkim czasie w wielu regionach. Na polach i łąkach wystąpią powszechne rozlewiska, gdyż gleba nie będzie w stanie przyjąć takiej ilości wody. Przekreślone są szanse na nadejście zimy termicznej w ostatnich dniach lutego. Luty 2024 r. idzie więc nie tylko na rekord miesięcznej anomalii, który do 29 lutego 2024 r. wyniesie około 5.8°C względem lat 1991-2020 r., ale także zapisze się jako wilgotny, a na wielu stacjach synoptycznych IMGW skrajnie wilgotny.

Prognozowany duży kontrast termiczny i wysoka temperatura powietrza w sobotę, 24 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

ciepły i wilgotny luty 2024 r.
Ciepły i wilgotny luty 2024 r.

Prognozowana wysoka temperatura powietrza w niedzielę, 25 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

ulewy w Polsce
Spory kontrast termiczny jeszcze w niedzielę

Wkrótce podamy kolejne informacje pogodowe dla Polski.

Źródło: Fanipogody.pl