Silne wichury w Polsce. Prędkość wiatru przekracza 140 km/h. Front okluzji psuje pogodę i zmierza na wschód

Silne wichury pojawiły się zgodnie z prognozami w Polsce. Prędkość wiatru w szczytowych partiach Sudetów przekracza 140 km/h. Dodatkowo przez nasz kraj przechodzi front zokludowany z zachodu na wschód.

Silne wichury w Polsce spowodowane dużą różnicą ciśnienia i obecnością prądu strumieniowego

Pod koniec tygodnia Polska jest w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery. Pogodę kształtuje niż z rodowodem atlantyckim, którego centrum znajduje się dziś nad Skandynawią. Pomiędzy wyżem z południa a niżem z północy wzrósł poziomy gradient ciśnienia, co przełożyło się na wzrost prędkości wiatru w całym kraju. Przepływ powietrza nasila się tylko duża różnica ciśnienia, ale także obecność meandrującego nad Europą i przyległościami prądu strumieniowego. Pęd powietrza z wyższych wysokości ma tendencje ku ziemi. Zwłaszcza w zasięgu stref opadowych i przechodzącego frontu o charakterze zokludowanym.

Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD ukazujące zasięg opadów atmosferycznych w drugiej części dnia

Dane radarowe w Polsce

Silna wichura w Karkonoszach i Tatrach

Stanowiący istotne zagrożenie wiatr jest obserwowany głównie w górach i obszarach podgórskich. Słabiej wieje nad morzem, gdzie przeważnie prędkość wiatru jest poniżej progu wichury, czyli porywów sięgających 20 m/s – 72 km/h. Groźna i wietrzna pogoda daje się we znaki również na południu Podkarpacia. Na tym obszarze wiatromierze IMGW, mierzą silne podmuchy wiatru z kierunków południowych, które przyjmują postać wiatru halnego. Na Śnieżce porywy sięgają blisko 40 m/s.

Porywy wiatru na śnieżce od drugiej części nocy z soboty na niedzielę w Polsce

Silne podmuchy na Śnieżce

Klasycznie i zgodnie z naszymi przypuszczeniami, najsilniejsze porywy wiatru są notowane w Sudetach. Na wysokogórskiej stacji IMGW, położonej na górze Śnieżka, 1613 m n.p.m wiatr sięga w porywach aż 140 km/h. Jest to efekt nie tylko zaostrzenia się poziomego gradientu ciśnienia, ale także obecności dolno-troposferycznego prądu strumieniowego, który nasila poziomy przepływ mas powietrza na wysokości ponad 1,5 km nad poziomem morza. Na drugim miejscu jest stacja wysokogórska IMGW, która znajduje się w Tatrach Zachodnich, a dokładniej na Kasprowym Wierchu, 1983 m n.p.m, gdzie w kulminacyjnym momencie trwającej silnej wichury porywy sięgały 122 km/h, więc niewiele mniej niż w Karkonoszach. Niewykluczone, że silny wiatr, które występuje w górach i na obszarach podgórskich, utrudni przebieg indywidualnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich.

https://youtu.be/XNe9vu344f4

Silna wichura w górach. Porywy wiatru prognozowane, 15 stycznia 2023 r. 12 UTC dla Polski

Wichura w Karkonoszach, Tatrach i Bieszczadach. Mocne podmuchy wiatru nad Morzem Bałtyckim i wzdłuż gmin nadmorskich

Silne wichury przynosi wielocentryczny niż znad południowej Skandynawii

W ostatni dzień mijającego tygodnia pogodę w Polsce kształtuje wieloośrodkowy niż z centrum nad południową Skandynawią. Przechodzi przez obszar naszego kraju front okluzji położony w dość głębokiej zatoce niżowej. Przynosi on na nizinach i wyżynach opady deszczu, natomiast w górach i obszarach podgórskich możemy spodziewać się opadów mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Jednak późnym wieczorem i w nocy strefa frontowa dotrze do wschodniej połowy kraju, przynosząc opady mieszane i stałe na obszarze południowo wschodniej i wschodniej części Polski.

Zobacz także: Atak zimy w Polsce. Spadnie 10-40 cm śniegu. Pojawi się mróz. Mamy nowe prognozy

Prognoza sytuacji synoptycznej na 15 stycznia 2023 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według modelu DWD

Front okluzji nad Polską

Obserwujemy dziś nad Polską bardzo dużą różnice ciśnienia. Z danych pomiarowych, które pochodzą z sieci PSHM wynika, że najniższe ciśnienie panuje na północy i północnym zachodzie naszego kraju. Na Pomorzu Zachodnim i Pomorzu Środkowym oraz Wschodnim barometry mierzące ciśnienie zredukowane do poziomu morza pokazują zaledwie 996-998 hPa. W tym samym czasie na krańcu południowo wschodnim Podkarpacia notowane jest 1014 hPa, co daje nam około 18 hPa różnice ciśnienia. W minionych godzinach odnotowano nawet 20-24 hPa gradient poziomy ciśnienia nad Polską.

Ciśnienie zredukowane do poziomu morza, 15 stycznia 2023, 11:00 czasu urzędowego na stacjach PSHM w Polsce

Duży gradient baryczny w Polsce

Duża prędkość wiatru wynika nie tylko z bliskości głębokiego, wielocentrycznego niżu znad Skandynawii, ale także obecności prądu strumieniowego nad Polską, który nasila przepływ w troposferze.

