Silny antycyklon wpłynie na pogodę. Będzie blisko 1050 hPa. Mróz poniżej -20°C wystąpi na przełomie 1 i 2 dekady lutego w Polsce.
Silny antycyklon kształtować ma pogodę w Polsce. Ciśnienie zbliży się do powojennego rekordu w naszym kraju
Zmiana cyrkulacji atmosferycznej stała się faktem. Pod koniec ubiegłego tygodnia ustała silna cyrkulacja strefowa, która przynosiła dużą dynamikę w pogodzie na przełomie stycznia i lutego oraz w pierwszych dniach 2 miesiąca roku. Przeszliśmy płynnie do dominacji silnej blokady antycyklonalnej i ciśnienie wzrosło aż o 30-40 hPa. W obszarach przejaśnień i rozpogodzeń często pojawia się większy mróz. W kulminacyjnym momencie dominacji silnego wyżu, ciśnienie atmosferyczne poziomie morza zbliży się do 1050 hPa. Do ustanowienia kolejnego rekordu Polski zabraknie kilku hPa. Najwyższe ciśnienie atmosferyczne w powojennej Polsce zmierzone zostało w Suwałkach, 16 grudnia 1997 roku. Wówczas to barometr na stacji IMGW zmierzył aż 1054,4 hPa.
W minionych dniach początkowo znaleźliśmy się w zasięgu umacniającego wyżu z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Ciśnienie atmosferyczne wzrastała bardzo szybko, bo po przejściu płytkiego niżu pod koniec weekendu wzrosło o nawet 30-40 hPa w około 24-32 godziny.
Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. Mróz zacznie ustępować. Silny antycyklon w regionie
IMGW-PIB informowało, że w związku z bardzo dużym wzrostem ciśnienia atmosferycznego w okresie od piątku do soboty zabrakło skali kolorów na mapie. Widzimy, że na północnym zachodzie i północy ciśnienie wzrosło aż o ponad 30 hPa.
Zmiana ciśnienia w okresie od 3.02.2023 r. / 4.02.2023 r. na stacjach IMGW-PIB. Źródło: CMM IMGW-PIB
Ciśnienie na poziomie morza, 6 lutego 2023, 9 czasu urzędowego w Polsce. Dane: IMGW-PIB
Silny antycyklon ulokowany w pobliżu Polski przyniesie ciśnienie w pobliżu 1050 hPa na poziomie morza
W kolejnych dniach pozostaniemy pod wpływem silnej blokady antycyklonalnej. Przyjmować ma ona formę wału wyżowego, blokując pochód atlantyckich niżów. Nad Europą występować ma kilka centrów wyżowych. Wczoraj Polska znalazła się pod wpływem wyżu o imieniu Dana z centrum nad zachodnią częścią naszego kraju, gdy w tym samym czasie nad Wyspami Brytyjskimi obecny był wyż o imieniu Elisabeth. Napływało do nas powietrze pochodzenia arktycznego z północy. Prognozy wskazują, że przed nami apogeum wysokiego ciśnienia atmosferycznego.
Wysokie ciśnienie atmosferyczne w Polsce
Silny antycyklon pojawi się zwłaszcza pod koniec pierwszej dekady lutego i ciśnienie atmosferyczne zbliży się do 1050 hPa. Względem ubiegłych tygodni więcej będzie chwil ze Słońcem. Chociaż okresami pojawią się podinwersyjne chmury stratus i stratocumulus, z których zdarzą się nieliczne opady śniegu i mieszane. Panować ma zdecydowanie mniejsza dynamika w pogodzie. Generalnie pole wyżowe nie powinno być tak zgniłe jak w ubiegłych tygodniach i przyjmować ma nawet formę wału wyżowego. Masa powietrza zalegająca nad Polską charakteryzować ma się niewielką wilgotnością względną.
