Silny mróz i śnieżyce. Zima pozostaje na dłużej w Europie

Silny wyż na zachód od Europy skutecznie zablokował cyrkulację strefową. Oznacza to, że zamiast kolejnych niżów atlantyckich, które niosą ciepło, mamy w Europie falę mrozów i opadów śniegu. Zima w wielu regionach kontynentu zadomowiła się w najlepsze.

Silny mróz w Europie

Rzut oka na mapę aktualnej temperatury w sobotni poranek. Mróz lub przymrozki występują praktycznie w całej Europie, prócz krańców wschodnich kontynentu. Silny mróz panuje choćby w Alpach, gdzie słupki rtęci spadły rano do nawet -15 stopni. Również dwucyfrowy mróz panował rano w Tatrach. Bardzo zimno jest również w Skandynawii, gdzie na południu Szwecji i Norwegii termometry wskazywały rano nawet -22 stopnie mrozu. Oczywiście najsilniejsze mrozy panują w Rosji i Finlandii. Na północnym wschodzie Europy mamy do czynienia z temperaturą w okolicy -25 do nawet -35 stopni. Tu już jest mróz ekstremalny, choć zdarzał się i w Polsce nawet kilka lat temu, o czym pisaliśmy tutaj.

Nie tylko mróz, ale i opady śniegu

Do Europy spływa arktyczne, chłodne powietrze przynosząc mrozy w wielu regionach kontynentu. Jednak styczeń i nowy rok przyniósł nie tylko mróz. W wielu krajach leży śnieg.

Śnieg w Europie

Powyższa mapa obrazuje aktualną pokrywę śnieżną w Europie. Śnieg oczywiście zalega w Rosji i na Białorusi. Zimowe krajobrazy podziwiają mieszkańcy Skandynawii, ale to również jest raczej normą w styczniu. Sporo śniegu leży również w pasie Polski północnej i zachodniej. Pokrywa śnieżna utrzymuje się również na południu Niemiec i w części Wysp Brytyjskich.

Rekordowa zima w Hiszpanii

Jednak największym, zimowym zaskoczeniem jest pogoda na południu Francji, a przede wszystkim w Hiszpanii. Tam od wielu dni zima paraliżuje kraj. Ponad 150 dróg krajowych jest nieprzejezdnych. Nieprzejezdne są również niektóre autostrady na wschodzie i południowym wschodzie kraju.

Na Półwyspie Iberyjskim panują również bardzo nietypowe jak na ten region temperatury. Dziś w północnej Hiszpanii mróz sięga -10 stopni. Niewiele cieplej jest na wschodzie kraju. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu dwa razy pobijany był rekord mrozu w Hiszpanii. Zanotowano odpowiednio -34,1 oraz -35,6 stopni Celsjusza. Jak widać w niektórych regionach mróz jest potężny.

Zima pozostanie z nami W Europie jeszcze przez jakiś czas. Modele numeryczne nie przewidują znacznych zmian w polu barycznym. Skutkowało to będzie nadal dość niskimi temperaturami i śniegiem w wielu regionach Europy. Jedynym niemiłym zaskoczeniem jest całkowity brak śniegu w Polsce południowo wschodniej oraz na Ukrainie. Jest to skutek ciepłych frontów atmosferycznych z południa Europy, które zaciągnęły w te regiony cieplejsze masy powietrza z południa, a dalej na północ przynosiły w ostatnich dniach opady śniegu. Pozostaje wierzyć, że w najbliższym czasie śniegu w opisywanych regionach dopada. Temperatury będą sprzyjały. W przyszłym tygodniu nadal prognozujemy lekki mróz, który w weekend może być nawet dwucyfrowy. Więcej o mrozie do końca stycznia piszemy w tym wpisie.