Silne ulewy zmierzają do Polski. Niż z opadami wkroczy od południa. Spadnie 15 mm. Niżowa pogoda w kolejnych tygodniach

Silne ulewy nadejdą do Polski. Zbliża się ośrodek niżowy, który będzie płytki, lecz przyniesie umiarkowane, okresami silne opady deszczu. Wysokość opadów może sięgnąć do 15 mm. Prognozy wskazują, że kolejne tygodnie listopada przyniosą na ogół niżowy wzór pogody.

Od kilku tygodni utrzymuje się nad Europą i obszarami przyległymi bardzo aktywna cyrkulacja strefowa i okresowo południkowa. Nad Stary Kontynent przeważnie znad Atlantyku docierają kolejne ośrodki niskiego ciśnienia z rodowodem atlantyckim wraz z układami frontalnymi, przynosząc dynamiczne warunki pogodowe, opady i burze. Dodatkowo w obrębie dojrzałych niżów tworzą się wtórne niże baryczne, jak i też przechodzą niewielkie zaburzenia falowe, które przekształcają się czasem w płytkie niże.

Prognozy numeryczne wskazują, że koniec tygodnia znów przyniesie wzrost dynamiki w pogodzie na obszarze Polski. Przez nasz kraj przejdzie płytki ośrodek niskiego ciśnienia, jaki przyniesie silne ulewy, wzrost prędkości wiatru, a na obszarach podgórskich i górskich także wichury.

Prognoza zasięgu ulewy na 5 listopada 2023, 11 UTC według modelu ICON dla Polski

pogorszenie pogody
Pogorszenie pogody w niedzielę

Prognoza zasięgu i wysokości opadów na 5 listopada 2023, 14 UTC według modelu ICON dla Polski

załamanie pogody
Załamanie pogody w niedzielę

Prognoza zasięgu opadów do 5 listopada 2023, 16 UTC według modelu ICON dla Polski

niż w niedzielę nad Polską
Niż przyniesie większe opady w niedzielę

Nie ustaje niżowy wzór pogody, który trwa już od kilku tygodni. Także początek listopada charakteryzuje się szybko zmieniającymi warunkami pogodowymi i intensywnymi opadami oraz silnym wiatrem, a nawet i pojedynczymi burzami w Polsce.

Maksymalne porywy wiatru w minionych 24 godzinach na obszarze Polski

Silny wiatr w Polsce. Źródło: ogimet.pl

Ubiegłej doby występowały silne opady deszczu. Komunikat IMGW-PIB

Podsumowanie wczorajszego dnia. Opad 💦❄️ całkowity – suma z 24 godz. do dziś do godziny 7:00 (system #RainGRS).

Maksymalny opad 👇

🔹 71 mm woj. dolnośląskie – Zieleniec (dane ze stacji meteorologicznej),

🔹 62 mm woj. opolskie – Głubczyce (dane ze stacji meteorologicznej),

🔹45 mm woj. małopolskie – Dolina Pięciu Stawów (dane ze stacji meteorologicznej),

🔹 45 mm woj. pomorskie – Gdańsk Świbno (dane ze stacji meteorologicznej),

🔹 44 mm woj. kujawsko-pomorskie – Toruń (dane ze stacji meteorologicznej).

Opady całkowity – suma 24 godziny [mm] – system RainGRS

silne opady w kraju
Ulewy w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Suma opadów na stacjach synoptycznych IMGW w okresie od 3.11.2023 r. / 4.11.2023 r. – 07:00-07:00 czasu lokalnego w Polsce

silne opady w Polsce
Obfite opady w minionych 24 h. Źródło: CMM IMGW

Niżowa pogoda na początku listopada 2023 r.