Silny antycyklon w prognozach. Prognozowane maksymalne ciśnienie atmosferyczne na okres od 6.02.2023 r. do 19.02.2023 r. według WRD-GFS Medium. Opracowanie: CMM IMGW-PIB
Najnowsze prognozy numeryczne pokazują szczególnie silny antycyklon w okolicach 8-9 lutego 2023 r. Wówczas to centrum wyżu powinno znaleźć się okresami nad Białorusią, następnie migrując nad Ukrainę i Bałkany. Być może przez chwile najwyższe ciśnienie będziemy mieli na południowym wschodzie, gdzie usadowi się wyż. Ciśnienie na barometrach w tym okresie może wzrosnąć do nawet 1047-1049 hPa. Mówimy tu oczywiście o wartościach zredukowanych do poziomu morza, naturalnie lokalne ciśnienie będzie niższe. Zależne od wysokości i temperatury powietrza. To może być trudny okres dla meteopatów, gdyż tak wysokie ciśnienie może nasilać również problemy kardiologiczne i bólowe, powodować senność, rozdrażnienie i rozkojarzenie.
Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz poniżej -15°C i silny wyż wpłynie na pogodę. Znamy długość zimowego ochłodzenia w Polsce
Silny wyż przyczynić może się do rozwoju smogu, jakość powietrza może być zła
Dodatkowo z uwagi na wysokie ciśnienie atmosferyczne i na ogół niewielką prędkość wiatru, nocami dochodzić będzie do silnej akumulacji zanieczyszczeń w przyziemnych warstwach troposfery, wpływając na nasze zdrowie. W niektórych regionów naszego kraju, szczególnie po zachodzie słońca, może dochodzić do istotnego pogorszenia jakości powietrza. Przekroczone mogą być wielokrotnie normy pyłów zawieszonych PM 1.0, 2.5, 10. W pierwszych dniach drugiej dekady lutego 2023 r. ciśnienie wyraźnie spadnie, ale w dalszym ciągu będzie wyższe, niż jest zazwyczaj o tej porze roku.
Prognozowane ciśnienie na poziomie morza, 8 lutego 2023, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Silny antycyklon i mróz dwucyfrowy nie będą rzadkością w obszarach rozpogodzeń
W kolejnych dniach uważnie musimy śledzić kolejne rozwiązania modeli numerycznych w kontekście możliwych spadków temperatury. Ważne będzie śledzenie najnowszych zobrazowań satelitarnych. Po to, aby zobaczyć, gdzie w zasięgu zimnego, osiadającego powietrza, wystąpią korzystne warunki do silnych spadków temperatury po zachodzie słońca przy pogodnym niebie i słabym wietrze. Największego mrozu spodziewamy się na południu, centrum i wschodzie naszego kraju. Są możliwe nawet spadki temperatury do około -22°C/-12°C.
Orientacyjna prognoza spadków temperatury na 9 lutego 2023, 03 UTC według modelu GEM dla Polski
Wstępna prognoza możliwych spadków temperatury na 9 lutego 2023, 03 UTC dla Polski
Spadek ciśnienie z biegiem czasu w drugiej dekadzie lutego w Polsce
Wyż nieco osłabnie w pierwszych dniach drugiej dekady lutego, co pozwoli wpuścić płytkie zatoki niżowe i strefy frontowe nad Polskę, wzrosnąć może również prędkość wiatru, ale raczej nie osiągając progu wichury. Od około 13-15 lutego 2023 r. (+/-2 dni) może wkroczyć do nas większa odwilż, powodują wzrost temperatury do nawet 5°C/11°C w wielu regionach Polski. Generalnie jednak w kolejnych tygodniach lutego możemy spodziewać się okresowych większych spływów chłodu i większych opadów zimowych.
Prognozowane ciśnienie na poziomie morza, 10 lutego 2023, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Trzymamy rękę na pulsie i już wkrótce podamy kolejne wiadomości pogodowe. Śledźcie na bieżąco nasze prognozy pogody.
FaniPogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC