11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Silne załamanie pogody 06-08.04. Burze, tornada i grad w USA. Burze możliwe również w Polsce

Burze w USA. Załamanie pogody 6-8 kwietnia

Dawno w swoich wpisach nie odwiedzałem USA. Okazuje się, że przez Amerykę przemieszcza się bardzo aktywny front atmosferyczny przynosząc burze, nawałnice, a nawet tornada. Sprawdźmy, gdzie obecnie w Stanach przechodzą najgroźniejsze burze.

Aktywny front chłodny daje burze w USA

Przez centralne stany USA przemieszcza się bardzo aktywny front chłodny. Strefa frontowa rozciąga się obecnie od granicy z Kanadą w stanie Nebraska, aż po upalne Phoenix na zachodzie USA. Podczas gdy na wschód i południe od frontu notowane są bardzo wysokie temperatury, za frontem jest zimno. W czasie gdy w Kansas, czy Oklahomie notujemy 24 stopnie, przykładowo w Denver jest zaledwie 5 stopni powyżej zera. W związku z tak dużym kontrastem termicznym zjawiska towarzyszące przechodzeniu frontu są groźne.

Dodatkowym elementem, który potęguje rozwój burz jest silna zbieżność wiatru. Patrząc na powyższą mapę (windy.com) widać doskonale z jak różnych kierunków wieje przed frontem i za nim. Przed frontem napływają ciepłe masy powietrza z południa USA. Za frontem obserwujemy adwekcję chłodu z północy. Na styku tych dwóch mas, przy zbieżności wiatru i przy wspomaganiu frontu atmosferycznego dochodzi do rozwoju silnych burz i nawałnic.

Nawałnice w USA są naprawdę silne. Niosą śmiertelnie groźne zjawiska

Ze względu na ryzyko występowania silnych burz, służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia przez burzami i nawałnicami dla kilku stanów. W związku z występowaniem silnych burz wydano ostrzeżenia pogodowe dla stanów Oklahoma, Kansas, Iowa, Południowa Dakota i Wisconsin. Prócz nawalnych opadów deszczu synoptycy ostrzegają mieszkańców wymienionych stanów przez opadami dużego gradu, a nawet zejściem tornada. Wnioskując po bardzo dużej aktywności burz w USA, zjawiska mogą być naprawdę groźne.

Silna burze w USA

Obecnie najaktywniejsze burze występują w stanie IOWA i powoli wkraczają do Minnesoty. Na drodze silnej, dobrze zorganizowanej burzy znajduje się choćby Minneapolis. Jednak to nie jedyna silna struktura burzowa w USA. Bardzo silną komórkę burzową obserwujemy również w Oklahomie. Ta burza ma potencjał, by nieść olbrzymi grad a nawet tornado.

Przez stolicę stany, Oklahomę w dniu wczorajszym przetoczyło się silne tornado niosąc duże zniszczenia materialne w mieście. Obecna doba zapowiada się również burzowo na wymienionym obszarze. W związku z tym z bacznością obserwowali będziemy rozwój wydarzeń i burz w środkowych stanach USA.

Burze również w Europie, ale nie tak groźne

Oczywiście, w Europie o tej porze roku i tak niekorzystnych warunkach (zwłaszcza termicznych) nie możemy mówić o występowaniu silnych burz. Nie oznacza to jednak, że burze w Europie nie występują i nie będą występowały również dziś. Do Europy Centralnej i częściowo zachodniej spływa arktyczne powietrze z północy. Masa powietrza jest niestabilna, a w połączeniu z dużym gradientem pionowym temperatury (-40 stopni na 500 hPa) dochodzi do rozwoju licznych, rozproszonych chmur kłębiastych.

Burze nad Europą

Do zobrazowania jak liczny jest wysyp chmur Cumulus i Cumulonimbus w chłodnej masie powietrza pozwolisłem sobie użyć grafiki z wczorajszego wpisu o ochłodzeniu. W obszarze oznaczonym na niebiesko widać setki, jak nie tysiące chmur kłębiastych. Niosą one przelotne opady deszczu, śniegu, a także krupy śnieżnej. Najwyżej rozwinięte w pionie chmury dają również wyładowania atmosferyczne. W związku z tym w Europie występują burze. Tak będzie i dziś, gdzie w godzinach popołudniowych burze i wyładowania atmosferyczne możliwe są na terenach od Wysp Brytyjskich przez Beneluks, Danię, Niemcy, po Polskę. O burzach, które są możliwe w naszym kraju pisałem w porannej prognozie pogody na środę 7 kwietnia.