Poprzedni niż, który przyniósł silne ulewy i wichury odsunął się już z naszej części Europy. Jednak już w niedzielę zacznie wkraczać na fala na froncie, która powinna szybko przekształcać się w płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Niż baryczny przejdzie przez południowy – wschód i częściowo wschód naszego kraju. Opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresowo i gdzieniegdzie silnym zaznaczą się początkowo głównie w pasie od woj. śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i sięgając miejscami w głąb kraju. Dodatkowo wysoko w Tatrach możliwe opady śniegu, głównie w szczytowych partiach gór do 5-15 cm, wcześniej, bo już w nocy z soboty na niedzielę możliwe są w wyższych partiach gór opady zimowe, powodując przyrost do 5-10 cm pokrywy śnieżnej.

Silne ulewy w nocy na obszarze Polski

Z biegiem godzin umiarkowane i gdzieniegdzie silne opady atmosferyczne zaczną obejmować kolejne regiony Polski. Strefa opadów wielkoskalowych przemieszczać będzie się na północ, północny – wschód. Dotrze nad woj. mazowieckie, lubelskie i podlaskie oraz Mazury. Silne opady będą na szczęście krótkotrwałe, dlatego sumy opadowe nie powinny przekroczyć 5-15 mm. Będzie to więc istotne pogorszenie pogody, które zepsuje pogodę w ostatni dzień tygodnia miejscami.

Zobacz też: Wichury z wiatrem 150-160 km/h będą uderzały z zachodu w listopadzie.

Prognoza zasięgu i wysokości opadów do 5 listopada 2023 r. dla Polski według modelu ICON

silne opady w Polsce
Silne ulewy w Polsce tylko lokalnie

Prognoza zasięgu i wysokości opadów do 6 listopada 2023, 12 UTC według modelu francuskiego ARPEGE

silne opady w Polsce
Czekają nas większe opady, ale podtopień nie powinno z tego być

Wilgotny i wietrzny listopad

Przynajmniej pierwsza połowa listopada przyniesie takie sumy opadowe, które spowodują, że na wielu stacjach IMGW przekroczone zostaną miesięczne sumy opadowe. Ubiegły miesiąc zapisał się w Polski jako ciepły, ale wilgotny, a nawet skrajnie wilgotnie, gdyż nie brakowało regionów z sumami opadów 2-3 krotnie wyższymi, niż wynosi norma wieloletnia dla października. Listopad 2023 r. również może zapisać się jako miesiąc ciepły, lecz wilgotny na przeważającym obszarze, gdyż przeważać ma niżowa pogoda i częsta wędrówka układów niskiego ciśnienia i stref frontów atmosferycznych.

Modele numeryczne jasno sugerują, że czeka nas kolejna fala silnego wiatru, który najgroźniejszy okaże się w górach i na obszarach podgórskich. Największe porywy wiatru zostaną odnotowane na stacjach meteorologicznych w Karpatach i Sudetach, nasilając się wyraźnie już w nocy z soboty na niedzielę. Ponownie najwyższe porywy zmierzą anemometry na szczytach polskich gór, gdzie przekroczona zostanie bariera 100-140 km/h. Duża prędkość wiatru o charakterze fenowym schodzić ma z wyższych partii gór w doliny, osiągając 70-90 km/h. Szczególnie silna wichura jest prognozowana na krańcach południowych woj. małopolskiego i podkarpackiego.

Prognoza porywów wiatru na 5 listopada 2023, 12 UTC według modelu niemieckiego ICON dla Polski

silny wiatr na południu
Silny wiatr w Karpatach i Sudetach

Prognoza prędkości wiatru w Karpatach, 5 listopada 2023, 8 UTC według modelu ALADIN

silne porywy wiatru w Karpatach
Silne porywy wiatru w Karpatach

Nie ulega wątpliwości, że niżowa pogoda rozgości się na dłużej w Polsce. Dlatego przyszły tydzień przyniesie częste opady, dużo chmur i spore wahania temperatury. Na szczęście dominacja cyrkulacji strefowej spowoduje, że nie będzie istotnego ataku zimy w pierwszej połowie listopada. Wyjątkiem okażą się tu tylko szczytowe partie gór, gdzie dopada okresami więcej śniegu.

Prognozy stale monitorujemy i podamy w kolejnych dniach nowe informacje.

Fanipogody.pl