Prąd strumieniowy nad Polską, 15 stycznia 2023, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

Prąd strumieniowy nasila przepływ w troposferze

Wiatromierze notują najsilniejszy wiatr na Śnieżce i Kasprowym Wierchu

Nie ulega wątpliwości, że trwająca obecnie wichura jest szczególnie groźna w górach i na obszarach podgórskich. Precyzyjnie mierzące wiatr anemometry ultradźwiękowe na stacjach IMGW zanotowały najsilniejsze porywy wiatru na WOM Śnieżka i Kasprowy Wierch. Na trzecim miejscu jest stacja synoptyczna w Bielsku Białej, gdzie odnotowano 83 km/h. Poza górami i obszarami podgórskimi wiatr jest na ogół poniżej progu wichury. Wyróżnia się nam jednak przeniesiona kilka lat temu stacja Elbląg-Milejowo, jak i też stacja synoptyczna z miejscowości Racibórz z maksymalnym porywem 79 km/h.

Maksymalne porywy wiatru w minionych 24 godzinach w Polsce na głównych stacjach meteorologicznych IMGW

Najsilniej wieje na stacjach wysokogórskich. Silne wichury w górach

Groźny wiatr w Polsce. Istotnie podwyższona prędkość wiatru może stanowić dziś poważne zagrożenie w górach

Zagrożone są dziś indywidualne zawody w skokach narciarskich, które odbywają się w Zakopanem. Rozpoczynają się one dziś o godzinie 16:00 czasu lokalnego. Najsilniej wieje dziś w szczytowych partiach Tatr, gdzie porywy sięgają nawet 100-120 km/h. Jednak w samej stolicy Podhala porywy wiatru są znacznie słabsze i poniżej progu wichury. Wiatromierz mierzący wiatr na maszcie 10 metrowych w Zakopanem zmierzył, jak do tej pory poryw wiatru sięgający 14,4 m/s – 51,8 km/h. Dla porównania na Gubałówce maksymalny poryw z 10 minut sięgnął aż 16,1 m/s – 58 km/h. Taka prędkość wiatru może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia skoczków narciarskich, dlatego indywidualny konkurs w skokach narciarskich może się nie odbyć, bądź też mogą pojawić się przerwy w skokach narciarskich z uwagi na silny wiatr mierzony w obrębie skoczni.

Zobacz także: Silna śnieżyca uderzy w Polskę. Do 40 cm śniegu na południu. Niże genueńskie wtargną z impetem

W kolejnych godzinach na Podhalu oraz w samym Zakopanem, porywy wiatru mierzone przez instrumenty IMGW mogą sięgać nawet 55-80 km/h. W obrębie Wielkiej Krokwi wiatr ma być jednak poniżej progu wichury, gdyż skocznia im. Stanisława Marusarza jest osłonięta przez las i znajduje się w obniżeniu terenu. W kolejnych godzinach przekonamy się, czy zawody w skokach narciarskich odbędą się.

Silne wichury. Porywy wiatru prognozowane przez model Aladin, 15 stycznia 2023, 12 UTC dla obszaru Słowacji oraz Tatr, Podhala i Bieszczadów

silny wiatr o skali wichury w Polsce
Silny wiatr w Bieszczadach i Tatrach oraz na Podhalu

Prognozowane porywy wiatru w m/s, prognozowane przez model o wysokiej rozdzielczości WRF-ICON EU, wizualizacja CMM IMGW-PIB na 15 stycznia 2023, 14 UTC dla Podhala i Tatr

silny wiatr w Polsce
Prognoza wysoko rozdzielczego modelu WRF – ICON EU

Porywy wiatru prognozowane przez model ALADIN dla obszaru Słowacji, Tatr i Podhala oraz Bieszczadów, 15 stycznia 2023, 15 UTC

porywy wiatru w kraju
Porywy wiatru w Polsce i na Słowacji

Groźne wichury zaczną słabnąć po zachodzie słońca w wielu regionach. Najsilniej powieje jeszcze w Karkonoszach, Bieszczadach i nad Morzem Bałtyckim

Na przeważającym obszarze Polski wiatr zacznie słabnąć dopiero wieczorem i nie będzie stanowił zagrożenia. Silnie powieje jeszcze najbliższej nocy w samych Bieszczadach i Sudetach. W samym Zakopanem i na Podhalu wiatr halny zacznie wyraźnie tracić na sile po zachodzie słońca. W nocy z niedzieli na poniedziałek silny wiatr da się we znaki na Morzu Bałtyckim, gdzie możliwy jest jeszcze sztorm. Istotnie nasilony poziomy przepływ powietrza odczuwalny ma być również na wybrzeżu, północnej części woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Prognozowane porywy wiatru na 15 stycznia 2023, 18 UTC dla Polski. Prędkość wiatru w górach i obszarach podgórskich może być zaniżona przez model europejski

silny wiatr w Polsce
Niedoszacowane porywy wiatru w górach

Prognozowane porywy wiatru na 15 stycznia 2023 r., 22 UTC według ICON EU dla Polski

silne wichury w kraju
Silne wichury w Polsce zaczną słabnąć w nocy z 15/16 stycznia 2023 r.

W poniedziałek wiatr nie będzie stanowił już zagrożenia i osłabnie w całym kraju. Kolejne dni będą przynosić okresami zwiększoną prędkość wiatru, ale na nizinach i wyżynach poniżej progu wichury.

Fanipogody.pl